User Generated Content w marketingu hotelu i restauracji ?

User Generated Content w marketingu hotelu i restauracji ?

User Generated Content ma ogromny potencjał, szczególnie jeżeli mówimy o usługach. Zanim jednak przejdę do wyjaśnienia, dlaczego tak jest i jak można ten potencjał wykorzystać – zacznę od podstaw, aby wszystko było proste, jasne i przejrzyste.

Czym jest User Generated Content?

User Generated Content to nic innego, jak treści wytwarzane przez użytkowników, naszych klientów, czy sympatyków naszej marki. Może on pochodzić z dwóch źródeł: top downs (np. dziennikarze, blogerzy) i bottom ups (użytkownicy z najbliższego otoczenia). Warto podkreślić, że są to treści wytwarzane dobrowolnie przez użytkowników. Zaliczyć do nich możemy recenzje, zestawienia w rankingach, opinie czy pokazywanie usługi w social media.

Dobrze, podstawy mamy za sobą! Teraz czas na konkrety, które pomogą Ci w rozwijaniu swojego hotelu lub restauracji.

Dlaczego User Generated Content jest skuteczny?

Ja wiem i Ty wiesz, że treści wytwarzane przez niezależnych użytkowników są skuteczne w promocji firmy, ale pochylmy się nad tym dlaczego. Ludzie uwielbiają naturalność, a społeczeństwo zmęczone jest płatnym promowaniem produktów, recenzji pisanych we współpracy z firmami i brakiem autentyczności. W tym wszystkim chodzi właśnie o naturalność i zaufanie, którym obdarzają się nawzajem użytkownicy.

Odbiorcy pokochali naturalność i szczerość, tym samym bardziej zaufają osobie, która poleca Twoją usługę dobrowolnie, niż celebrytce, której zapłacono za wrzucenie instarelacji. Ponadto zdecydowanie łatwiej będzie przyszłemu gościowi się przekonać, że Twój hotel jest godny zaufania, jeżeli zobaczą setki niezależnych od siebie opinii „zwykłych” użytkowników. Autentyczność ma moc!

UGC w liczbach

Z badania przeprowadzonego przez Stackla możemy wyciągnąć kilka istotnych wniosków, zwłaszcza że badanie dotyczy czasów pandemicznych. Warto zwrócić uwagę, że właśnie z takim klientem będziesz mieć teraz do czynienia: pandemicznym lub postpandemicznym.

Badanie pokazuje, że dla 88% badanych autentyczność marki jest bardzo ważna. 79% ankietowanych przyznało, że User Generated Content wywiera na nich duży wpływ na podejmowane przez nich decyzje zakupowe. Zachęcam do przejrzenia jego wyników i wyciągnięcia wniosków. Jeżeli jeszcze nie byłeś przekonany do UGC, to ten raport pomoże Ci w podjęciu decyzji.

User Generated Content w marketingu restauracji i hotelu

UGC może być świetnym sposobem na rozkręcenie marketingu w restauracji i hotelu. Treści tworzone przez klientów są zdecydowanie bardziej naturalne i autentyczne. Według przytoczonego wyżej raportu klienci zdecydowanie częściej kupują dany produkt jeżeli oferta zawiera zdjęcia użytkowników, a nie tylko treści dodane przez markę. Jest to bardzo istotna informacja dla wszystkich branż, także dla właścicieli hoteli i restauracji.

Zdjęcia od gości, które pokazują pokoje czy posiłki mogą mieć świetny wpływ na nowych klientów. Goście zobaczą, że podczas ich pobytu hotel wygląda tak samo dobrze, jak w treściach kreowanych przez właścicieli. Nie możesz również zapomnieć o opiniach Twoich klientów, które wpływają na proces decyzyjny nowych gości. Zachęć osoby opuszczające hotel do pozostawienia opinii w serwisie TripAdvisor czy wizytówce Google.

Jak zachęcić klientów do publikowania treści związanych z Twoją marką?

Oczywiście tutaj nie chodzi o zachętę finansową, czy jakąkolwiek inną, materialną. W tym punkcie omówimy sobie, co zrobić, by Twoi goście w ogóle wiedzieli, że mogą dodać zdjęcie z oznaczeniem, relację na Instagramie czy opinię.

Informacja na karcie z daniami

Na końcu menu warto dodać informację, że Twoja firma ma profil na Facebook’u czy Instagramie. Zachęć gości odpowiednim call to action, aby dodali recenzję lub oznaczyli restaurację na zdjęciu z daniem. Przydatne może być dodanie kodu QR, który przekieruje ich na odpowiednią platformę, a tym samym ułatwi cały proces.

Karta informacyjna dla gości hotelowych

Dla gości hotelowych możesz zostawić kartę informacyjną zawierającą np. hasło do Wi-Fi, mapę najbliższych atrakcji i… informacje o tym, gdzie można znaleźć firmę w sieci! Skuteczne CTA powinno zachęcić Twoich gości do pochwalenia się, w jakim niezwykłym miejscu przebywają.

Wady User Generated Content

Rozmawiając o zaletach User Generated Content, nie możemy zapominać o tym, że takie treści mogą mieć również wady. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że Twoi klienci mogą wyrazić negatywną opinię. Złe rekomendacje zdecydowanie nie pomogą w rozwoju Twojej firmy. Dodatkowo nieważne, jak klient będzie się starał, to nadal są amatorskie treści. Zdjęcia zrobione przez Twoich gości mogą nie odzwierciedlać rzeczywistości. Pomimo że twórca będzie chciał dobrze, to treści nie będą wyglądać atrakcyjnie. Oczywiście, nie warto zakładać najczarniejszego scenariusza, ale warto o tym pamiętać.

Wykorzystaj User Generated Content w swoim biznesie!

Podsumowując, User Generated Content daje mnóstwo możliwości, które warto wykorzystać, rozwijając hotel i restaurację. Wyróżnia się przede wszystkim naturalnością i autentycznością treści, a takie lepiej wpływają na decyzję innych osób. Istotne jest także, że treści tworzone przez klientów nic nas nie kosztują, a mają nieoceniony wpływ na marketing firmy. Nie zapominaj jednak, że tak jak w każdym rozwiązaniu, oprócz zalet, są także wady. Mam nadzieję, że ten tekst sprawi, że docenisz siłę User Generated Content i wykorzystasz go w rozwijaniu swojego biznesu!

Natalia Dulian

Author url : go to url

1 Comment

Comments are closed.

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.