Jak pozyskać klientów w sieci? Poznaj skuteczne metody pozyskiwania klientów w internecie! ?

Jak pozyskać klientów w sieci? Poznaj skuteczne metody pozyskiwania klientów w internecie! ?

Czy wiesz, że już blisko 30 milionów mieszkańców Polski korzysta z internetu? Według Gemius aż 77% z nich robi zakupy online! W sieci można już kupić prawie wszystko.

Jeśli prowadzisz biznes, koniecznie zacznij sprzedawać online. Nie osiągasz oczekiwanych wyników? Sprawdź zatem, jak pozyskać klientów oraz w jakie działania marketingowe warto inwestować! Czego dowiesz się z lektury artykułu?

 • Google, Facebook, Instagram, LinkedIn to serwisy, które pomogą Ci docierać do klientów. Z Google korzysta ponad 95% internautów w Polsce!
 • Rekomendacje są bezcenne dla pozyskania kolejnych klientów. Ponad 90% internautów ufa opiniom rodziny i przyjaciół dotyczącym firm oraz produktów. Zadbaj o social proof!
 • Wydatki na działania marketingowe online mają wyraźnie wzrosnąć w najbliższych latach. Twoja firma jest na to gotowa?
 • E-mail marketing w dalszym ciągu jest jedną z najskuteczniejszych metod pozyskiwania klientów w sieci. Elektroniczne gołębie pocztowe nie śpią!

Gotowy na konkretną dawkę wiedzy? Otwórz się na nektar treści i… Zaczynamy! ?

Od czego zacząć proces pozyskiwania nowych klientów? ?

Masz budżet na działania marketingowe w sieci i pomysł na to, w co zainwestujesz? Zanim zaczniesz wykorzystywać środki, opracuj plan działań. Musisz mieć strategię. Pamiętaj, że wpływ na decyzje zakupowe ma wiele czynników.

Możesz opracować kampanię, która przyniesie duży ruch w sklepie i mnóstwo odwiedzin, ale niewiele z nich skończy się finalizacją zamówienia. Dlaczego? Może chodzić o wysoką cenę, niskiej jakości stronę produktową, brak oczekiwanej formy płatności lub dostawy – przyczyny mogą być różne.

Niski współczynnik konwersji często wynika ze źle opracowanego lejka sprzedażowego. Co oznacza w tym przypadku słowo lejek? Wszystko zaczyna się od pozyskania uwagi, zdobycia leada.

Twoim zadaniem jest doprowadzenie do tego, że dany użytkownik stanie się klientem. Musisz go przeprowadzić przez lejek sprzedażowy – wzbudzić zainteresowanie, pożądanie, a następnie uzyskać oczekiwaną akcję, np. zamówienie produktu. Na każdym kolejnym etapie lejek jest coraz węższy.

Zwężanie lejka sprzedażowego oznacza coraz mniejszą liczbę osób, które udało się dotąd doprowadzić – stąd też wzięła się nazwa. Teoretycznie możliwe, że każdy lead stanie się klientem, ale w praktyce realizacja tego celu jest niezwykle trudna i złożona.

Czy potrzebujesz dużo leadów, żeby zdobyć pierwszego klienta? To zależy od wielu czynników. Firma Martindale-Nolo przeprowadziła ankietę, która dotyczy tej kwestii. Okazało się, że respondenci potrzebowali średnio ponad 13 leadów, aby zdobyć pierwszego klienta. Oczywiście to nie oznacza, że w przypadku Twojego biznesu będzie tak samo.

Zaprojektuj i zoptymalizuj proces od pozyskania leada do momentu, aż dojdzie do sprzedaży. Analizuj zachowania odwiedzających stronę i na tej podstawie podejmuj decyzje dotyczące m.in. zmian na stronie.

Jak dotrzeć do potencjalnych klientów w internecie? 23 skuteczne sposoby! ?

Masz mnóstwo opcji prowadzenia działań marketingowych w sieci. Są wśród nich uniwersalne, które sprawdzą się w przypadku każdej działalności, ale część jest odpowiednia jedynie dla wybranych branż. Przede wszystkim bierz pod uwagę, czy dana metoda pozwala dotrzeć do odbiorców Twoich produktów lub usług.

Ustal, do kogo kierujesz ofertę. Czy to mieszkańcy danego kraju, miasta, a może powiatu lub tylko dzielnicy? Chcesz dotrzeć do kobiet lub mężczyzn czy do obu płci? Twoje produkty interesują nastolatków, a może seniorów? Przemyśl to, zanim podejmiesz decyzje co do działań marketingowych.

Jaką kwotę warto wygospodarować na działania marketingowe w sieci? Jak wynika ze statystyk opublikowanych przez Deloitte’s Annual CMO Survey, w 2023 roku firmy przeciętnie przeznaczą na marketing 13,6% swoich budżetów. To oznacza wzrost o 3,9% w stosunku do dwóch poprzednich lat. Ile wydają na działania online?

Małe i średnie firmy przeznaczają na marketing online od 5 do 10% przychodów, a duże – ok. 14%. Jakich wyników możesz się spodziewać? Jakiego zwrotu z inwestycji?

Według statystyk, każdy zainwestowany dolar w przypadku SEO (ang. Search Engine Optimization), przynosi ponad 22 dolary, a w e-mail marketing – aż 40 dolarów. Nie oznacza to, że będą to najlepsze wybory w przypadku Twojej działalności. Możliwe, że e-mail marketing w ogóle się nie sprawdzi, a znakomite wyniki przyniosą działania w social media. Podlinkowany wykres obejmuje wyłącznie wybrane działania marketingowe.

