
Darmowe programy dla firm – czy warto je wdrożyć? 💻
Właściciele przedsiębiorstw coraz częściej szukają możliwości obniżenia kosztów prowadzenia działalności, dzięki bezpłatnemu oprogramowaniu dla biznesu. Tematem dzisiejszego artykułu są właśnie darmowe programy dla firm. Czy warto je wdrożyć?
Na rynku jest dostępny szereg płatnych rozwiązań informatycznych. Ich dostawcy oferują stałe aktualizacje z zakresu bezpieczeństwa i rozwój funkcjonalności oprogramowania. Zwykle twórcy zapewniają również profesjonalną opiekę techniczną w określonych godzinach. Nie zawsze jednak płatne programy dla firm są optymalnym wyborem. W artykule sprawdzimy, na jakie darmowe programy dla firm warto zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury!
Na czym polega licencja Open Source programów dla firm? 🥸
Dzisiejszy tekst piszemy z okazji obchodzonego w trzecią sobotę września Dnia Wolnego Oprogramowania. Akcji koordynowanej przez Software Freedom International, która swój początek miała 28 sierpnia 2004 r. Jak łatwo się domyślić, jej celem jest budowanie świadomości na temat istnienia oraz zalet Otwartego Oprogramowania, czyli tzw. Open Source. Choć często, nieco mylnie, do grona dołącza się programy freeware.
Sama licencja Open Source oznacza oprogramowanie, które może być legalnie użytkowane w dowolnym celu. Jego kod źródłowy również może być powielany i modyfikowany wedle potrzeb użytkowników. Wśród najpopularniejszych rozwiązań informatycznych dystrybuowanych zgodnie z filozofią Open Source można wymienić system operacyjny Linux, pakiet biurowy OpenOffice czy system bazodanowy PostgreSQL.
Czym różni się oprogramowanie Open Source od freeware? 🤔
Bardziej wnikliwi i świadomi czytelnicy mogą się zastanawiać, czym różni się oprogramowanie Open Source od freeware. To bardzo dobre pytanie! Oprogramowanie na licencji freeware do celów komercyjnych również może być nieodpłatnie i legalnie eksploatowane przez przedsiębiorców. Różnica polega jednak na tym, że kod źródłowy pozostaje własnością programisty lub zespołu programistów i nie jest on udostępniany na zewnątrz.
Warto wiedzieć! Licencja Open Source, czyli wolne i otwarte oprogramowanie może być także opisywane jako dystrybuowane na licencji GNU GPL (ang. General Public License). Autorami GNU GPL są Eben Moglen oraz Richard Stallman.
Wskazówka od Tomka z BeesGrowth
W dzisiejszym wpisie mogą przeplatać się zarówno przykłady darmowych programów dla firm na licencji Open Source, jak i oprogramowania dystrybuowanego na licencji freeware. Pamiętaj, że niniejszy tekst nie stanowi porady prawnej! Jeżeli masz wątpliwości, czy określone oprogramowanie może być przez Ciebie użytkowane – skonsultuj się z zaufanym prawnikiem i/albo poproś o pisemną zgodę twórców oprogramowania.
Kiedy warto zdecydować się na bezpłatne programy dla firm? 🤑
Właściciele małych przedsiębiorstw często zastanawiają się, kiedy warto zdecydować się na bezpłatne programy dla firm. Wdrożenie darmowego oprogramowania ma sens, jeżeli rozważymy zarówno jego potencjalne zalety, jak i wady.
- Zalety: brak kosztów zakupu programu czy licencji, wsparcie społeczności oraz możliwość modyfikacji i dopasowania do indywidualnych potrzeb w przypadku rozwiązań Open Source.
- Wady: ukryte koszty wdrożenia związane ze wdrożeniem mniej znanych rozwiązań (np. system Linux, pakiet Libre Office), a w konsekwencji konieczność prowadzenia szkoleń. Kolejną wadą może być brak wsparcia technicznego.
Nie zapominajmy również, że rozwój bezpłatnego oprogramowania może zostać zaniechany i wówczas będziemy musieli rozważyć wybór innych aplikacji lub zakup programów komercyjnych. Należy też pamiętać o aktualizacjach związanych z bezpieczeństwem.
