
Storytelling – co to jest marketing narracyjny i jak opowiadać historie trafiające do serc klientów? 💛
Angażujący storytelling to wzruszające kampanie reklamowe i wciągające przygody bohaterów uparcie dążących do obranego celu. Brzmi znajomo? W artykule opowiemy, co to jest marketing narracyjny i jak opowiadać historie trafiające do serc klientów. Zapraszamy!
Zanim jednak przejdę do właściwej treści, pozwól, że pokrótce opowiem, jakie są zasady opowiadania historii, które trafiają do serc i umysłów słuchaczy oraz czytelników.
- Buduj więzi – nie bój się mówić głośno o wartościach marki, czym się kieruje i jakie ma cele. Pozwoli to na zbudowanie trwałej więzi z klientami, którzy wyznają te same wartości.
- Wzbudzaj emocje – trafiająca do serc klientów ciekawa historia, to taka, która wzbudza emocje. Tworząc naprawdę dobrą historię sprawiasz, że klient utożsamia się z bohaterem i jego trudnościami.
- Bądź autentyczny – klienci bardzo szybko wykrywają ewentualne zakłamania firm, dlatego tak ważna jest autentyczność. Słuchacz historii musi mieć pewność, że jest ona spójna i autentyczna.
Jeżeli storytelling i opowiadanie historii Cię zainteresowało to świetnie! Więcej na ten temat przeczytasz dalej. Co jeszcze znajdziesz w moim artykule?
- Czym jest storytelling i marketing narracyjny?
- Dlaczego warto wykorzystać marketing narracyjny w swojej strategii?
- Jakie są elementy opowiadania historii?
- Jaki wpływ na storytelling miał naukowiec Giacomo Rizzolatti?
- Czym jest visual storytelling?
Ten tekst będzie przydatną ściągą dla każdego, kto chce wprowadzić brand storytelling do swojej strategii. Znajdziesz w nim także kultowe przykłady storytellingu. Zaczynajmy!
Przeczytaj też 👉 Jak promować małą firmę w internecie? 🚀
Co to jest storytelling? Na czym polega marketing narracyjny? 🤔
Storytelling, nazywany też marketingiem narracyjnym, ma zastosowanie w content marketingu. Technika, opiera się na budowaniu więzi z klientem za pomocą budowania historii i opowieści o marce.
Dzięki opowiadaniu klientom historii pobudzasz ich wyobraźnię. Za pomocą historii możesz przenieść ich do świata swojej marki i opowiedzieć o swojej firmie w sposób interesujący, jednocześnie bez nachalnej reklamy.
Dobrze opowiedziana historia buduje więź i opiera się na monomicie, czyli szkielecie opowieści, który jest ważnym elementem storytellingu. Jeżeli chcesz zaangażować czytelników musisz wykorzystać monomit i zastosować odpowiednie zasady.
Wymaga to poświęcenia czasu, jednak w ten sposób możesz stworzyć dobrą historię, dzięki której zbudujesz rozpoznawalną markę. Szczegóły tego, jak opowiadać historie, przeczytasz dalej.
Tekst marketingowy a angażujący storytelling 🗽
Zastanawiasz się pewnie, czym różni się tekst marketingowy od storytellingu. Przecież znany wszystkim język marketingu opiera się na korzyściach (popularny i kochany przez marketerów język korzyści) i zachęca klienta do konkretnej akcji – najczęściej zakupu.
Czy w takim razie storytelling jest zbędny? Nic z tych rzeczy! Przyjrzyjmy się podstawowym różnicom pomiędzy tekstami marketingowymi a angażującym marketingiem narracyjnym.