Jeśli chcesz dotrzeć do klientów z ofertą, weź pod uwagę poniższe metody.

 • Pozycjonowanie SEO.
 • Prowadzenie bloga.
 • Artykuły sponsorowane.
 • Publikowanie case study.
 • Rekomendacje.
 • Monitoring internetu.
 • Cold mailing.
 • Grupy na Facebooku.
 • Social media.
 • Influencer marketing.
 • Kampanie płatne.
 • Kanał na Youtube.
 • Podcasty na Spotify.
 • Landing page.
 • Lead magnet.
 • Marketing szeptany.
 • Treści viralowe.
 • RTM.
 • Konkursy.
 • Program partnerski.
 • Ogłoszenia w serwisach.
 • Profil Firmy w Google.

SEO ?

Skrótowiec SEO pochodzi od angielskich słów Search Engine Optimization i oznacza dostosowanie witryny do wymagań wyszukiwarek. Pojęcie SEO bywa używane zamiennie z pozycjonowaniem. Ogólnie pozycjonowanie SEO polega na działaniach, które zmierzają do osiągnięcia wysokich pozycji w wyszukiwarkach internetowych – głównie Google – na frazy, które najlepiej opisują Twój biznes.

Widoczność w wynikach wyszukiwania zależy od wielu czynników m.in. optymalizacji strony pod słowa kluczowe, linkowania wewnętrznego, odnośników zewnętrznych prowadzących do strony. Charakterystyczne dla tych działań jest to, że nie przynoszą efektów od razu. Widoczność strony na frazy rośnie stopniowo.

Efekty pozycjonowania w Google mogą być zauważalne po tygodniach lub miesiącach w zależności od:

 • koniecznych zmian na stronie,
 • wieku domeny,
 • jej dotychczasowej historii,
 • konkurencyjności branży.

Dlatego nie koncentruj się wyłącznie na SEO – potrzebujesz innych działań marketingowych, które przyniosą Ci klientów już teraz.

Dzięki pozycjonowaniu możesz dotrzeć do internautów, którzy szukają właśnie tego, co oferujesz. Wpisują zapytanie do Google i wyświetla im się Twoja strona. Jeśli wynik trafia w ich intencje, to zyskujesz znakomity sposób na pozyskanie klientów!

Ciekawostka: pozycjonuj się na frazy z tzw. długiego ogona (ang. long tail), czyli zapytania składające się z co najmniej 3 słów. Takie frazy charakteryzują się wysokim poziomem konwersji. Z im większej liczby słów składa się zapytanie, tym większa szansa na konwersję. Dlaczego? Otóż internauta może łatwiej opisać, czego szuka, a wyszukiwarka może mu zwrócić dobrze dopasowany wynik.

Prowadzenie bloga ✍️

Czy Twoja firma ma blog? W ostatnich latach ich popularność rośnie w ekspresowym tempie. Według Internet Live Stats w 2023 roku w sieci będzie 600 milionów blogów. Tylko po co masz go prowadzić? Czy to sposób na zdobycie klientów? Zdecydowanie tak, o ile tylko odpowiednio wykorzystasz jego potencjał.

Niech zawiera jak najwięcej wartościowych treści związanych z Twoją ofertą i branżą. Załóżmy, że sprzedajesz jakiś produkt. Opisz na blogu, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, jeśli ktoś chce kupić takie rozwiązanie. Jak ma je porównać? Kolejnym typem treści są porady związane z zastosowaniami produktu, a także sugestie dotyczące radzenia sobie z problemami, które mogą się pojawić podczas użytkowania.

Blog firmowy to sposób na umieszczanie linków wewnętrznych, które mają istotny wpływ na pozycjonowanie SEO. Dzięki nim robot Google może łatwiej docierać do poszczególnych podstron w serwisie. Ponadto warto umieszczać w takich wpisach zdjęcia produktów wraz z odnośnikami do nich. Dzięki temu przy okazji czytania poradnika internauta może się zainteresować Twoją ofertą. Blog to także szansa na dodatkowy ruch z wyników wyszukiwania czy też serwisów społecznościowych.

Ważny fakt: według Demand Metric, 60% internautów zainspirowało się kiedyś do zakupu produktu po przeczytaniu contentu o nim.

Artykuły sponsorowane ?

Wykorzystaj popularne strony, najlepiej związane z Twoją branżą, aby dotrzeć do ich czytelników i opublikuj tam swoje treści w formie artykułów sponsorowanych. Pamiętaj, że z artykułu sponsorowanego możesz odnieść co najmniej kilka korzyści.

 • Zbudujesz świadomość marki.
 • Zachęcisz internautów do skorzystania z oferty.
 • Opublikujesz w treści linki prowadzące do Twojej witryny.

Pamiętaj, że każdy odnośnik z wartościowej strony wpływa pozytywnie na widoczność Twojego serwisu w Google. Nie oznacza to, że jeden odnośnik przyniesie cuda, ale to na pewno krok w dobrą stronę.

