
Co to jest reklama Google Ads? 🔎
Jeśli kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl wprowadzenie płatnych reklam do swojej strategii marketingowej, to jesteś w dobrym miejscu! Zapewne słyszałeś już kiedyś o reklamie Google Ads?Zaprezentujemy Ci dzisiaj najpopularniejszy system reklamowy – Google Ads, jeszcze niedawno znany jako Google AdWords. Zaczynajmy!
Co to jest reklama Google Ads? 🤔
Reklama Google Ads to system reklamowy firmy Google, który umożliwia wyświetlanie reklam tekstowych, produktowych i graficznych w sieci reklamowej Google Display Network. System powstał, aby trafiać z komunikatami do określonej grupy docelowej potencjalnych klientów.
Szukasz sposobów na darmową reklamę Twojej firmy? 😁 Przeczytaj artykuł 👉 Jak promować markę w sieci bez wydawania pieniędzy? 🤑
Czym różni się reklama Google Ads od Google AdWords? 🕵️♀️
Google Ads i Google AdWords to w istocie te same narzędzia. Nazwa Google Ads oficjalnie obowiązuje od 24 lipca 2018 roku. Warto jeszcze wspomnieć o Google AdSense, które również często pojawia się w różnych poradnikach. Czym ono jest?
Google AdSense to platforma przeznaczona dla wydawców (np. właścicieli blogów), którzy chcą zarobić na wynajmowaniu przestrzeni reklamowej innym podmiotom. Natomiast Google Ads przeznaczone jest dla reklamodawców – osób, które potrzebują przestrzeni reklamowej.
Dlaczego warto zainwestować w reklamę w wyszukiwarce Google? 💸
O zaletach inwestowania w reklamy Google Ads możemy pisać w nieskończoność. Skupimy się jednak na tych najważniejszych.
Możliwość emisji reklamy w wielu miejscach 🗺️
Reklama w sieci reklamowej Google to nie tylko reklama w wyszukiwarkach. Twoja firma może się pojawić również na YouTube czy w aplikacjach mobilnych. Dodatkowo możemy działać w ramach remarketingu i reklamy produktowej w Zakupach Google.
Rozliczenia w modelu PPC – Pay Per Click 🖱️
Reklamując się w sieci Google Display Network, mamy możliwość skorzystania z rozliczenia za kliknięcia (Pay Per Click – PPC). Dzięki temu wydajemy budżet na pozyskiwanie realnych kliknięć reklamy. Oczywiście nadal jest szansa wystąpienia tzw. miss-click, czyli sytuacji, w których użytkownik wchodzi na jakąś stronę przez przypadek. Nadal jednak PPC jest stanowi efektywniejszy model, niż rozliczenie za 1000 wyświetleń.
Łatwa analityka i śledzenie konwersji 📈
System reklamowy Google Ads umożliwia łatwe śledzenie konwersji i tego, co dzieje się z naszą kampanią. Możemy na bieżąco obserwować efekty, które nierzadko nadchodzą bardzo szybko. Dodatkowo śledzenie konwersji w kilku kampaniach, pozwala ocenić, która z nich skuteczniej przyciąga interesujący nas target.
Precyzyjne targetowanie grupy docelowej 🎯
Google Ads to skuteczność i efektywność. Tak naprawdę trudno o sieć reklamową, która przyniesie naszej stronie więcej odwiedzin i ruchu. Dzięki temu, że reklamy nie są umieszczane tylko w wyszukiwarce, mamy możliwość trafienia do różnych grup, wśród których znajdują się nasi potencjalni klienci.
Wymieniliśmy zaledwie kilka z szeregu zalet, które kryją się za uruchomieniem reklamy Google Ads. Warto jednak podkreślić, że bardzo ważne jest działanie na kilku platformach i inwestowanie w różne kanały reklamowe. Linki sponsorowane w wyszukiwarce czy reklamy w Google Display Network będą świetnym uzupełnieniem kompleksowych działań SEO oraz obecności Twojej firmy w Social Media.
Przeczytaj także 👉 Co to jest pozycjonowanie SEO? 💡
Dlaczego warto używać różnych narzędzi reklamowych? 😸
Dywersyfikacja jest jedną z podstaw skutecznych działań, nie tylko w marketingu. Inwestując w różne kanały marketingowe i reklamowe, mamy pewność, że maksymalnie wykorzystujemy potencjał dostępnych platform. Ponadto działanie na kilku płaszczyznach pozwala na zapobieganie sytuacjom niezależnym od nas (np. zmiana algorytmu Google czy niespodziewana awaria którejś z popularnych platform). Tak, jak inwestor, musisz się nauczyć działać na kilku kanałach, które wzajemnie będą się uzupełniać.