Tekst marketingowy | Storytelling |
Skupia się wokół marki czy produktu. | Jest skoncentrowany się na emocjach odbiorcy. |
Często wprost można zauważyć, czego firma oczekuje od klienta. | Rzadko występuje jasne CTA zachęcające do zakupu. |
Skoncentrowany jest na przedstawieniu zalet produktu i zachęceniu do jego kupna. | Skoncentrowany na pokazaniu, jak produkt wpłynie na życie klienta, wzbudzając przy tym emocje, nierzadko skrajne. |
Jak widzisz, różnice są dość znaczące, chociaż często niewidoczne na „pierwszy rzut oka”. Najważniejszą cechą marketingu narracyjnego jest wpływ na uczucia i emocje klienta. Ponadto historia ma określoną fabułę i bohaterów, z którymi konsument może się utożsamia.
Storytelling i autentyczność marki idą w parze 🤝
Moim zdaniem reklama narracyjna nierzadko działa znacznie lepiej niż jakakolwiek inna. Dlaczego? Marketing opowiadania historii daje możliwość pokazania tego, czym kieruje się firma oraz jakie są jej wartości. Storytelling w marketingu pozwala klientowi na utożsamienie się z marką i odnalezienie siebie samego w opowiadanej historii.
Przejdźmy do przykładu i zastanówmy się nad materiałami do nauki języka angielskiego. Bombardujesz klientów w telewizji, internecie i newsletterze informacją, że masz takie materiały.
Niezawodne rozmówki! Przecenione książki! Gwarancja sukcesu! Ten pociąg już odjeżdża! Być może ktoś kupi te materiały, ale czy te komunikaty nie wydają się oklepane? W takiej sytuacji na śniadym rumaku wjeżdża ubrany na biało storytelling. 🐎
Zmieńmy teraz strategię i opowiedzmy klientom historię, której nie zapomną. Przedstawiasz na swoich kanałach postać – niech to będzie Starszy Pan, który niedługo leci do Londynu poznać wnuczkę. Pięknie, prawda?
Jest jednak pewien haczyk. Jego wnuczka nie mówi po polsku. Dziadek zaczyna więc zaopatrywać się w materiały do nauki angielskiego. Okleja swój dom małymi karteczkami z anglojęzycznymi nazwami przedmiotów. Pokazujesz odbiorcom, jak po pewnym czasie Starszy Pan przedstawia się swojej wnuczce, oczywiście po angielsku.
Piękna historia, zgodzisz się ze mną? Mam nadzieję, że tak, bowiem jest to historia opowiedziana przez Allegro. Jednego z głównych graczy, wykorzystujących marketing narracyjny w swojej strategii komunikacji.
Mimo że scenariusz powyższego spotu znam na pamięć, wzruszam się za każdym razem, gdy go widzę. O to właśnie chodzi w storytellingu. Historia, która buduje więź w najczystszej postaci. Przykład storytellingu firmy Allegro pokazuje, że za pomocą dobrej historii trafiamy do serc potencjalnych klientów, budując pozytywny wizerunek marki bez nachalnej reklamy.
Czy warto wykorzystać storytelling w biznesie? 🤑
Ciężko mi wymyślić branżę, w której storytelling nie zadziała. Każda marka ma swoją historię, każdy człowiek to inna droga, inna opowieść i inne doświadczenia. Rodzaj historii zależy od Ciebie.
Pamiętaj jednak, że sprzedając produkt, kierujesz go do konkretnej grupy. Grupy, która ma swoje problemy, z czymś się zmaga i reprezentuje jakieś wartości. Zauważenie tego pomoże Ci w znalezieniu i wymyśleniu odpowiedniej historii.
Umiejętnemu opowiedzeniu historii marki powinny towarzyszyć emocje. Dlatego tak ważne, aby dobrze poznać swoją grupę docelową i utożsamić się z nią. Opowieść może się opierać na Tobie czy Twojej drodze do sukcesu, ale powinna opowiadać też o… Produktach!
Skonstruowanie historii wokół produktu czasami jest trudniejsze, ale może przynieść lepsze wyniki sprzedażowe. Jeżeli brakuje Ci pomysłów, na początek możesz po prostu opowiedzieć historię swojej marki lub własną historię – jak znalazłeś się w miejscu, w którym jesteś?