Tylko jak skutecznie reklamować działalność przez artykuły sponsorowane w czasach, kiedy jest ich tak dużo? Postaw na jakość treści. Przygotuj materiał, który ma szansę na dotarcie do użytkownika. Wykorzystaj Google Trends, aby ustalić, jaki content związany z Twoją działalnością jest na czasie – takie teksty mogą stanowić sposób na klientów. Warto, aby w materiale pojawiła się infografika, wykres czy też dane, które mogą być wykorzystywane przez innych, a Twoja firma – wymieniana jako źródło informacji.

Gdzie możesz publikować artykuły sponsorowane? Oczywiście możesz skorzystać z naszego wsparcia. ? Ewentualnie możesz pisać bezpośrednio do wydawców. Sięganie do wspomnianych baz jest wygodne, ale ponosisz koszt prowizji tych serwisów. Przeważnie bezpośrednio możesz zamówić publikację znacznie taniej.

Ważny fakt: badania pokazują, że internauci poświęcają artykułom sponsorowanym mniej więcej tyle samo czasu co tradycyjnym wiadomościom. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Sharethrough i IPG Media Labs. Pokazali oni, że konsumenci faktycznie przeglądają artykuły sponsorowane częściej niż typowe treści redakcyjne (26 proc. vs. 24 proc.) i spędzają podobną ilość czasu na każdym z nich (1 minuta vs. 1,2 minuty). Zatem możesz tak zdobywać nowych klientów, ale wszystko zależy od tego, jaki przygotujesz content.

Publikowanie case study ?

Przy dużej konkurencji niełatwo przekonać klientów do swojej oferty. Musisz być zawsze o krok przed innymi firmami, a przede wszystkim dbać o jakość wszystkiego, pod czym się podpisujesz. Dowodem na to, że warto wybrać Twoją ofertę, są case study – szczególnie jeśli dotyczą realizacji, które zakończyły się sukcesem i zadowoleniem odbiorców. Ma to szczególne znaczenie m.in. w branży usługowej.

Potencjalnym nowym klientom zależy na dowodach jakości Twoich usług, dlatego umieść na Twojej stronie dane o realizacjach oraz przygotuj obszerne case study. Opisz, jakie rezultaty udało Ci się dotychczas osiągnąć. Klient ma jasne oczekiwania – chce otrzymać to, co jest mu potrzebne, a najlepiej – coś ekstra.

Czy to rozwiązanie dla każdej branży? Są takie, w których trudno o przygotowanie case study, ale w wielu to działa i wspomaga pozyskiwanie klientów.

Influencer marketing ?

Kolejnym sposobem, na przyciągnięcie nowych klientów, jest podjęcie współpracy z influencerem. To osoba, która jest bardzo popularna w sieci. Może być aktorem, sportowcem albo po prostu zbudować renomę dzięki swojej twórczości, udziale w programie telewizyjnym czy też specjalizacji.

Influencer przeważnie prowadzi konta w serwisach społecznościowych, wielu ma własne blogi i publikują tam content. To treści różnego typu – często po prostu materiały związane z codziennością danej osoby. Tylko czy dzięki nim możesz dotrzeć do potencjalnych klientów?

Tak, ale sukces działań zależy od wielu czynników. Przede wszystkim swoją firmę zaprezentuj osobom, które w ogóle mogą być zainteresowane Twoim produktem. Jeśli wśród obserwatorów influencera są wyłącznie nastolatkowie, to trudno oczekiwać, aby skuteczne było prezentowanie im oferty skierowanej do seniorów. Proces pozyskiwania klienta takimi działaniami wymaga szerokiej analizy.

Sprawdź, jak wiele reklam dodaje dana osoba. Czy jej obserwujący na nie reagują? Czy pojawia się hejt, a może odbiór jest pozytywny?

Influencer marketing cieszy się dużym zainteresowaniem. Jeśli obserwujesz znane osoby w serwisach społecznościowych, to na pewno zdarzyło Ci się zobaczyć sponsorowane wpisy. Czy pozyskanie nowych klientów tym kanałem jest zatem możliwe, skoro doskonale widać, że to reklama?

Ważny fakt: według analizy przeprowadzonej przez TRIBE, 82% respondentów uważa, że prawdopodobnie skorzystali z rekomendacji influencera. 67% nie zareagowało negatywnie na sponsorowany content, a 37% konsumentów uważa, że treści od takich osób są wartościowe.

Czy firmy inwestują w takie działania? Stawiają na pozyskanie nowego klienta w ten sposób? Okazuje się, że tak. Budżety na influencer marketing mają w najbliższych latach systematycznie rosnąć – w krótkim czasie mogą się nawet podwoić.

Grupy na Facebooku ?‍?‍?‍?

Fanpage na FB to sposób na komunikację z klientami, ale istnieją inne sposoby na wykorzystanie potencjału tego serwisu. Facebook ma najlepiej rozwiniętą funkcję tworzenia grup, jeśli weźmiesz pod uwagę popularne serwisy społecznościowe. Załóż grupę, która jest związana z Twoją branżą – z pewnością podobnych jest wiele, ale to nie oznacza, że pozyskiwanie klientów w taki sposób nie ma sensu.

Nie musisz być pierwszy – zbuduj lepszą grupę niż konkurencja. Przygotuj atrakcyjną grafikę i rozpocznij promocję. Oczywiście grupę możesz założyć za darmo. Jak pozyskiwać członków? Zacznij od zaproszenia znajomych, ale tylko tych, których może interesować ta tematyka. Opcję “zaproś” znajdziesz zaraz pod głównym zdjęciem na grupie.

