Less Is More – minimalizm w marketingu, biznesie i życiu ?

Less Is More – minimalizm w marketingu, biznesie i życiu ?

Teraźniejszość kojarzy się z nadprodukcją i konsumpcjonizmem. Te dwa zjawiska mają tragiczne skutki dla naszego środowiska i nas samych. Z łatwością pozbywamy się zepsutych przedmiotów i kupujemy nowe, chociaż stare można było łatwo naprawić. W marketingu nierzadko wychodzimy z założenia „im więcej, tym lepiej”, czy aby na pewno?

Czym jest minimalizm? ?

Minimalizm jest przede wszystkim filozofią, która sprzeciwia się coraz bardziej popularnemu konsumpcjonizmowi. Nurt ten możemy wykorzystywać na każdej płaszczyźnie naszego życia, również w projektowaniu, marketingu czy prowadzeniu biznesu. Minimalizm, ze względu na kulturę przesytu, w jakiej żyjemy, staje się ważniejszy, niż kiedykolwiek wcześniej. Pragniemy mieć więcej, robić więcej, lepiej, szybciej. Niestety nie jest to kluczem do sukcesu. Minimalizm ma moc… I udowodnimy to. 😉

Minimalizm w projektowaniu ?

Minimalizm jest kluczem do dobrego projektu. Dlaczego? Projekty graficzne mają cieszyć oko i sprawić, by odbiorca chciał na nie patrzeć i je podziwiać. Dlatego też ważne jest, aby uwzględnić kilka istotnych kwestii, zanim dzieło ujrzy światło dziennie.

Najczęściej mówi się o minimalizmie w fontach i kolorach — co jest stuprocentową racją. Tworząc projekt graficzny, staraj się wykorzystywać maksymalnie dwa różne fonty, z czego jeden — prosty i klasyczny. Przy kolorach natomiast najczęściej mówi się o zasadzie 60/30/10 (również przy projektowaniu wnętrz!) i my również jesteśmy jej zwolennikami. Zasada polega na wykorzystaniu w 60% koloru podstawowego (najlepiej neutralnego), 30% – uzupełniającego i 10% koloru akcentującego.

Szczególną uwagę warto zwrócić również na dwa pojęcia, które uratują każdy (no dobra, prawie każdy!) projekt. Są to balans i spacing. Balans jest tak samo ważny w projektowaniu, jak i w życiu. Tworząc projekt, zadbaj o to, by elementy były rozmieszczone równomiernie. Dzięki temu unikniesz wrażenia, że jedna strona projektu jest „cięższa” niż druga. Spacing natomiast odnosi się do „pustej”, neutralnej przestrzeni między poszczególnymi elementami. Pozwoli to na większą czytelność i przejrzystość projektu.

Minimalizm w pracy, czyli 4-dniowy tydzień pracy ?

Więcej i dłużej wcale nie oznacza lepiej, a przemęczony i zestresowany pracownik to kiepski pracownik. Coraz większa świadomość ludzi dotycząca work-life balance, sprawia, że w wielu zawodach 4-dniowy tydzień pracy staje się rzeczywistością. Warto jednak podkreślić, że nie oznacza on pracy przez 4 dni po 10 godzin… Ludzie, którzy mają czas na rodzinę, odpoczynek, czy ulubione aktywności, są mniej zestresowani, co przekłada się na wydajność ich pracy. Prym wiodą głównie dwie konfiguracje tego systemu: 4-dniowy tydzień pracy lub 6-godzinny dzień pracy.

Minimalizm w marketingu — nie przytłaczaj odbiorców ?

Zasada w marketingu jest bardzo podobna do tej z projektowania. Co za dużo to niezdrowo. Dlatego też tworząc kampanie marketingowe, kanały komunikacji czy różne inne projekty, warto mieć zasady minimalizmu w głowie. Tworząc strategię komunikacyjną, postaraj się wybrać jedynie kilka kanałów, na których będziesz obecny, wybierz również komunikaty, które będziesz kierować do swoich użytkowników w danym czasie. Na przykład, premiera kilku produktów w jednym czasie może wywołać frustrację i w efekcie — brak pozytywnej decyzji zakupowej.

Siła minimalizmu w różnych obszarach życia ?

Minimalizm ma siłę do rozwiązywania problemów. Pomaga w znalezieniu spokoju, równowagi i docenieniu obecnego stanu rzeczy. Wbrew pozorom — nie jest nudny, przewidywalny i banalny. W odpowiednich rękach potrafi być inspirujący i zaskakujący.

Koniecznie podziel się z nami czy minimalizm jest Ci bliski, a jeżeli nie — czy chciałbyś to zmienić?

Natalia Dulian

Author url : go to url

1 Comment

Comments are closed.

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.