
Windows czy Linux – co lepsze dla firmy? 🪟🐧
Decyzja o wyborze systemu operacyjnego jest kluczowa dla każdego przedsiębiorstwa, wykorzystującego w swojej działalności nowoczesne narzędzia informatyczne. W artykule rozważamy, co jest lepsze dla Twojej firmy – Windows czy Linux? Zapraszamy do lektury! 💪
Większość osób prowadzących własny biznes korzysta z komputerów z systemem Windows. Nic dziwnego – oprogramowanie spod szyldu Microsoft jest proste w obsłudze, a jednocześnie preinstalowane na większości nowych laptopów i desktopów. Z drugiej strony przedsiębiorcy mogą skorzystać z dobrodziejstw oprogramowania open source i obniżyć koszty prowadzenia firmy, dzięki wyborowi systemu operacyjnego Linux… Czy aby na pewno?
Zacznijmy od podstaw! Czym jest system operacyjny? 💻
Wielu nietechnicznych czytelników naszej miodnej Bazy Wiedzy z pewnością chciałaby najpierw dowiedzieć się, czym jest system operacyjny (ang. Operating System, czyli OS). Zacznijmy zatem od podstaw!
System operacyjny to w istocie oprogramowanie, które zarządza komputerem (procesorem, pamięcią RAM czy dyskiem twardym) i umożliwia uruchamianie innych programów. Zapewnia on użytkownikom możliwość korzystania z wielu aplikacji i usług w tle w tym samym czasie. Większość nowych systemów operacyjnych to oprogramowanie posiadające GUI, czyli graficzny interfejs użytkownika.
Okno na świat, czyli słów kilka o historii systemu Windows 🪟
Nietrudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że Windows jest od wielu lat dominującym produktem na rynku systemów operacyjnych. To okno na świat dla ponad miliarda użytkowników na całym globie. Jaka jest jego krótka historia?
Debiut systemu miał miejsce 20 listopada 1985 roku, jednak jego historia sięga targów Comdex w 1982 r. To właśnie wtedy znany wszystkim Bill Gates przebywający na wspomnianych targach zobaczył stoisko firmy Visi Corp., twórcy interfejsu graficznego Visi On. Ten widok zainspirował młodego przedsiębiorcę do rozpoczęcia prac nad GUI Windows OS, które miało zastąpić ówczesny, tekstowy interfejs użytkownika w Microsoft DOS.
Drobna inspiracja wywarła ogromny wpływ na kierunek światowej informatyzacji. Dziś rynek podbija już kolejna wersja systemu, czyli Windows 11. Nowy OS stawia nie tylko na komfort użytkowania, lecz również bezpieczeństwo, zmuszając niejako użytkowników do zakupu komputerów z układem TPM. Z Windowsa korzystają obecnie nie tylko użytkownicy desktopów i laptopów, lecz również konsoli do gier Xbox oraz urządzeń HoloLens.
Pingwin spod znaku open source, czyli krótka historia Linuksa 🐧
Omówiliśmy sobie pokrótce historię pierwszego z tytułowych graczy, systemu Windows. Kolej zatem na poczciwego pingwina spod znaku open source, czyli system operacyjny Linux. Jak wyglądały początki Linuksa i jak potoczyły się jego losy?
Twórcą Linuxa jest fin Linus Torvalds. Jeszcze w czasie studiów, dokładnie 26 sierpnia 1991 r., Linus opublikował na grupie dyskusyjnej comp.os.minix swój list, w którym obwieścił, iż zaczął pisać nowy system operacyjny, inspirując się istniejącym już wtedy MINIX OS. Nie wiedział jeszcze, że 30 lat później Linuks będzie jednym z największych rywali MS Windows, a jego dystrybucje staną się chętnie wybieranymi rozwiązaniami w profesjonalnych zastosowaniach IT.
Aktualnie system Linux, a właściwie jego jądro, jest wykorzystywane do tworzenia wyspecjalizowanych systemów operacyjnych dla komputerów, serwerów oraz wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych: sprzętów sieciowych, gadżetów, telewizorów, smartfonów czy automatyki budynkowej. Warto wspomnieć, że kod źródłowy Linuksa jest udostępniany na zasadach licencji GNU GPL i każdy może go rozpowszechniać i dowolnie modyfikować.
Windows czy Linux dla firmy – co wybrać? 🐧🪟
Wiesz już, że zarówno system operacyjny Linuks, jak i Microsoft Windows to oprogramowanie rozwijane już kilka dekad. Przejdźmy zatem do rozważenia odpowiedzi na kolejne pytanie: co wybrać dla firmy? Windows czy Linux? Podpowiadamy w kolejnych akapitach!
Czym różni się Linux od Windowsa❓
Zacznijmy od tego, czym w ogóle różni się Linux od Windowsa. Dodajmy, że zastosowanie graficznego interfejsu użytkownika w nowych wersjach dystrybucji Linuksa często upodabnia jego wygląd do szaty graficznej oprogramowania ze stajni Microsoft.
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że Windows to komercyjny, a więc płatny system operacyjny. Jego kod źródłowy jest rozwijany wewnętrznie przez Microsoft i nie jest udostępniany zwykłym użytkownikom. Po drugiej stronie barykady stoi właśnie Linux oparty na otwartoźródłowej licencji GNU GPL. Linuks jest systemem open source, a więc użytkownicy mają dostęp do jego kodu źródłowego i mogą go modyfikować.
