Digital Wellbeing, czyli cyfrowa równowaga w praktyce! 😌

Digital Wellbeing, czyli cyfrowa równowaga w praktyce! 😌

Dynamiczny rozwój cyfrowych technologii, który obecnie przeżywamy, daje nam mnóstwo możliwości. Dostęp do informacji jeszcze nigdy nie był tak prosty, a komunikacja ze znajomymi — tak skuteczna.

Podejrzewam, że każdy z nas czuje się czasami przebodźcowany i dopada go FOMO. Odpowiedzią na te problemy jest Digital Wellbeing! Dlaczego warto i jak zadbać o cyfrową równowagę? O tym w dzisiejszym artykule!

Czym jest Digital Wellbeing? 🧘‍♀️🧘‍♂️

Podstawowym założeniem cyfrowej równowagi jest odzyskanie kontroli nad technologią, która powinna nam służyć, a nie przejmować nad nami dowodzenie. Digital Wellbeing ma nas nauczyć odpoczywania od mediów społecznościowych i ciągłego bycia online. Jego zadaniem jest także zwrócenie uwagi na istotę zdrowia psychicznego i tego, jak wpływają na nie social media i publikowane w nich treści.

FOMO — choroba XXI w.? 💉

Syndrom FOMO (ang. Fear of Missing Out) jest obawą, że coś ważnego nas omija. Kojarzysz sytuację, kiedy nowe powiadomienie z Instagrama sprawia, że od razu sięgasz po telefon? Nawet kiedy się uczysz, czy pracujesz nad nowym projektem. Dzieje się to, ponieważ boimy się, że ominie nas jakaś ekscytująca wiadomość albo nowe „ploteczki”.

Podobnie wygląda sytuacja ze sprawami zawodowymi podczas urlopu. Granica pomiędzy pracą a życiem osobistym coraz bardziej się zaciera, a efektem tego jest sięganie po telefon służbowy nawet podczas wypoczynku.

Dlaczego trudno walczyć z FOMO? 🧯

Walka z FOMO jest nierówna, dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Dlaczego jest taka ciężka? Jako ludzie lubimy wiedzieć, co się dzieje, lubimy być na bieżąco. Bycie offline jest tego przeciwieństwem. Niemniej wygrana ze zajwiskiem FOMO jest możliwa i stanowi ogromny krok do osiągnięcia cyfrowej równowagi. Dodatkowo, walka ze strachem przed pominięciem czegoś ważnego wymaga zmiany nawyków, co też nie jest łatwe.

Przeczytaj także: Less Is More — minimalizm w marketingu, biznesie i życiu

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne w erze digitalu? 🤖

Pierwszym krokiem do zadbania o Digital Wellbeing jest docenienie tego, co mamy i skupienie się na chwili obecnej.

Krok pierwszy – doceń teraźniejszość! 🙏

Nierzadko zdarza się, że scrollując social media uciekamy od rzeczywistości, a czasami wystarczy po prostu zwrócić większą uwagę na to, co mamy. Dobrym sposobem będzie codzienna lista wdzięczności, która pozwoli spojrzeć na nasze życie z innej perspektywy i docenić to, co mamy.

Krok drugi – ogranicz czas spędzany w sieci! ⏱️

Wiem, wiem, łatwo się mówi, ale kiedy już Ci się uda — efekty będą zachwycające. Pomocnym trikiem może być ustawienie alertu, który po ustawionym wcześniej czasie, przypomni nam, że powinniśmy odłożyć telefon (taka opcja dostępna jest na Instagramie). Dodatkowo każdy smartfon ma opcję cotygodniowych raportów, które pokazują nam, ile czasu spędzamy przed ekranem.

Krok trzeci – znajdź zajęcie lub hobby niezwiązane ze światem digitalu! 🤸

Dobrym sposobem na odcięcie się od świata online jest znalezienie hobby. Siłownia, czytanie, nauka nowego języka? Pomyśl, czego od dawna chciałeś spróbować i spraw, by wypełniło Ci to trochę czasu, który wcześniej spędzałeś online. Nie masz pomysłu co, mogłoby to być? Próbuj wielu różnych rzeczy, aż znajdziesz coś dla siebie.

Krok czwarty – zrób porządki w Social Media! 🧹

Oczywiście chodzi o porządki na swoich kontach społecznościowych. Sprawdź, kogo masz w znajomych i kogo obserwujesz. Zastanów się, jak te osoby na Ciebie wpływają. Czy widząc zdjęcia danego influencera czujesz się gorzej? Czy jakiś znajomy sprawia, że masz problem z docenieniem swojego życia? A może ktoś sprawia, że nie możesz oderwać się od telefonu? To znaki, że pora usunąć te osoby ze swoich tablic na social mediach.

Krok piąty – przestań się oszukiwać! ☝️

Wiem, że bycie ze sobą szczerym może być trudne, ale jest to nieunikniony krok w walce o Digital Wellbeing. Musisz przyznać sam przed sobą, że spędzasz w sieci za dużo czasu albo świadomie konsumujesz treści, które nie wpływają pozytywnie na Twoje samopoczucie. Zauważenie tego już jest częścią sukcesu!

Pamiętaj, że to jedynie wskazówki, które mogą Ci pomóc w zadbaniu o cyfrową równowagę. Każdy z nas musi zdecydować, co się u niego sprawdza, a co warto odpuścić.

Troska o cyfrową równowagę jeszcze nigdy nie była tak ważna ⚠️

Dbanie o Digital Wellbeing staje się coraz popularniejsze i wcale mnie to nie dziwi. Jesteśmy przebodźcowani, zmęczeni, nie potrafimy się odciąć i odpocząć od digitalowego świata. Niemniej, jak już wspomniałam, ważnym krokiem jest świadomość problemu i tego, jak na nas wpływa. Ja już zaczęłam dbać o swoją cyfrową równowagę, teraz Twoja kolej. 😉

Natalia Dulian

Author url : go to url

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.