Czy płatne kampanie reklamowe Google Ads sprawdzają się w każdej branży? 🐝
Nad tą kwestią warto pochylić się dłużej, głównie dlatego, że Google nakłada pewne ograniczenia na niektóre branże. W jaki sposób? Otóż niektórych produktów czy usług nie można reklamować w Google Ads. Inne można promować, ale nie można w stosunku do nich zastosować remarketingu.
Treści, które nie mogą być promowane w sieci reklamowej Google to m.in.: podróbki, narkotyki i substancje niedozwolone, broń i amunicja, nielegalne usługi (np. fałszerstwo dokumentów). Dodatkowo Google zabrania emisji reklam, które związane są z dyskryminacją na tle rasowym, handlem zwierzętami oraz propagowaniem przemocy.
Oprócz produktów i usług, które w ogóle nie mogą być promowane, wyróżnia się grupę, na którą nałożone są różne ograniczenia i póki reklamodawca ich przestrzega, wszystko jest w porządku. O jakie produkty i usługi chodzi? Mowa tutaj o treściach o charakterze seksualnym, alkoholu, usługach związanych z hazardem, polityce oraz usługach i produktach medycznych.
Zanim zaczniesz działać w Google Ads, polecamy spojrzeć na zakazy i ograniczenia, które nakłada Google, listę znajdziesz tutaj 👉 Zasady Google Ads 📖
Jakie są rodzaje reklam Google Ads? 🍯
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Google Ads to nie tylko reklamy w wyszukiwarce, jak wydaje się wielu osobom. To naprawdę mocno rozbudowana sieć reklamowa, która składa się z kilku segmentów. Niżej znajdziesz opis i charakterystykę poszczególnych formatów.
✅ Google Ads Search w wyszukiwarce
Pierwszym rodzajem jest znana wszystkim reklama Google Ads w wyszukiwarce. Znajdziemy ją po wpisaniu interesującego nas hasła w Google. Najczęściej 3-4 pierwsze wyniki są wyświetlane z dopiskiem „reklama” – to właśnie jest Google Ads Search w wyszukiwarce.
✅ Sieć reklamowa Google Display Network
Sieć reklamowa Google Display Network (GDN) pozwala na graficzne reklamowanie swoich produktów i usług. Banery wyświetlają się na wybranych stronach WWW i w aplikacjach.
✅ Remarketing w Google Ads
Remarketing, czyli reklama śledząca jest bardzo skutecznym narzędziem marketingowym. Produkt, czy usługa, którą oglądał w naszym sklepie klient, „śledzi” go podczas przeglądania innych witryn. Co ciekawe, Google w swoich przewodnikach przytacza przykłady firm, które dzięki remarketingowi odnotowały nawet 5-krotny wzrost konwersji!
✅ Google Shopping Ads dla e-commerce
Reklama Google Shopping Ads dostępna jest dla sklepów e-commerce. Po dodaniu swoich produktów do odpowiedniej bazy i zaakceptowaniu ich przez Google, Twój produkt ma szansę wyświetlić się tuż pod paskiem wyszukiwarki (oczywiście po wpisaniu odpowiedniej frazy, np. „buty Nike”). Ten typ reklamy zdecydowanie przyciąga wzrok, a jego dodatkowym atutem jest to, że użytkownik od razu widzi, jak wygląda interesujący go produkt.
✅ Reklamy Google Hotel Ads
Jak sama nazwa wskazuje, reklama Google Hotel Ads jest przeznaczona dla hoteli i pensjonatów. Obiekty reklamowane są w wizytówkach firm, wyszukiwarce oraz mapach Google. Jak to działa?
Weźmy pod lupę wyszukiwarkę Google, w której wpisujemy „hotel + miasto”. Na samej górze pojawią się klasyczne reklamy ustawione w Google Ads, a niżej reklamy Google Hotel Ads. Na mapce wybranego miasta pojawiają się pinezki z cenami, a każda z nich oznacza inne miejsce noclegowe z ceną za dobę hotelową. Dzięki temu użytkownik w prosty sposób może wybrać najbardziej interesującą ofertę.
