
Recykling treści w content marketingu – dlaczego warto go stosować? ♻
Na przestrzeni lat content marketing zdecydowanie wzmocnił swoją pozycję, pokazując firmom i agencjom marketingowym, jak ważne jest, by przekazywać klientom wartość. Co ją stanowi? Wiedza. Ludzie uwielbiają bezpłatne poradniki, wartościowe newslettery i podcasty, z których mogą się czegoś nauczyć. Content marketing wymaga czasu. Tworzenie kolejnych artykułów czy materiałów video można jednak przyspieszyć, wykorzystując content-recycling. Na czym polega recykling treści? O tym w dzisiejszym wpisie!
Czym jest recykling treści?
Recykling to ponowne wykorzystanie czegoś zużytego, niepotrzebnego, by stworzyć coś nowego, gotowego do użytku. Proces ten pozwala na zminimalizowanie ilości odpadów.
Podobnie jest z materiałami dla Twoich klientów, obserwatorów czy słuchaczy. Recykling treści polega na powtórnym wykorzystaniu stworzonych uprzednio treści do przygotowania nowych. Pamiętaj jednak, że nie chodzi o to, by bombardować czytelników non stop tym samym postem na blogu, fanpage i jeszcze na LinkedIn. Content recycling opiera się na stworzeniu wartości przy odpowiednim dostosowaniu istniejącej treści do innego, wybranego przez siebie formatu.
Dlaczego warto zainteresować się recyklingiem treści?
Niektóre tematy po prostu są bardziej atrakcyjne dla użytkowników. Istnieją też takie, które są aktualne przez kilka lat albo takie, które na przestrzeni czasu wymagają tylko niewielkiej aktualizacji. Właśnie w takich momentach warto wykorzystać content recykling.
Tworzenie treści w obszarze jednego zagadnienia, wykorzystując różne formaty, nie jest monotematyczne. Jest potrzebne. Dlaczego? Część Twoich czytelników uwielbia czytać teksty stworzone na blogu, ale jakiś procent, będzie wolał słuchać podcastu na siłowni czy zapisać infografikę. Ponadto, tworząc treści na podstawie przeprowadzonych badań, warto je co jakiś czas aktualizować i dostosowywać do zmieniających się trendów. Zaktualizowane treści staną się ponownie interesujące, a stare, nieaktualne będzie może usunąć, robiąc w ten sposób porządek na platformie.
„Domeną recyklingu treści jest stworzenie z jednego contentu, wielu formatów.”
Natalia Dulian
Jak się przygotować do recyklingu treści?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, co lubią Twoi odbiorcy. Do sprawdzenia tego wykorzystaj np. Google Analytics. Poświęć chwilę na przeanalizowanie wskaźników i zapisz, które treści “sprzedają się” u Ciebie najlepiej. Następnie, zastanów się, jakie formaty możesz stworzyć z materiałów, które już masz. Chcesz przekształcić tekst na blogu w podcast? Super, ale zastanów się, czy masz do tego odpowiedni sprzęt. Kolejno, sprawdź, jakie trendy panują na innych platformach, jak powinien wyglądać dany format i co przyciąga użytkowników danej strony.
Formy recyklingu treści
Napisany na blogu tekst o rozpoczęciu przygody z inwestowaniem w kryptowaluty możesz przekształcić w infografikę, która będzie traktować o kilku najważniejszych aspektach. Dodatkowo temat możesz poruszyć w swoim podcaście oraz w filmie na YouTube. Ponadto możesz stworzyć e-book’a lub newsletter, który będzie zawierał dodatkowe informacje. Zachęci to użytkowników do zapisania się do listy mailingowej. Nie możemy również zapomnieć o stosunkowo młodej i bardzo popularnej platformie, jaką jest Tik Tok. W krótkim, 30- sekundowym filmiku możesz w ciekawy sposób poruszyć kilka najważniejszych kwestii, a oglądających zaprosić do odwiedzenia Twojego bloga, czy kanału na YouTube. Zbudujesz w ten sposób nową społeczność.
Content recykling – o czym należy pamiętać?
Najważniejsze jest, aby pamiętać, że każdy format rządzi się swoimi prawami. Nie możesz napisać tekstu na blog, a potem słowo w słowo przeczytać go w podcaście. Następnie dodać na Instagram karuzelę ze skopiowaną z bloga treścią. Warto usiąść na spokojnie i zastanowić się, co wyróżnia dany format – co jest ważne i na co zwracają uwagę użytkownicy. Pamiętaj też o kwestiach SEO i dostosowaniu przekazu wybranego formatu.
Jeżeli poszukujesz wsparcia w rozbudowie treści na swojej stronie internetowej, to zgłoś się do nas! Pomożemy Ci lepiej wykorzystać istniejące materiały, by poprawić widoczność Twojej marki w sieci.
1 Comment
[…] 👉 Zobacz, jak wykorzystać recykling treści w content marketingu! […]