Czym różni się pozycjonowanie SEO od reklamy Google Ads? ?

Czym różni się pozycjonowanie SEO od reklamy Google Ads? ?

Jeżeli prowadzisz biznes, to musisz zadbać, by Twoja marka była widoczna w sieci. Tylko jak to zrobić? Oczywiście jest wiele kanałów i sposobów, które warto wykorzystać w promocji firmy. Warto jednak zwrócić uwagę na dwa – można powiedzieć – kultowe i niezastąpione! Drodzy Państwo, przed Wami pozycjonowanie SEO i reklamy Google Ads!

Czym jest pozycjonowanie SEO? ?

Termin SEO, czyli Search Engine Optimization, oznacza optymalizację stron www pod kątem wyszukiwarek internetowych. Głównym celem SEO jest zwiększenie widoczności witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Pomaga w tym stosowanie odpowiednich dla danego biznesu słów kluczowych w treściach na stronie internetowej. Budowanie silnej pozycji w Google jest procesem wymagającym czasu i cierpliwości. Efekty są jednak zdumiewające!

Działania w zakresie pozycjonowania SEO możemy podzielić na dwie kategorie: White Hat SEO i Black Hat SEO. Niżej poznacie je bliżej. ?

White Hat SEO ?

White Hat SEO to zbiór działań z zakresu SEO zgodnych z wytycznymi twórców wyszukiwarek internetowych. Podejmowane czynności ukierunkowane są na budowanie wartościowej z punktu widzenia użytkownika witryny. Proces ten wymaga czasu, odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Do technik White Hat SEO zaliczamy:

  • publikowanie wartościowego contentu,
  • uzupełnianie meta-tagów oraz opisów alternatywnych do zdjęć,
  • stosowanie przemyślanego linkowania wewnętrznego,
  • optymalizację tagowania i kategoryzacji treści.

Warto podkreślić, że istotnym aspektem z punktu widzenia pozycjonowania zgodnego z filozofią White Hat Seo jest dbałość o przejrzysty sposób prezentacji treści. Przyjazny dla użytkownika User Experience naszej witryny jest w cenie!

Black Hat SEO ?

Black Hat SEO uchodzi za czarny charakter w dziedzinie pozycjonowania. Zbiór „czarnych technik” opiera się na zasadach niezgodnych z wytycznymi twórców wyszukiwarek. Obecnie takie strony są bardzo szybko wykrywane przez algorytmy. Żeby nie mieć wujka Google za wroga, pamiętaj, aby:

  • nie upychać na siłę dużej ilości słów kluczowych,
  • wszystkie treści na stronie były widoczne dla użytkownika,
  • nie używaj fontów w rozmiarze zero, by ukryć dodatkowe frazy,
  • nie zmieniaj koloru tekstu na kolor tła, by zamaskować tekst,
  • tworzyć treści wysokiej jakości i unikać kopiowania treści (duplicate content).

Pamiętaj również, że spamowanie gdzie popadnie komentarzami z linkiem do strony na losowo wybranych blogach oraz witrynach może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Czym jest Google Ads? ?

Google Ads (dawniej AdWords) to system reklamowy Google umożliwiający wyświetlanie reklam w wyszukiwarce, video na YouTube czy sieci reklamowej Google Display Network (GDN). Decydując się na zakup reklamy tekstowej w Google Ads, możemy się spodziewać, że nasza strona wyświetli się u góry wyników wyszukiwania z dopiskiem „reklama”. Efekty swoich działań można łatwo analizować i optymalizować na swoim koncie.

Koszt reklamy w Google Ads ?

Większość reklam rozliczana jest w modelu CPC (cost per click), inaczej znanym pod nazwą PPC (pay per click). Możliwa jest także płatność CPM (cost per mile), ale CPC jest bardziej efektywne, ponieważ płacisz jedynie wtedy, kiedy użytkownik kliknie reklamę Twojej firmy. CPM jest natomiast modelem, w którym rozliczamy się za dotarcie do 1000 internautów. Nie jestem jednak w stanie powiedzieć Ci, jakie to będą kwoty. Mogę jedynie powiedzieć: to zależy. Koszt kliknięcia uzależniony jest od popularności danej frazy, liczby i rodzaju reklam oraz parametrów samej reklamy.