Jak działa i jak uruchomić reklamę w Google Ads? 🌎
Czytając artykuł, zapewne przyszło Ci na myśl pytanie, jak uruchomić kampanię Google Ads. Spieszymy z odpowiedzią w 10 krokach! 👣
1️⃣ Załóż konto Google Ads
Załóż i skonfiguruj swoje konto. Jedną z najistotniejszych kwestii jest odpowiednie skonfigurowanie konta, na którym będziemy pracować. Pomoże nam to przede wszystkim w utrzymaniu porządku.
2️⃣ Stwórz kategorie produktów
Stwórz oddzielne kategorie produktów. Pomoże Ci to utrzymać porządek w kampaniach. Zaleca się, aby kategorie posegregować tak, jak są one pogrupowanie w naszym sklepie internetowym.
3️⃣ Utwórz oddzielne kampanie
Utwórz oddzielne kampanie dla poszczególnych kategorii. Kampanie można podzielić według: lokalizacji, marek produktów, typów dopasowań słów kluczowych i nazw towarów. Przykładowo, prowadząc sklep odzieżowy, jedna z kampanii może obejmować sukienki. W grupie tej reklamy umieścimy sukienki mini, midi sukienki oraz sukienki maxi.
4️⃣ Ustal budżet kampanii
Nie możemy zaczynać żadnych działań reklamowych, jeżeli nie mamy ustalonego budżetu. Wydatki w systemie reklamowym Google kontrolujemy na dwa sposoby: ustalenie budżetu dziennego albo ustalenie stawki reklamy, czyli maksymalnej kwoty, jaką możemy zapłacić za jej kliknięcie. Na samym początku zaleca się wybór dziennego budżetu i stopniowej nauki inwestowania w reklamy Google Ads.
Warto również zwrócić uwagę na sposób płatności. Budżet możesz opłacać automatycznie poprzez połączenie konta bankowego z Google Ads lub kartą kredytową.
5️⃣ Wybierz słowa kluczowe
Słowa kluczowe to frazy, na które będą się wyświetlać Twoje reklamy. Najprościej skorzystać z narzędzi, które oferują analizy słów kluczowych, ich konkurencyjność, stawki i estymacje ruchu. Jednym z najpopularniejszych jest Keyword Planner od Google, ale warte uwagi są również: Senuto, Ahrefs, czy Semstorm. Aby dobrze przeanalizować słowa kluczowe, postaw się na miejscu swojego klienta. W jaki sposób szukasz konkretnych produktów i usług? Co wpisujesz w Google?
6️⃣ Odkryj dopasowania fraz
Ekosystem reklamowy wyszukiwarki Google wyróżnia kilka rodzajów dopasowań słów kluczowych. Musisz je poznać, by skutecznie prowadzić swoje kampanie!
- Dopasowanie przybliżone – reklama będzie uczestniczyć w aukcji, jeżeli internauta wpisze w wyszukiwarkę hasło zawierające słowa kluczowe w dowolnej kolejności, ale także frazę, która powiązana jest z naszym słowem kluczowym.
- Dopasowanie ścisłe – Twoja reklama wyświetli się, tylko gdy użytkownik wpisze dokładnie taką frazę, na jaką się reklamujesz.
- Dopasowanie przybliżone z modyfikatorem – sprawia, że Twoja reklama wyświetli się tylko, gdy we frazie wpisanej przez internautę znajdą się określone słowa z ustaloną przez nas frazą kluczową.
- Dopasowanie do wyrażenia – Twoja reklama wyświetli się, gdy użytkownik wpisze w wyszukiwarkę wyrażenie, o tym samym znaczeniu, co Twoje słowo kluczowe.
Uruchamiając swoją pierwszą kampanię, warto wypróbować różne typy dopasowań i sprawdzać, co działa w naszym biznesie najlepiej.
7️⃣ Wyklucz frazy
Ustawiając reklamę w Google Ads, możesz nie tylko wprowadzić słowa kluczowe, ale także wykluczyć pewne frazy. Jakie? Zakładając, że zajmujesz się sprzedażą taniego, używanego sprzętu RTV, tworząc kampanię, możesz wykluczyć np. słowo „drogi”, aby nie wprowadzać użytkowników w błąd.
Prowadząc restaurację z kuchnią amerykańską, możesz wykluczyć z kolei osoby, które poszukują wyłącznie potraw wegetariańskich, bądź wegańskich.
8️⃣ Dopracuj treść reklamy
Najtrudniejsze już za Tobą! Teraz pozostały już same przyjemne kroki. 😊 Pierwszym z nich jest utworzenie treści reklamy. Aby to zrobić, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach.