Masz stronę internetową? W takim razie możesz umieścić na niej odnośnik do grupy i zatytułować go, np. „forum”. Inną metodą na pozyskiwanie członków jest wykorzystanie Twojego fanpage. Możesz powiązać profil z grupą i umieścić CTA zachęcające do odwiedzania grupy.

Sposobem na pozyskiwanie członków jest również informowanie o Twojej grupie na innych grupach, ale nie spamuj! Jeśli uda Ci się zabrać dużą liczbę zainteresowanych, zyskujesz dodatkowe możliwości zdobywania klientów.

Przede wszystkim grupa musi żyć, dyskutować, a Twoim zadaniem jest nadzór nad tymi rozmowami. Promuj swoje produkty, ale wtedy, gdy to ma uzasadnienie – jeśli na grupie będzie pojawiać się głównie spam, to szybko stracisz członków.

Ciekawostka: jeden użytkownik może dołączyć do maksymalnie 6 tys. grup. Później przystąpienie do kolejnych wymaga usunięcia z innych. To wysoki limit.

Profil Firmy w Google ?

W lokalnych wynikach wyszukiwania, zaraz pod reklamami, możesz zobaczyć trzypak wyników z Google Maps. To wizytówki firm, które mają założony Profil Firmy w Google – wcześniej ta usługa nazywała się Google Moja Firma. Wspomniany profil możesz założyć za darmo.

Jeśli prowadzisz działalność lokalną, nie zastanawiaj się – dla wielu biznesów Profil Firmy w Google jest kluczowym źródłem klientów. Uzyskanie wysokiej pozycji na zapytania powiązane z daną lokalizacją jest przeważnie łatwiejsze niż na frazy ogólne. Żeby Twój profil znalazł się w trzypaku Google:

 • wypełnij profil – wprowadź wszystkie dane, które dotyczą Twojej działalności,
 • zdobywaj opinie klientów – wizytówka daje możliwość dodania oceny firmy. Warto je regularnie pozyskiwać, a idealnie, jeśli zawierają istotne dla Twojej działalności słowa kluczowe,
 • pozyskuj wizytówki NAP – przypominają wpisy w katalogach, a zawierają adres firmy, nazwę, numer telefonu i często link do strony WWW,
 • umieść mapę dojazdową na Twojej stronie – możesz pobrać jej kod z Google Maps. Wstaw ją, a dzięki temu powiążesz witrynę z wizytówką i zwiększysz wiarygodność profilu.

Profil Firmy w Google jest dla internautów cennym źródłem informacji o Twojej działalności. Jak wyliczyło Brightlocal, aż 64% konsumentów używa tej usługi Google, aby znaleźć dane kontaktowe do lokalnych podmiotów. Natomiast według Small Business Trends przeciętny biznes pozyskuje dzięki Profilowi Firmy w Google średnio 59 akcji miesięcznie tj. telefonów, przekierowań na stronę lub wysłanych wiadomości.

Marketing szeptany ?

Możesz się spotkać z różnymi definicjami tych działań marketingowych, ale przeważnie dowiesz się, że to jeden z najstarszych i najskuteczniejszych sposobów na pozyskanie klientów. Celem jest wywołanie efektu szumu, dzięki któremu o Twoim produkcie zaczną mówić internauci. Jeśli prowadzisz biznes, to wiesz, jak cenni są klienci z polecenia. Możesz ich zdobywać dzięki marketingowi szeptanemu.

Kiedyś takie działania prowadzono głównie na forach internetowych, ale obecnie w większości są one martwe. Dyskusje przeniosły się do serwisów społecznościowych. Na czym polega pozyskiwanie klientów tym sposobem?

Na inicjowaniu rozmowy o produkcie, wzbudzaniu zainteresowania nim. Nie chodzi tutaj o dodawanie fałszywych opinii. Osoba, która prowadzi kampanię, powinna doskonale znać produkt i prowadzić komunikację na bazie własnych doświadczeń. Działania te wykorzystuje się zarówno do zwiększania świadomości istnienia marki, jak i po to, aby skutecznie pozyskiwać klientów.

Ważny fakt: według analizy Invesp 82% marketerów wykorzystuje marketing szeptany do zwiększenia świadomości istnienia marki, a 43% oczekuje, że działania te wpłyną bezpośrednio na zwiększenie sprzedaży. Z przeprowadzonej analizy wynika, że odpowiadają one w firmach przeciętnie za 13% całej sprzedaży.

Monitoring internetu ?

Jeśli sprzedajesz w sieci, to prędzej czy później pojawią się komentarze na temat Twojej firmy – na forach, w serwisach gromadzących opinie czy grupach w social media. Ręczne przeglądanie sieci w ich poszukiwaniu jest trudne i mało skuteczne. Możesz skorzystać z narzędzi, które będą to robić za Ciebie. Jakich?

Za darmo możesz sięgnąć po Google Alerts. Wystarczy, że dodasz w tym narzędziu słowo, np. nazwę Twojego produktu albo firmy. Następnie Google Alerts powiadomi Cię, kiedy to słowo zostanie użyte w sieci. Problem w tym, że narzędzie monitoruje tylko wyniki wyszukiwania, a jego skuteczność jest daleka od ideału.