Przeczytaj też 👉 7 inspiracji dla Twojego firmowego bloga 💡
Sztuka tworzenia historii pozwala na pokazanie marki i produktów w zupełnie inny, nierzadko ciekawszy sposób. Za pomocą opowieści możesz także przedstawić nie tylko swoje produkty, lecz również wizje i przekonania czy misję Twojej firmy.
Filary storytellingu – 3 zasady opowiadania historii, które musisz znać! 💪
Myślisz, że storytelling marketing jest trudny? Uważam, że to stwierdzenie sporo na wyrost! Według mnie trudna jest fizyka kwantowa, a storytelling… Skoro masz firmę, masz też masę historii do opowiedzenia. Wystarczy tylko ująć je w pewne ramy, które pomogą Twoim klientom „pochłonąć” te opowieści. Poznaj więc 3 filary opowiadania historii!
Buduj więzi 🔗
Pozwól klientom poznać Ciebie i Twoją markę. Powiedz im, jakimi wartościami się kierujesz? Co jest dla Ciebie najważniejsze? Opowiedz o tym całemu światu! Przedstaw historię, która doprowadziła Cię do miejsca, w którym jesteś.
Pokaż początki firmy i spraw, by historia rozwoju marki zaangażowała odbiorców. Im więcej faktów „behind the scenes” tym lepiej. Jest duża szansa, że Twoi klienci mają takie same wartości i liczą się dla nich te same rzeczy, co dla Ciebie.
Wzbudzaj emocje 😍
Emocje są nieodłącznym elementem skutecznego storytellingu. To właśnie one w dużej mierze wpływają na to, jak konsumenci odbierają Twoją markę. U niektórych zauważam pewną niechęć do „grania na emocjach”, ponieważ wielu ludziom kojarzy się to z manipulacją. Ja natomiast mam na myśli coś innego.
Nie zachęcam Cię do manipulowania swoimi klientami, ale do opowiedzenia historii, która wywoła w nich konkretne dobre emocje, co będzie miało wpływ na to, jak postrzegają markę. Ten punkt jest mocno związany z budowaniem więzi, bowiem to, jak klienci zapamiętają Twoją markę, wpłynie na Waszą relację.
Bądź autentyczny 😉
Nie próbuj kłamać, udawać kogoś innego, czy wykorzystywać opowieści, które mają w swoich zasobach inne firmy. Twoi odbiorcy bardzo szybko wyłapią ewentualną niespójność, czy brak szczerości. Chyba nie muszę tłumaczyć, że może mieć to katastrofalne skutki? Tylko autentyczna historia buduje nierozerwalne więzi!
Przeczytaj też 👉 Marketing bez wydawania pieniędzy 💸
Jak widzisz, storytelling to nie rocket science! Wystarczy pamiętać o trzech filarach opowiadania historii i bazować na nich za każdym razem, gdy chcemy stworzyć opowieść.
Jak stworzyć historię marki, która chwyta za serce? Nektar 5 wskazówek! 💞
Czujesz, że Twój umysł jest już gotowy, by stworzyć porywającą opowieść? Poczekaj chwilę, ponieważ chciałabym Ci dać jeszcze 5 wskazówek, które ułatwią to zadanie!
1️⃣ Stwórz bohatera swojej marki
Storytelling to opowieść, a każda dobra historia ma swojego bohatera. Postać, która zaskarbi serca i umysły klientów. Swego rodzaju brand hero, z którym fani Twojej marki będą się utożsamiać. Twoja historia potrzebuje swojego własnego Harry’ego Pottera. Twoja opowieść ma zabrać potencjalnych klientów w podróż bohatera marki.
2️⃣ Bohater marki musi pokonywać trudy
Masz już swojego bohatera marki, idźmy więc dalej. Bohater storytellingu powinien pokonywać jakieś przeciwności losu, wykazywać się, a klienci mają mu kibicować. Zastanów się, jakie przeciwności losu mogą spotkać Twoją postać?