- Zadbaj o treść nagłówka reklamy. Ważne, aby zawierał słowo kluczowe.
- Pisz krótko. Tekst reklamy może zawierać maksymalnie 80 znaków, więc zadbaj, aby twój przekaz był zwięzły i zgodny z tematem.
- Umieść w treści reklamy angażujące CTA (ang. Call To Action – wezwanie do działania), które zachęci potencjalnego klienta do kliknięcia reklamy.
Przestrzegając tych prostych zasad, jesteś w stanie stworzyć wartościowy komunikat, który podniesie wskaźnik konwersji.
9️⃣ Zoptymalizuj stronę docelową
Strona docelowa to witryna, na którą trafia użytkownik po kliknięciu reklamy. Każda grupa reklam powinna mieć swoją stronę docelową, która jest unikalna, dopasowana do zapytania użytkownika, zawiera istotne dla niego informacje oraz słowa kluczowe, które zostały użyte w danej grupie reklam.
🔟 Uruchom reklamę
Jednym z ostatnich kroków jest utworzenie kampanii, która przekieruje użytkowników do strony docelowej. W ustawieniach kampanii będzie konieczne podjęcie kilku ważnych decyzji.
- Wybór typu kampanii, czyli miejsc emisji reklamy: wyszukiwarki, sieci reklamowej, YouTube czy Google Zakupy.
- Ustalenie lokalizacji, w jakiej będzie się pojawiała nasza reklama (szczególnie istotne przy firmach lokalnych).
- Wybór urządzeń, na których będzie się wyświetlać reklama.
- Konfiguracja języka reklamy zależy od tego, do jakiej społeczności kierujesz swój przekaz i w jakim państwie działasz.
Gratulacje! 👏 Właśnie została uruchomiona pierwsza kampania reklamowa Twojej marki. To jednak nie wszystko! Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest śledzenie wyników kampanii. Dzięki temu będziemy w stanie ocenić, ile osób dokonało zakupu, trafiając do nas z Google Ads.
W tym celu musisz wdrożyć w kodzie swojej witryny odpowiednie kody śledzące. W prosty sposób możesz to zrobić za pomocą Google Tag Managera.
Teraz już wiesz, jak wdrożyć swoją pierwszą kampanię w Google Ads. Pamiętaj jednak, że system reklamowy to tylko narzędzie. Od Ciebie zależy, czy skutecznie je wykorzystasz!
(FAQ) Reklamy Google Ads – najczęściej zadawane pytania 🧙♀️
Małymi kroczkami przechodzimy już do końcówki naszego artykułu, czyli FAQ. Skupimy się na najczęściej zadawanych pytaniach przez klientów, ale także osoby, które dopiero zaczynają wchodzić w świat digital marketingu. Zaczynajmy!
Co to jest CPC? 💰
CPC to akronim słów Cost Per Click. Jest to jeden z najpopularniejszych modeli rozliczeniowych, w którym płaci się za każde kliknięcie użytkownika w reklamę.
Co to jest CTR? 📊
CTR, czyli Click Trough Rate, inaczej znany jako współczynnik klikalności. Dostarcza dam informacji o tym, jak często użytkownicy klikają naszą kreację w stosunku do jej wyświetleń.
Co to jest konwersja? 🛒
Konwersja jest założonym na początku celem reklamy. Może to być zakup, czy uzupełnienie formularza kontaktowego. Mówiąc o konwersji warto od razu wspomnieć o CVR, czyli współczynniku konwersji. Pokazuje on w procentach, ile interakcji z naszą witryną kończy się konwersją.
Co to jest wynik jakości? 💎
Wynik jakości jest wskaźnikiem, który pomaga nam ocenić reklamę na tle konkurencji. Do jego obliczenia bierze się pod uwagę 3 aspekty.
- Przewidywalny CTR, mierzący, jakie jest prawdopodobieństwo, że użytkownik kliknie naszą kreację.
- Trafność reklamy, czyli czy odpowiada ona na potencjalne zapytania użytkownika.
- Jakość strony docelowej, czyli jej przydatność dla użytkownika.
Wynik jakości to skala 1-10. Im wyższy uzyskany wynik, tym większa szansa, że wygramy aukcję i to nasza reklama wyświetli się internaucie.
Jakie są modele rozliczeń reklam Google? 🪙
Wyróżniamy kilka podstawowych modeli rozliczeń w Google Ads.