Dlatego warto wykorzystać narzędzia płatne takie jak Brand24, dzięki którym dotrzesz m.in. do wzmianek w serwisach społecznościowych. Jak dzięki temu będziesz pozyskiwać kolejnych klientów? Internauta może zadać pytanie związane z Twoim produktem w sieci. Mając monitoring, szybko się o nim dowiesz i odpowiesz na zapytanie. W przeciwnym wypadku możliwe, że zareaguje konkurencja i zaproponuje swój produkt.

Monitoring internetu ma wiele innych zalet. Możesz znaleźć komentarze zadowolonych klientów, ale też takich, którzy widzą niedociągnięcia w Twojej ofercie. Wtedy warto skontaktować się z autorem opinii, powiadomić go, że problem został wyeliminowany i zaoferować zniżkę na ponowne przetestowanie oferty. Dzięki temu może ponownie złożyć u Ciebie zamówienie.

Kampanie płatne w serwisach społecznościowych i w Google ?

Możesz skutecznie pozyskiwać klientów dzięki systemom reklamowym. Zerknij do wyników Google – prawdopodobnie na samej górze zobaczysz wyniki oznaczone jako reklama. Jeśli chcesz, aby Twoja oferta była promowana wśród nich, skorzystaj z systemu Google Ads. Dzięki niemu możesz reklamować się w wynikach wyszukiwania i na stronach, które należą do sieci Google. Do tej sieci należą miliony mniej lub bardziej popularnych serwisów.

Zaletą kampanii w wynikach wyszukiwania jest rozliczenie ze klik – płacisz tylko wtedy, gdy pozyskasz odwiedziny dla swojej strony internetowej lub kontakt telefoniczny. Twój plan zdobywania klientów powinien obejmować Google Ads – dzięki temu systemowi możesz pozyskiwać ruch na stronę natychmiast, kiedy uruchomisz kampanię. Jesteś w stanie bardzo dokładnie określić grupę docelową, łącznie z lokalizacją tych, do których kierujesz ofertę czy też ich płcią. To skuteczny sposób pozyskiwania potencjalnego klienta.

Czy internauci klikają wyniki sponsorowane? Według Hubspot robi to 63% użytkowników wyszukiwarki. Ile kosztuje taka reklama? Poniżej widzisz przeciętne koszty według analizy WorldStream, które dotyczą fraz anglojęzycznych. Jak widzisz, przeciętny wydatek za kliknięcie wynosił blisko 3 dolary.

To nie oznacza, że Twój plan pozyskiwania klientów musi zakładać taki budżet na każde przekierowanie. Wpływ na koszt ma wiele czynników, w tym m.in. konkurencja. Ruch dla swojej strony internetowej możesz pozyskać dużo niższym kosztem, ale też możliwe, że stawka będzie wyższa – to zależy od wielu czynników. Poziom konwersji jest natomiast wysoki i dobrze zaplanowana kampania może przynieść znakomite wyniki.

Swoje systemy reklamowe mają również serwisy społecznościowe – Facebook, Instagram, LinkedIn czy TikTok. Przeanalizuj, czy przez te serwisy możesz dotrzeć do nowych grup klientów. Dodaj swoją firmę, przeprowadź kampanię i oceń skuteczność działań. Bazuj na twardych danych, a nie skojarzeniach. Może Ci się wydawać, że użytkownikami TikToka są głównie nastolatkowie.

Tymczasem według danych Statista największą grupę użytkowników serwisu stanowią osoby, które mają od 18 do 24 lat – ponad 21%. Drugą pozycję z wynikiem ponad 17% zajmują internauci w wieku od 25 do 34 lat. Być może wśród nich są zainteresowani Twoją ofertą?

Program partnerski ?‍♂️?‍♀️

Liczbę nowych klientów możesz systematycznie zwiększać dzięki zorganizowaniu programu partnerskiego. Na czym to polega?

Właściciele witryn internetowych reklamują Twoją ofertę na swoich stronach, w serwisach społecznościowych lub przez komunikatory internetowe. System programu korzysta ze specjalnych odnośników, dzięki którym rozpoznaje, że to ruch pozyskany dzięki aktywności danego użytkownika. Kiedy przekierowanie przełoży się na określone działanie, to otrzyma wynagrodzenie. Przeważnie płacisz za nowych klientów biznesowych, tzn. kiedy ktoś złoży zamówienie. Mogą to być także inne formy wynagradzania, np. za wejście na stronę czy też lead.

Dzięki tej metodzie możesz skutecznie pozyskiwać klientów. Dla wielu właścicieli stron WWW programy partnerskie są sposobem na życie – to ich biznes. Koszt pozyskania klienta może być w takim przypadku bardzo atrakcyjny. Żeby jednak zainteresować wydawców współpracą, najpierw musisz zbudować markę. Właściciele serwisów wybierają programy, dzięki którym mogą najwięcej zarobić – w przypadku anonimowej marki o to trudno, dlatego pamiętaj o prowadzeniu wielu działań, aby budować rozpoznawalność.

Możesz uruchomić program partnerski na własną rękę, ale wtedy dotarcie do wydawców nie będzie łatwe. Lepiej postaw na współpracę ze znaną marką, która umożliwia za prowizję uzyskanie dostępu do reklamodawców. Dzięki temu informacja o opcji współpracy szybko dotrze do tysięcy właścicieli serwisów. Np. Tradedoubler ma ponad 180 tys. wydawców. Czy to działa?