3️⃣ Niespodziewany zwrot akcji
Żeby klienci pokochali Twoją historię, bohater, któremu kibicują, musi wygrać z tymi przeciwnościami. Zadbaj więc o to, by znalazł sposób, jak to zrobić. Historia musi zawierać zwroty akcji i momenty, w których otwierasz kolejne wątki. Nie martw się – nie muszą być spektakularne. Powinny jednak rozpalić w klientach nadzieję, że dobro wygrywa.
4️⃣ Wygrana dobra nad złem
O ile zwrotów opowieści może być kilka, tak zakończenie jest jedno. Nawet powiem Ci jakie. Twój bohater marki ma wygrać z przeciwnościami losu. Pozwól klientom cieszyć się z jego sukcesu i uwierzyć, że sami są w stanie pokonać każdą przeszkodę. To jest moment, w którym zamykasz wszystkie wątki.
5️⃣ Skup się na tym, co ważne
Opowieść to nie jedno-sloganowy spot reklamowy, jednak pamiętaj też, aby nie rozwodzić się nad mało istotnymi szczegółami. Poprowadź historię od początku do końca. Nie zaczynaj miliona wątków – nie chcesz być chyba drugą „Modą Na Sukces”? Dobry storytelling marketing skupia się na tym, co ważne.
Teraz już wiesz, jak opowiadać historie. To są tak naprawdę podstawy, pewien szkielet, który wystarczy udekorować i ruszyć z nim w świat.
Czego o storytellingu uczy naukowiec Giacomo Rizzolatti? 🧪
Naukowiec Giacomo Rizzolatti wraz ze swoim zespołem odkrył bardzo ciekawą rzecz, która niesamowicie wpływa na odbiór marketingu narracyjnego. Mowa o lustrzanych neuronach. Badacze wzięli pod obserwacje makaki. W skrócie – jedna małpka wykonywała określone czynności, inna tylko patrzyła. Okazało się, że reagowały one na dwa rodzaje stymulacji.
- Stymulacje wizualne – zwierzęta widziały rękę, która łapie jabłko.
- Stymulacje dźwiękowe – aktywowały się odpowiednie neurony, gdy darto kartkę.
Inny przykład to neurony odpowiedzialne za dotyk. Chodzi dokładniej o doznania pacjentów po amputacji kończyny. Często doznają oni bóli fantomowych i czują ból w kończynie, której już nie ma. Jednym ze sposobów na dyskomfort jest pokazanie takiej osobie, jak rozmasowujemy swoją lewą nogę. Mózg nie jest w stanie odróżnić, czyja to noga.
Dzięki tym odkryciom wiemy, że jeśli marka opowiada historię, to stymuluje mózg odbiorcy – potencjalnego klienta. Dobra opowieść ubrana w odpowiednie metafory wywołuje u odbiorcy dużo większe emocje. Jak widać opowiadanie historii angażuje nasze neurony – reklamy wykorzystujące storytelling są zatem dużo skuteczniejsze!
Dobrze opowiedziana historia to nie tylko tekst, czyli visual storytelling w pigułce 🎥
Wbrew powszechnemu przekonaniu opowiadanie historii to nie tylko tekst. Visual storytelling jest kolejnym sposobem na niezwykle angażujące opowiadanie historii marki. Charakteryzuje się zastosowaniem infografik, video i zdjęć w strategii marketingowej.
Wyżej przytoczyłam już jeden przykład visual storytellingu marki Allegro. Warto podkreślić, że taka forma opowiadania opowieści jest bardzo skuteczna, gdyż nie wymaga od klienta aż tak dużego skupienia, jak przy formie pisanej. Nie musi on sobie wyobrażać bohatera i scenerii, ponieważ wszystko widzi na ekranie.