- CPC (Cost Per Click) – płacimy za każde kliknięcie reklamy.
- CPM (Cost Per Mile) – płacimy za każde 1000 wyświetleń reklamy.
- CPV (Cost Per View) – ten model stosowany jest do reklam video. Płaci się za wyświetlenie w przypadku, kiedy użytkownik obejrzy min. 30 sekund filmu lub całe wideo jeżeli jest ono krótsze.
- CPA (Cost Per Action) – obliczany jest za pomocą inteligentnego ustawiania stawek, płatność odbywa się za każdą oczekiwaną konwersję.
- ROAS (Return On Ad Spend) – obliczany za pomocą inteligentnego dobierania stawek, Google Ads dopasowuje stawkę za kliknięcie, w taki sposób, abyśmy uzyskali oczekiwany przez nas ROAS.
Podstawowym modelem, który warto znać, jest oczywiście CPC.
Jak Google ustala koszt reklam? 🤝
Ustalając koszt reklam Ads, Google bierze pod uwagę przede wszystkim konkurencyjność frazy kluczowej i ilość konkurencyjnych reklamodawców oraz wynik jakości.
Masz dodatkowe pytania? Śmiało, odezwij się do nas!
Co wpływa na koszt i efektywność Google Ads? 🚀
Na koszt Google Ads duży wpływ ma licytacja między firmami. Załóżmy, że w modelu CPC firma A jest w stanie zapłacić 4 zł za kliknięcie, firma B – 5 zł. Oczywiście wygrywa firma B, ponieważ jest w stanie zapłacić więcej, ale co ciekawe, nie zapłacą oni 5 zł, a 4,01 zł (grosz więcej niż stawka drugiej firmy). Ponadto, im wyższy wynik jakości, tym niższa stawka za kliknięcie.
Na koszt, ale także efektywność wpływa również to, czy nasza reklama i strona docelowa odpowiada zapytaniom internautów (tzw. intencja użytkownika). Oczywiste jest, że im lepiej rozwiążemy problem potencjalnego klienta, tym większa jest szansa, że kliknie on reklamę i dokona zakupu.
Ile kosztuje kampania reklamowa w Google Ads? 👨🏫
Koszt kampanii zależny jest od wielu czynników, ale najczęściej obowiązujący model rozliczeń to budżet+% prowizji za obsługę. Niestety nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje taka kampania, ponieważ jest to zależne od branży, niszy, wielkości firmy i czasu, przez jaki kampania ma być realizowana.
Zazwyczaj są to kwoty od 1000 zł netto + stała lub prowizyjna opłata za obsługę, ale wpływ na to ma wiele czynników. W odpowiednich narzędziach np. Keyword Planer można przeprowadzić pewne estymacje, ale nigdy nie będą on 100% odzwierciedleniem finalnych kosztów.
Czym różni się SEO, SEM, PPC i Google Ads❓
Poniżej przedstawiliśmy skrótowe wyjaśnienie poszczególnych zagadnień.
- SEO – Search Engine Optimization, czyli optymalizacja strony pod wyszukiwarki internetowe. Opiera się na wynikach organicznych (bezpłatnych).
- SEM – Search Engine Marketing, czyli marketing w wyszukiwarkach internetowych. Obejmuje działania bezpłatne i płatne (SEO+PPC).
- PPC – Pay Per Click, czyli model reklamy internetowej, który umożliwia umieszczanie reklam w internecie i płacenie za kliknięcia.
- Reklama Google Ads – system reklamowy Google, który umożliwia umieszczenie reklam w wyszukiwarce, na stronach internetowych czy w aplikacjach mobilnych oraz w serwisie YouTube.
Proste? 😉
Jak możemy Ci pomóc w skutecznej reklamie Google Ads? 😁
Wiemy, że stworzenie pierwszej kampanii w Google Ads może być dużym wyzwaniem. Zwłaszcza jeżeli dopiero raczkujesz w świecie digital marketingu. Nie ma jednak powodu do zmartwień. Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! Włożymy wszelkie starania w to, by Twoja kampania przyniosła jak najlepsze efekty!
Pamiętaj, że w razie wątpliwości możesz skorzystać z naszych bezpłatnych konsultacji! Nie możemy się doczekać, aż do nas napiszesz. 😊
1 Comment
[…] strony internetowej lub kontakt telefoniczny. Twój plan zdobywania klientów powinien obejmować Google Ads – dzięki temu systemowi możesz pozyskiwać ruch na stronę natychmiast, kiedy uruchomisz […]