Darmowe programy dla biznesu – przykładowe rozwiązania 💪
Obecnie mamy dostępne darmowe programy dla biznesu umożliwiające obniżenie kosztów realizacji procesów związanych z księgowością, kadrami czy gospodarką magazynową. Istnieją również kompletne systemy CRM bez opłat, a także różnego rodzaju bezpłatne aplikacje pocztowe, antywirusowe oraz darmowe pakiety biurowe. Poniżej przedstawiamy przykładowe rozwiązania na licencji Open Source lub freeware.
Bezpłatne programy księgowe dla małych firm 🧾
Zaczniemy od księgowości! Na jakie bezpłatne programy księgowe dla małych firm warto zwrócić uwagę? Jednym z przykładów jest ELISOFT Faktury. W chwili pisania tego artykułu darmowa wersja aplikacji umożliwia wystawienie do 15 dokumentów (rachunków i faktur). Jeżeli nasza działalność wymaga fiskalizacji transakcji z użyciem drukarek fiskalnych online, to musimy sprawdzić, czy program pozwala na integrację z kasą fiskalną.
Darmowe programy kadrowe dla małej firmy 👩🏭👨🏭
Prowadzenie kadr wiąże się z koniecznością utrzymywania i aktualizacji rozmaitych danych o pracownikach i współpracownikach. Jednym z bezpłatnych rozwiązań w tym zakresie jest darmowy program kadrowy dla małej firmy KADROWIEC. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie usystematyzowanie procesów kadrowych w organizacji pozwala na ich efektywne prowadzenie przy użyciu arkusza kalkulacyjnego i edytora tekstowego.
Darmowe programy magazynowe dla małych firm 📦
Szukasz darmowego programu magazynowego dla małych firm? Interesującym wyborem może być oprogramowanie ASYSTENT MAGAZYNU, które umożliwia kontrolę stanów magazynowych, a także wystawianie dokumentów. Aplikacja posiada też wbudowany system bazodanowy do obsługi kontrahentów. W zależności od potrzeb tutaj również alternatywnym rozwiązaniem może być arkusz kalkulacyjny dostępny w bezpłatnych pakietach biurowych.
Bezpłatne systemy CRM do zarządzania relacjami z klientem 🤝
Efektywne zarządzanie relacjami z klientami wymaga utrzymywania sporej ilości rozmaitych danych. Przechowujemy setki nazw firm, adresów e-mail, numerów telefonów czy dodatkowych notatek o współpracy z danym kontrahentem. Jednym z darmowych CRM dla firm jest ENGAGEBAY. Właściwie posiada on kilka planów cenowych, z czego jeden, podstawowy, jest bezpłatny i umożliwia zarządzanie maksymalnie 1000 kontaktów.
Odkryj darmowe programy biurowe dla firm 🏢
Jednym z najpopularniejszych pakietów biurowych jest Microsoft Office, jednakże istnieją funkcjonalne alternatywy! Darmowe programy biurowe dla firm to chociażby pakiet LibreOffice czy udostępniane przez firmę Google Dokumenty (tzw. Google Docs). Jeżeli nie wykorzystujemy zaawansowanych funkcji oprogramowania, to w zupełności wystarczą nam darmowe aplikacje do obsługi dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych.
Darmowy program pocztowy dla firm do obsługi e-mail 📧
W kategorii darmowy program pocztowy dla firm jednym z najczęściej wybieranych jest Mozilla Thunderbird. Bezpłatna alternatywa Outlooka umożliwia zaawansowaną personalizację i szerokie funkcjonalności z zakresu bezpieczeństwa oraz ochrony prywatności. Innymi darmowymi klientami poczty, na które warto zwrócić uwagę, są: Google GMail, Mailbird, Windows Mail oraz lekki program do obsługi e-mail eM Client.
Szukasz wsparcia w wyborze oprogramowania dla Twojej firmy? 🚀
Dobrnęliśmy do końca! Wiesz już, że płatne programy mogą być zastąpione funkcjonalnymi aplikacjami dystrybuowanymi na licencji freeware lub Open Source. Na rynku mamy darmowe programy dla firm budowlanych, transportowych, sklepów internetowych oraz innego rodzaju działalności. Decydując się na ich wybór, warto oczywiście pamiętać o wadach i zaletach takich wdrożeń, a także niuansach prawnych.
Szukasz wsparcia w wyborze oprogramowania dla Twojej firmy? Nie wahaj skontaktować się z nami i wybierz profesjonalną obsługę informatyczną dla Twojego biznesu! Gotowy na nektar niezawodności w usługach IT? 🍯🐝