Ważny fakt: według badania przeprowadzonego przez Forrester, marketing afiliacyjny jest najważniejszym kanałem pozyskiwania klientów dla 20% marketerów. 54% zalicza go do swoich trzech najważniejszych. Koszt pozyskania klienta z tego kanału może być bardzo atrakcyjny. Sprawdź to!

Social media ?

Serwisy społecznościowe umożliwiają pozyskiwanie klientów nie tylko przez systemy reklamowe. Możesz również prowadzić w nich profile, dzięki którym zyskasz dodatkowy sposób komunikacji z zainteresowanymi ofertą i metodę na zdobycie nowych zamówień.

Social media cieszą się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Jak wynika z raportu Digital 2022, z takich serwisów korzysta około 27 mln Polaków. Zdobywasz klientów dzięki Google? Okazuje się, że social media cieszą się w naszym kraju podobną popularnością.

Jak wykorzystać serwisy społecznościowe? Na Facebooku możesz prowadzić fanpage. Kiedy ktoś lubi lub obserwuje Twój profil, to wtedy istnieje duża szansa, że zobaczy posty, które dodasz na stronie w tym serwisie. Możesz umieszczać np. informacje o promocjach, a na zachętę organizować dla fanów akcje, w których informacja o danej ofercie pojawi się wyłącznie w serwisie społecznościowym.

Działaj również w innych social media. Np. przez odpowiedni marketing na LinkedIn dotrzesz do osób decyzyjnych w firmach. Konto ma tam ponad 900 mln użytkowników, a profile prowadzi ponad 58 mln firm.

Strategia social media może obejmować również prowadzenie kont na Twitterze, Instagramie czy TikTok-u. Sprawdź, czy z danego serwisu korzysta Twoja grupa docelowa, a jeśli tak, to przetestuj skuteczność prowadzonych tam działań.

Ważny fakt: najpopularniejszym serwisem społecznościowym w Polsce jest Facebook, który w 2022 roku miał blisko 24 miliony użytkowników z naszego kraju.

Lokalne serwisy ogłoszeniowe ?

Wielu lokalnych przedsiębiorców próbuje zacząć pozyskiwanie klientów od ogłoszeń w serwisach, które dotyczą danego miasta, dzielnicy, powiatu czy województwa. To zdecydowanie dobry krok, ale korzystaj wyłącznie z serwisów, które są popularne.

Możesz dodać wpisy do dziesiątek takich witryn i nie odnieść żadnych korzyści albo umieścić jedno, płatne ogłoszenie w popularnym serwisie i odbierać telefony od zainteresowanych. W 2022 roku OLX odwiedzało miesięcznie około 14 mln Polaków.

Są też inne, mniej popularne serwisy ogłoszeniowe, przez które możesz zacząć pozyskiwanie klientów. Ich zaletą jest łatwość oceny skuteczności. Oczywiście wymaga to zwrócenia uwagi na wiele kwestii przy przygotowaniu samej treści ogłoszenia, testowania form promocji ogłoszenia. Natomiast zdecydowanie warto wpisać tę metodę w strategię pozyskiwania klientów.

Kategorie popularnych serwisów ogłoszeniowych często zajmują wysokie pozycje na zapytania związane z daną branżą. To dodatkowy argument, który przemawia za dodaniem ogłoszenia.

Konkursy ?

Klienci uwielbiają być nagradzani, a przecież możesz premiować również tych, którzy dopiero pierwszy raz mogą skorzystać z Twojej oferty. Konkursy cieszą się ogromnym zainteresowaniem firm – organizują je małe i duże przedsiębiorstwa. To sposób pozyskiwania nowych zainteresowanych ofertą.

Możliwe, że internauta nic nie wie na temat Twojej marki, ale dowie się o niej ze względu na promocję, którą organizujesz. Wypromuj ją w sieci, poinformuj o niej w serwisach społecznościowych, na stronie WWW. Przygotuj cenną nagrodę, aby jeszcze bardziej zachęcić do uczestnictwa.

Jakie mogą być efekty? Zwiększysz świadomość istnienia marki, mnóstwo internautów może się dowiedzieć o Twojej ofercie. Pozyskasz linki prowadzące do strony, co pomoże Ci w budowaniu widoczności witryny w Google.

Zaletą konkursów jest stosunkowo niewielki budżet, którego potrzebujesz na jego zorganizowanie. Jeśli masz pomysł na taką promocję, to warto ją przeprowadzić – możesz powiększyć bazę klientów, a także docenić tych, którzy już skorzystali z Twojej oferty.

Rekomendacje ?

Pozyskiwanie klientów metodą rekomendacji to jeden z celów każdej firmy. Chcesz, aby korzystający z Twojej oferty polecali ją, wystawiali pozytywne opinie i zachęcali swoich znajomych do sprawdzenia Twoich propozycji?

Rekomendacje to bardzo skuteczna forma zachęty do zakupów. Być może i Tobie zdarzyło się kupić jakiś produkt czy zamówić usługę po przeczytaniu pozytywnej opinii, które – co najważniejsze – wyglądają na prawdziwe. Jak działać w przypadku pozyskiwania klientów taką metodą?

Przede wszystkim zapewnij najwyższą jakość obsługi. Dopracuj kontakt, zapewniaj szybkie dostawy, różne formy przesyłki i wszystko to, czego oczekują klienci. Często jednak to nie wystarczy do uzyskiwania rekomendacji. Możesz skłonić ich, aby rozpoczęli aktywne pozyskiwanie klientów dla Ciebie. Zaproponuj np. rabaty na zakupy dla Ciebie i poleconej osoby – wystarczy, że użyją danego kodu przy zamówieniu.