W tym miejscu zaczynają się różnice (również dla biznesu!), wynikające z obu architektur i licencji, na jakich dystrybuowane są systemy. Każda licencja systemu Windows, podobnie jak wiele programów w wersjach „dla firm” to płatne rozwiązania. Ich koszt jest znaczący, szczególnie w dużych organizacjach.
Można byłoby sobie zatem zadać pytanie, dlaczego przedsiębiorcy nie korzystają z darmowego systemu Linux? Problemem często są tzw. ukryte koszty wdrożenia. Bezpłatne rozwiązania nie są tak popularne, więc osoby nietechniczne zatrudnione w firmach mogą mieć duże problemy z korzystaniem z nich w codziennej pracy.
W kolejnych akapitach przedstawiamy zalety obydwu systemów operacyjnych. Jeżeli rozważasz wdrożenie któregoś z nich w swojej małej firmie i zastanawiasz się, co wybrać, Windows czy Linuks, to skorzystaj z naszych bezpłatnych konsultacji.
Dlaczego warto postawić na system Windows w biznesie? 💼
System operacyjny firmy Microsoft jest bez wątpienia najczęściej wybieranym rozwiązaniem w zastosowaniach firmowych. Dlaczego warto postawić na system Windows w biznesie?
- Powszechność – oprogramowanie jest powszechnie wykorzystywane w domach, dzięki czemu pracownicy nie będą mieli problemów z wdrożeniem.
- Dostępność oprogramowania – wielu dostawców decyduje się wyłącznie na rozwijanie desktopowych wersji dedykowanych dla systemu Microsoft.
- Stabilność – dla nietechnicznego użytkownika Windows będzie stabilniejszym rozwiązaniem, niż Linux wymagający większej wiedzy podczas aktualizacji.
Szczególnie małe przedsiębiorstwa, które nie dysponują budżetem na zatrudnienie dedykowanego administratora IT, mogą czerpać korzyści z prostoty systemu Windows.
Wadą oprogramowania spod szyldu MS jest konieczność opłacania licencji oraz rosnące z każdym nowym wydaniem (a nawet kolejnymi aktualizacjami!) wymagania sprzętowe.
Jakie zalety oferuje Linux w zastosowaniach biznesowych? 🧔♂️
Oprogramowanie, którego symbolem jest jakże dobroduszny pingwin Tux jest często wymieniane jako realna, bezpłatna alternatywa systemu operacyjnego Windows dla firm. Jakie zalety oferuje Linux w zastosowaniach biznesowych?
- Koszty licencji – a właściwie ich brak! Linux jest dystrybuowany na bezpłatnej, otwartej licencji GNU GPL. W przeciwieństwie do systemy Windows, wybór Linuksa nie wymaga ponoszenia kosztów zakupu.
- Niskie wymagania sprzętowe – w zależności od aktualnego stanu sprzętowego firmy, informatycy są w stanie dobrać dystrybucję, która doskonale sprawdzi się również na starszych komputerach.
- Elastyczność wdrożenia – oprogramowanie jest dystrybuowane na otwartej licencji. Zaawansowani administratorzy IT mogą je niemalże dowolnie modyfikować, dopasowując do potrzeb organizacji.
Warto wspomnieć, że z Linuksa korzystają w Polsce duże firmy takie jak Żabka, Lotos czy Bricoman. Czy znasz jeszcze inne marki, które z powodzeniem wdrożyły Linuxa? Podziel się z nami informacją!
Do minusów zastosowania oprogramowania Linux w biznesie można zaliczyć dużą trudność we wdrożeniu w przypadku osób nietechnicznych. Kolejna wada to możliwe problemy przy aktualizacjach systemu w organizacjach nieposiadających wsparcia informatycznego dla firm.
Windows i Linux w firmie – wykorzystaj zalety obu rozwiązań 🚀
Można byłoby się zastanawiać, czy zawsze musimy podjąć jednoznaczną decyzję w kwestii wyboru systemu operacyjnego… Otóż nie! Można wykorzystać zalety obu rozwiązań stosując zarówno Windows i Linux w swojej firmie. Taka instalacja jest możliwa nawet w obrębie jednego komputera (jeżeli jesteście zainteresowani tematem, to sprawdźcie, co to jest program rozruchowy GRUB).
Częściej jednak stosuje się pewien podział, gdzie system Windows jest wykorzystywany do zdań biurowych, natomiast Linuksa używają pracownicy działu IT. Stosują go często do zadań związanych z administracją systemami serwerowymi. Warto wspomnieć, że to właśnie Linux często króluje w firmowych serwerowniach. W ten sposób redukujemy koszty ewentualnego zakupu licencji serwerowych systemu Windows Server.
Wybierz stabilny i wydajny system operacyjny dla swojego biznesu! 👩💼👨💼
Nie ulega wątpliwości, że wybór oprogramowania OS to temat-rzeka. Jeżeli zastanawiasz się nad doborem wydajnego i stabilnego systemu operacyjnego dla swojego biznesu, to skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy! 🤝
1 Comment
[…] rozwiązań informatycznych dystrybuowanych zgodnie z filozofią Open Source można wymienić system operacyjny Linux, pakiet biurowy OpenOffice czy system bazodanowy […]