Spójność w działaniach – dlaczego jest tak ważna? 🍯

Spójność w działaniach – dlaczego jest tak ważna? 🍯

To, czym różni się spójność w działaniach małej, lokalnej firmy oraz dużej korporacji, to obszar działania oraz wielkość przeznaczonego budżetu. Nie ważne, jakich rozmiarów jest firma, w obu przypadkach zawsze należy zadbać o konsekwencję oraz spójność swoich działań. Wszystkie działania powinny być wykonywane w oparciu o wcześniej przygotowaną strategię.

Spójność marki w marketingu – co to takiego? 🤔

Źródłem spójności marki są podstawy tożsamości Twojej firmy. Tożsamość marki wpływa na każdy obszar szeroko pojętego marketingu. Począwszy od sposobu komunikacji do projektów graficznych i wszystkiego pomiędzy. Każde miejsce styku klienta z Twoją marką w świecie cyfrowym i rzeczywistym musi być spójnym doświadczeniem.

Dobrze wypracowana spójność marki to znak, że Twoja firma posiada silną osobowość i jest rozpoznawalna, bez względu na to, w jakim kanale prowadzisz komunikację. Przykładów spójności w działaniach marketingowych na rynku nie brakuje.

  • Coca-Cola – czerwony kolor i charakterystyczny kształt butelki. Każda reklama czy produkt posiadają niezmienny motyw, bez względu na to, jaki wariant produktu jest promowany.
  • Milka – motyw krowy oraz fioletowa kolorystyka. Przechodząc obok półki ze słodyczami w supermarkecie, wiesz że gdy trafisz na sekcję, w której dominuje wszechobecny fiolet, to masz do czynienia z produktami Milki.
  • McDonald’s – slogan i motyw złotych łuków. Charakterystyczne łuki, które symbolizują lokalizację każdej restauracji McDonald’s stały się pewnego rodzaju znakami drogowymi dla fanów tego fast-foodu. Zanuć pod nosem „I’m loving it” i co widzisz przed oczami? 🙂

Konsekwentna oraz spójna komunikacja w połączeniu z używaniem charakterystycznych dla marki grafik, kolorów oraz logotypów sprawia, że aktualny czy potencjalny klient zaczyna utożsamiać się z marką i ją „kojarzyć”. Zna jej wartości, produkty oraz usługi przez nią dostarczane.

Spraw, by zapamiętali Twoją firmę 🧠

Spójność w działaniach marketingowych sprawi, że zapadniesz klientom w pamięć. Efekty spójnych działań brandingowych można porównać do fiszek. Ich skuteczność wynika z częstych powtórzeń drobnych elementów. Im częściej coś widzimy, słyszymy lub doświadczamy, tym lepiej to zapamiętujemy. Spójny branding na wielu kanałach marketingowych sprawi, że ludzie będą bardziej skłonni zapamiętać Twoją markę, podejmując decyzje zakupowe.

Cztery filary spójności marki 🍀

Wiele osób zbyt powierzchownie podchodzi do konceptu spójności działań marketingowych. Nie wystarczy zadbać jedynie o jednakowe logo i właściwe odwzorowanie kolorystyki.

👀 Spójność wizualna

Filar wizualny to najczęściej przestrzegana forma spójności, ze względu na wysoki poziom świadomości wśród ludzi. Niemalże każdy wie jak, istotna jest powtarzalność kolorów, fontów, symboli czy motywów graficznych w promocji. Klient, który wielokrotnie zetknie się z tymi elementami, zacznie odpowiednio zapamiętywać Twoją markę. Warto pamiętać, że niesamowicie istotna w tym przypadku jest konsekwencja.

Przeciętny odbiorca zobaczył Twoją formę komunikacji zaledwie kilka razy. To, że Tobie kreacje mogą wydawać się nudne, ponieważ widzisz je setny raz, nie może być powodem do żadnych zmian, ponieważ zmarnujesz potencjał brandingu. Powtarzalność pozytywnie wpływa na rozpoznawalność, a ta wzmacnia świadomość marki i buduje zaufanie.

🗣 Spójność komunikacyjna

Spójność komunikacyjna to połączenie wizualizacji z przesłaniem słownym. Oprócz komunikacji obrazami każda firma stosuje komunikaty werbalne. Spójność tych dwóch elementów to kolejny niezmiernie istotny element brandingu. Wyobraź sobie sytuację, w której ktoś wykonuje zaprzeczające ruchy głową i jednocześnie mówi OCZYWIŚCIE. Najprawdopodobniej czujesz zakłopotanie, a brak spójności sprawi, że takiego człowieka zignorujesz.

Twoje logo, oraz kolorystyka muszą być spójne z komunikatem, który kierujesz do klienta. Każdy projekt wizualny w połączeniu z odpowiednią komunikacją werbalną stanowią „zabójczy” duet – wykorzystaj ich potencjał.

🧭 Spójność strategiczna

Strategia to nic innego jak zadania, które zakładasz swojej firmie do realizacji. Komunikacja wizualna oraz werbalna musi być tworzona w oparciu o wiedzę odnośnie tego, co i komu chcesz zakomunikować. Tworząc markę, tworzysz obietnicę pewnej wartości. Aby ta była unikalna, musisz przeanalizować potrzeby swoich idealnych klientów oraz działaniom konkurencji.

Strategię bardzo łatwo przeanalizować w sposób racjonalny, składa się ona z rzeczowych dyskusji na temat różnych aspektów oraz argumentów. Przy ocenie brandingu bardzo łatwo jest się ponieść emocjom – albo nam się podoba logo i komunikat, albo nie. Niezwykle ważne jest, aby na chłodno podejść do oceny brandingu pod kątem realizacji strategii marki.

🌃 Spójność organizacyjna

Filar organizacyjny to najgłębszy poziom spójności marki – system wartości, którym kierujesz się Ty i z którym utożsamiają się Twoi pracownicy. Zewnętrzny obraz marki musi współgrać z wewnętrzną kulturą Twojej firmy. Marka to nie maska, którą zakłada się, aby sprzedać jak najwięcej towaru, musi powstać w samym sercu organizacji.

Przez wiele lat nikt nie przejmował się takimi aspektami, a markę można było kreować w dowolny sposób. W dzisiejszych czasach każde oszustwo ma krótkie nogi i szybko wychodzi na wierzch. Pracownicy, którzy wierzą w markę i zgadzają się z jej przekazem, będą w stanie nazwać i dostarczyć klientom unikalną wartość.

Spójność w działaniach marketingowych to nic trudnego 👍

Zabierając się za działania marketingowe, musisz pamiętać o zachowaniu spójności we wszystkich czterech filarach. Nie jest niczym skomplikowanym, ale wymaga nakładu pracy oraz czasu. Trzymając się tych zasad, Twoim wynagrodzeniem będą lojalni klienci, którzy będą się utożsamiać z Twoją marką, a ta stanie się rozpoznawalna i silna. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy działaniach marketingowych prowadzonych przez Twoją firmę, daj nam znać.

Łukasz Ziętal

Author url : go to url

1 Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.