Do tej kwestii trzeba podejść indywidualnie. Inaczej to powinno wyglądać w przypadku pozyskiwania klientów na odzież, a inaczej na drogie maszyny budowlane.

Ważny fakt: według analizy Brightlocal w 2022 roku 46% badanych wierzyło tak samo w rekomendacje online, jak rekomendacje od przyjaciół i rodziny.

Landing page ?

Żeby optymalizować konwersję, przygotuj zoptymalizowaną stronę, na którą będą trafiać internauci. Landing page to strona, która ma zachęcać do wykonania określonej akcji. Przeważnie chodzi o zakup produktów, ale cele mogą być różne.

Często poprzez takie strony buduje się newsletter, tzn. umieszcza na LP zachętę, aby internauta się do niego zapisał. Landing page powinien zwracać uwagę internauty na określone działanie i zachęcać do tego. To strona, która wymaga ciągłego rozwijania, analizowania skuteczności i wprowadzania zmian. Zdarza się, że nawet modyfikacja jednego słowa w CTA wpływa na konwersję!

Ważny fakt: jak wyliczyło Worldstream średni współczynnik konwersji LP we wszystkich branżach wynosi 9,7%. Sprawdź wynik Twojej witryny!

Cold mailing ?

Może Ci się wydawać, że kampanie, w których do odbiorcy trafia e-mail reklamowy, nie mają szans powodzenia w czasach, w których otrzymujmy tak dużo spamu. Fakty okazują się jednak inne. Takie działania są bardzo skuteczne. W cold mailingu duży nacisk kładzie się na personalizację przekazu. To sposób pozyskiwania klientów dzięki opracowaniu odpowiedniej komunikacji.

Musisz przeanalizować czy dana grupa odbiorców to osoby zainteresowane Twoją ofertą. Wysyłając e-mail, przekazujesz potencjalnym klientom kontakt. Jeśli dobrze opracujesz komunikat, stosunkowo niskim kosztem pozyskasz lead.

Ważny fakt: jednym z parametrów służących do oceny skuteczności kampanii cold mailingowej jest wskaźnik open rate, który określa procent wiadomości wyświetlonych w stosunku do wysłanych. W przypadku dobrze przeprowadzonych kampanii może to być nawet 25%.

Kanał na Youtube ?

Wielu internautów zrobiło karierę i zaczęło zarabiać duże pieniądze dzięki prowadzeniu kanału na Youtube. Jak wynika z badania Mediapanel, w styczniu 2023 roku serwis ten odwiedziło około 23 milionów mieszkańców Polski. To oznacza, że prowadząc kanał, możesz dotrzeć do dużej liczby odbiorców potencjalnie zainteresowanych Twoją ofertą. Jak wykorzystać Youtube w kontekście pozyskiwania klientów?

Po pierwsze możesz się reklamować w czasie trwania filmów – kampanię video uruchomisz w Google Ads. Po drugie – twórz wartościowe materiały, którymi zainteresujesz internautów. Pokaż użyteczność Twoich produktów – niech użytkownicy dowiedzą się, ile mogą dzięki nim zyskać. Dla dużej grupy klientów takie materiały są bezcenne.

Czy zdarzyło Ci się szukać filmów, które pokazują, jak wykonać daną czynność, coś naprawić? Jeśli internauta dowie się, że zrobi to za pomocą Twojego produktu, to być może się na niego skusi.

Uwaga: dla wielu prowadzenie kanału na Youtube jest biznesem, który przynosi znakomite wyniki. Kanał Mr Beast wygenerował największy przychód w 2021 roku – 54 miliony dolarów.

Podcasty na Spotify ?️

Spotify rozwija się w imponującym tempie. W 2022 roku miało ponad 450 mln użytkowników. W Polsce i na świecie zapanowała moda na prowadzenie podcastów. Możesz dzięki nim dotrzeć do określonej grupy klientów – być może również odbiorców Twojej oferty.

Wśród najpopularniejszych są podcasty o tematyce rozrywkowej i naukowej. Zaletą Spotify jest brak konieczności ciągłego patrzenia w ekran, dlatego możesz tam zaprezentować klientom swoją firmę, kiedy np. biegają, ale nie tylko.

W serwisie możesz wykupić zarówno reklamę audio, jak i video. Ta ostatnia wyświetla się w czasie przerw między utworami, kiedy internauta, np. przegląda zasoby serwisu w poszukiwaniu kolejnego podcastu.

Ciekawostka: według Spotify 41% słuchających bardziej wierzy reklamie, jeśli usłyszą ją podczas podcastu.

Dobry lead magnet ?

Lead magnet to darmowa oferta dla potencjalnego klienta. Może to być ebook, video czy dostęp do webinaru, dostępne bez opłat w zamian za dane kontaktowe, np. adres e-mail. Kiedy uzyskasz tę informację, możesz docelowo pozyskać klienta. Żeby zdobyć tak dane, zapewnij odbiorcy coś wartościowego. W branży marketingowej często wykorzystuje się do tego darmowe ebooki. Internauta podaje swoje dane kontaktowe i otrzymuje plik bez opłat.

Czy metoda pozyskiwania klientów dzięki lead magnet działa? Zdecydowanie tak, ale musisz wiedzieć, jak dotrzeć do grupy docelowej.