3 inspirujące przykłady storytellingu 🧑🏫
Potrzebujesz inspiracji do stworzenia angażujących opowieści na temat usług czy produktów danej marki? Łap moje TOP 3 historii angażujących emocje fanów marki!
1️⃣ To, czego szukasz, jest bardzo blisko | Allegro
Jedną reklamę Allegro już przytoczyłam, ale chcę zwrócić uwagę na jeszcze jedną, będącą bardzo dobrym przykładem wykorzystania storytellingu. Wzruszająca opowieść o mamie i córce, które szukają odpowiedniego przebrania… Resztę musicie zobaczyć sami, ponieważ kolejne wątki historii zaskakują!
2️⃣ Serce i Rozum | Orange
Reklamy z udziałem Serca i Rozumu to kolejny dobry przykład storytellingu. Towarzyszyły mi w pierwszych latach szkoły podstawowej i już wtedy je kochałam – zresztą nie tylko ja! Niby sprzedają tylko abonamenty i telefony, ale robią to w naprawdę zabawny sposób.
3️⃣ Dream Crazier | Nike
To jedna z tych reklam, przy których mam ciarki. Nigdy jej nie zapomnę i uważam, że narracja poprowadzona jest w genialny sposób. Do tego nastrojowa muzyka i obrazy jeszcze mocniej pobudzające wyobraźnię. Bez wątpienia reklama Nike jest kolejnym doskonałym przykładem wykorzystania storytellingu.
Storytelling a SEO – czy idą w parze? 🔍
Storytelling skutecznie wspiera pozycjonowanie SEO. Oczywiście w niektórych przypadkach może być to utrudnione (np. opisy produktów czy kategorii), ale nie niemożliwe. Wystarczy wykorzystać wcześniejsze wskazówki i zrobić plan działania. Kreatywny copywriting SEO w pozycjonowaniu pomaga zatrzymać na dłużej internautę, który przejdzie na dobrze wypozycjonowaną stronę internetową.
Pamiętaj, że mówiąc o marketingu narracyjnym, mamy na myśli historię, w której zawieramy nie tylko piękne zdarzenia, chwile uniesienia czy radości. Profesjonalna strategia content marketingu z nutką opowiadania historii to także informacje o marce, usłudze czy produkcie. Reasumując, oczywiście storytelling marketing i SEO mogą iść w parze!
Przeczytaj też 👉 Co to jest pozycjonowanie SEO? 🤔
Storytelling – sztuka opowiadania historii 🎨
Dobrnęliśmy do końca! Wiesz już, że dobrze opowiedziana historia ma szeroki zasięg. Świetnym przykładem storytellingu są kultowe reklamy Allegro, Orange czy Nike. Planując wprowadzenie nowej oferty, musisz więc pamiętać, że opowiadanie historii angażuje odbiorców.
Tworzenie opowieści na temat usług i produktów ma dużą moc oddziaływania na obecnych, jak i potencjalnych klientów. Oczywiście opowieści marek powinny być interesujące. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz i chcesz wykorzystać storytelling w małej firmie, to po prostu to zrób! Obserwuj efekty, wyciągaj wnioski i udoskonalaj działania w przyszłości.
Każdy z nas może opanować sztukę opowiadania historii. Oczywiście pierwsze koncepcje mogą nie porwać tłumów. Wystarczy jednak trochę praktyki i nabierzesz wprawy. Pamiętaj również, że opowiadanie historii wymaga zaangażowania i pomysłowości.
Myślę jednak, że z chęcią podejmiesz się tego zadania, zwłaszcza mając na uwadze korzyści, jakie mogą Cię z tego tytułu czekać. Głównie to, że trafiające do serc klientów historie budują więź i przywiązanie do danej marki.
Jeżeli jednak nie wiesz, jak włożyć swoją opowieść w pokazane ramy – umów się na bezpłatną konsultację! Sprawdzimy, jak możesz wykorzystać storytelling w marketingu swojej firmy!