Miodna pianka, czyli marketing w branży piwowarskiej! ?

Miodna pianka, czyli marketing w branży piwowarskiej! ?

Piwo jest jednym z najczęściej wybieranych alkoholi podczas spotkań ze znajomymi, czy rodzinnych grillów. Napój ten wybieramy zwykle ze względu na orzeźwienie, jakie nam daje (oczywiście schłodzone!). Jednak czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co ma wpływ na to, że wybierasz konkrety rodzaj i markę piwa? Oczywiście rolę będzie odgrywał smak i cena, ale co, jeżeli powiem Ci, że marketing gra pierwsze skrzypce?

Zacznijmy od podstaw, czyli… Branża piwowarska w liczbach! ?

W styczniu 2022 roku funkcjonowało w Polsce 286 czynnych warzelni komercyjnych. Szczególnie istotne jest to, że:

  • 18 browarów należy do 4 największych grup piwowarskich,
  • ich produkcja wynosi ok. 90% całego rynku,
  • 9% to udział średnich browarów regionalnych,
  • około 1% przypada browarom rzemieślniczym.

Myślę, że te liczby idealnie pokazuje skalę, z jaką mamy do czynienia.

Kluczem są emocje! ?

Nie jest tajemnicą, że im więcej produktów na rynku, tym mniej sprzedaje sam produkt, a główną rolę zaczynają odgrywać emocje. Na pierwszy plan wychodzi wzbudzenie nostalgii, przywołanie wspomnień czy chęć przeżycia nowych. Motyw ten prężnie wykorzystywany jest w marketingu piw. Uśmiechnięci ludzie podczas rodzinnego grilla czy imprezy, szczęśliwi turyści pokonujący kolejne metry na szlaku czy pracownik biurowy, który dzięki swojemu ulubionemu trunkowi, może się zrelaksować.
Odrobina humoru potrafi zdziałać cuda

Pomimo że marketing daje ogromną ilość możliwości, nie warto podchodzić do niego z powagą godną głowy państwa, która wygłasza orędzie. Warto pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i żartu, dzięki którym na dłużej zostaniemy w umysłach konsumentów.

Świetnym przykładem jest jedno z meksykańskich piw, którego etykieta głosi „dwóch na dziesięciu konsumentów uważa nasze piwo za smaczne”. Inną reklamą, z naszego polskiego podwórka, jest reklama piwa Lech nawiązująca do Bitwy pod Grunwaldem.

Nadal aktualna — reguła niedostępności ?

Caldini nie miał wątpliwości, że człowiek najbardziej pragnie tego, czego nie może mieć. Dlatego też reguła niedostępności świetnie sprawdza się w promocji limitowanych linii produktów piwowarskich. Świadomość klientów, że daną edycję kupią teraz albo nigdy, sprawia, że wyniki sprzedaży rosną jak szalone. Na przykład, w 2013 roku Browar Amber wypuścił edycję limitowaną z… Mikołajem Kopernikiem!

Znajdź swoją niszę i podbijaj serca ?

W każdej branży jedną z istotniejszych rzeczy jest znalezienie niszy, która pozwoli trafić do wąskiej grupy konsumentów. Pomaga to w ułożeniu strategii marketingowej oraz stworzeniu komunikatów, które odpowiednio zadziałają na odbiorców. Weźmy na tapet trzy popularne piwa.

  • Carlsberg – ich komunikacja polega na dobrej zabawie i towarzystwie przyjaciół.
  • Żubr kojarzy nam się przede wszystkim z lasem, spokojem i harmonią.
  • Lech to piwo, które pokazuje, że „możesz wszystko”. Mówi o tym przede wszystkim znane hasło „Bądź Lechendą”.

Warto dodać, iż powstaje coraz więcej małych, kraftowych browarów, które doskonale trafiają w potrzeby swoich nisz – małych grup docelowych. Budują skojarzenia z regionem, historią, grupami zawodowymi czy kulturą.

Marketing piwa a polskie prawo ?

W Polsce obowiązuje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. 1982 Nr 35 poz. 230), która zabrania reklamy i promocji napojów alkoholowych. Z wyjątkiem piwa. Istnieją jednak inne ograniczenia, na które należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim reklama piwa nie może przedstawiać osób małoletnich lub być do takich kierowana.

Dodatkowo nie można zachęcać do nadmiernego spożywania alkoholu ani przedstawiać abstynencji w negatywnym świetle. Istotnych regulacji jest dużo więcej, dlatego przed stworzeniem strategii marketingowej warto się z nimi dokładnie zapoznać.

Marketing w branży piwnej ?

Stworzenie skutecznej strategii marketingowej jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza w branży piwowarskiej. Głównie ze względu na wszelkie ograniczenia prawne, ale także dużą konkurencję i wymagania społeczeństwa. Warto jednak podjąć wyzwanie i spróbować wypromować swoją miodną piankę!

Jeżeli uważasz, że potrzebujesz wsparcia marketingowego – skorzystaj z naszych bezpłatnych konsultacji! Pomożemy Ci! ?

Natalia Dulian

Author url : go to url

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.