Możesz wykorzystać do tego grupy branżowe na Facebooku, e-mail marketing, reklamę w serwisach społecznościowych i w wynikach wyszukiwania. Oceń indywidualnie, którymi kanałami da się dotrzeć do zainteresowanych.

Treści viralowe ?

Virale to content, którym internauci chętnie dzielą się w sieci. Przeważnie są to materiały niesponsorowane, rozpowszechniane przede wszystkim przez serwisy społecznościowe. Kolejne lajki, komentarze i udostępnienia powodują, że materiał w ekspresowym tempie osiąga ogromną popularność. Czy możliwe, że internauci będą się dzielić reklamą?

Tak, o ile będzie to materiał ciekawy, zaskakujący, śmieszny lub mający inne cechy, które powodują, że chcą go przekazywać dalej. Możesz znaleźć mnóstwo przykładów takiego contentu – szczególnie video i materiałów graficznych.

Ciekawostka: reklamę firmy Volvo, w której wystąpił Jean-Claude Van Damme, wyświetlono na Youtube ponad 116 mln razy. Czy pomysł był ciekawy? Zdecydowanie tak, zerknij!

RTM, czyli Real Time Marketing ?️

Jeśli zależy Ci na większej liczbie klientów, to postaw na RTM, czyli Real Time Marketing. W przypadku tych działań chodzi o organizowanie kampanii, które nawiązują do bieżących wydarzeń. Często takie materiały stają się viralami – internauci chętnie dzielą się nimi, bo autorzy idealnie trafili z momentem ich publikacji. Często to śmieszne nawiązanie do konkretnego wydarzenia, ale nie tylko.

W RTM ogromne znaczenie ma szybkość – musisz wykorzystać okazję ekspresowo, przygotować ciekawy materiał, zanim zrobi to konkurencja. Takie działania są również sposobem na reakcję na kryzys.

Dobrym przykładem jest firma Peloton. W pierwszym odcinku kontynuacji „Seksu w wielkim mieście” pojawił się rower tej marki. W kulminacyjnym i szeroko komentowanym momencie postać grana przez Chrisa Notha przejechała się na swoim Pelotonie i doznała tragicznego ataku serca. Po emisji odcinka firma stanęła w obliczu rosnącego wyzwania PR-owego. Towarzyszył temu znaczny spadek wartości akcji w wyniku nieosiągnięcia celów sprzedażowych i wiadomości o zbliżającym się wykupie.

Peloton w ciągu 48 godzin od emisji odcinka stworzył reklamę z udziałem Notha i instruktora fitness z odcinka, pokazując ich szczęśliwych i gotowych „do kolejnej przejażdżki” na Pelotonie obok nich. Reklama odniosła ogromny sukces. Wartość akcji firmy wzrosła o 900 milionów dolarów. Peloton nie tylko zmienił narrację o niefortunnej sytuacji, ale też stworzył coś zupełnie innego – nową historię, o której ludzie będą rozmawiać, dzielić się nią i ostatecznie budować świadomość marki.

Jak zamienić nowych klientów w ambasadorów marki? ?

Za ambasadorów marki uznaje się znane osoby, które są zatrudnione przez daną firmę i ją reprezentują, pokazują w pozytywnym świetle. To często celebryci, aktorzy czy sportowcy. Ambasadorem Twojej firmy może być również klient i zapewniać najskuteczniejszą reklamę.

Czy zdarzyło Ci się kupić jakiś produkt na podstawie informacji od znajomych albo rodziny? Prawdopodobnie przydarzyło się to większości. Żeby pozyskiwać klientów, należy zwrócić uwagę na wiele kwestii, ale co zrobić, aby stali się ambasadorami marki?

Przede wszystkim musisz oferować znakomity produkt albo zapewnić wysokiej jakości usługę. Ambasadorem staje się najczęściej zachwycony klient, zaskoczony poziomem tego, co uzyskał. Jeśli kupi taki sam produkt, jaki już miał wiele razy, to trudno oczekiwać takiej reakcji.

Sprzedaż produktu to nie koniec. Ważna jest jego jakość w długim okresie, Twoja pomoc przy użytkowaniu, porady związane z zastosowaniem. Staraj się utrzymywać z klientem dobre relacje – oferuj zniżki na kolejne zakupy, rabaty urodzinowe, a będziesz budować pozytywny wizerunek. Odbiorca będzie wracać do Twojej oferty i ją nieodpłatnie promować.

Ważny fakt: przyjaciele i rodzina są źródłem informacji o firmach, któremu najbardziej ufamy.

Zyskaj nektar lojalnych klientów! Ambasador marki może zapewniać Ci najskuteczniejszą reklamę produktów lub usług. Zachwyć go ofertą, nie zapominaj o nim i motywuj do kolejnych zakupów.

Jak pozyskać nektar lojalnych klientów? Odezwij się do nas! ?

Internet daje Ci ogromne możliwości pod względem działań marketingowych. Jeśli chcesz zdobywać klientów, skorzystaj z naszego doświadczenia. Wybierzemy działania, które przyniosą korzyści Twojemu biznesowi. Zaplanujemy kampanię na Black Friday, święta i inne okazje. Będziemy przygotowywać działania i monitorować wyniki. Wykorzystaj nasze doświadczenie, a my pomożemy Ci rozwinąć działalność!

Tomek Michalski

Author url : go to url

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.