Należy również pamiętać, że zwroty z tzw. długiego ogona (ang. long tail) są często wyżej wyceniane. Jedno kliknięcie może Cię kosztować kilka groszy albo kilkadziesiąt złotych. Warto jednak wspomnieć, że finalna kwota, jaką przyjdzie Ci zapłacić za emisję reklamy w ekosystemie Google Ads, nie jest niewiadomą. Na początku kampanii ustalasz swój maksymalny budżet i w jego ramach działają algorytmy. W tym czasie możesz swobodnie obserwować wyniki z poziomu swojego konta i analizować to, co się dzieje. Do analizy wykorzystujemy narzędzie Google Analytics.

Pozycjonowanie SEO – zalety ?

O zaletach SEO można się rozpisywać w nieskończoność, ponieważ przynosi ono świetne efekty. Przede wszystkim odpowiednie pozycjonowanie wpływa na wzrost widoczności w wynikach wyszukiwania. Pozwala dotrzeć do potencjalnych klientów i zwiększyć zyski naszej firmy.

Pozycjonowanie SEO wpływa też na wzrost mikrokonwersji, czyli pojedynczych działań użytkowników (np. zapis do newslettera). Ważną zaletą SEO jest mierzalność. Możemy na bieżąco sprawdzać liczbę konwersji i oceniać, które słowa kluczowe przynoszą nam największe korzyści.

Google Ads – zalety ?

Główną zaletą reklam w Google Ads są szybkie efekty. O ile na efekty pozycjonowania SEO trzeba poczekać 6-12 miesięcy, to płatne reklamy przynoszą nam niemalże natychmiastowy efekt w ciągu kilku tygodni. Ponadto skuteczność Google Ads można na bieżąco sprawdzać i analizować pod kątem CTR (współczynnika klikalności), liczby wyświetleń danej reklamy czy CPC (kosztu jednego kliknięcia). To wszystko pozwala na łatwą optymalizację reklam i obliczenie ROI (zwrotu z inwestycji).

Niepodważalną zaletą Google Ads jest możliwość skorzystania z remarketingu – ponownego dotarcia do osób, które już zainteresowały się naszą ofertą. Taka reklama może skłonić konsumenta do zakupu naszego produktu nawet jeżeli wcześniej porzucił koszyk. Nie możemy zapomnieć o tym, że reklamy w Google Ads mogą być bardzo precyzyjnie kierowane. Tworząc reklamę mamy do wyboru targetowanie na podstawie cech demograficznych, zainteresowań czy lokalizacji.

Co wybrać – pozycjonowanie SEO czy Google Ads? ?

Kampanie reklamowe Google Ads oraz pozycjonowaie SEO to dwa różne rozwiązania, które pomagają zwiększyć widoczność strony internetowej Twojej firmy w wyszukiwarce. Wybór jednego z nich, zależy od celu, który chcemy osiągnąć oraz budżetu i czasu, jakimi dysponujemy. Osobiście uważam, że najlepszą strategią jest wykorzystanie ich obu.

Pozycjonowanie SEO i reklama Google Ads ⚔

Mam nadzieję, że mój artykuł rozwiał Twoje wątpliwości dotyczące różnic pomiędzy Google Ads a pozycjonowaniem SEO. Wiem, że wolałbyś od razu przeczytać, co jest lepsze, ale decyzja należy do Ciebie. Każde z rozwiązań ma wiele zalet, ale wymaga inwestycji czasu oraz pieniędzy. Najlepiej przetestować obie metody i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojego biznesu.

Jeżeli wpadły Ci do głowy jakieś pytania, to napisz do nas! Ekipa BeesGrowth rozwieje Twoje wątpliwości. Jeżeli potrzebujesz pomocy z zakresu pozycjonowania SEO czy Google Ads, to pisz śmiało! Współpracujemy z ekspertami, którzy pomogą poprawić widoczność Twojej marki w sieci!

Natalia Dulian

Author url : go to url

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.