
Jak wybrać dobry hosting dla strony www Twojej firmy? 💻
Prowadzenie nowoczesnego biznesu nierozłącznie wiąże się z obecnością w internecie. Twoja marka musi mieć stronę internetową, by być widoczna w sieci. W artykule odpowiadamy na pytanie, jak wybrać dobry hosting dla strony www Twojej firmy. Zapraszamy do lektury!
Digital Marketing na dobre zmienił postrzeganie reklamy i budowania wizerunku marki. Miejscem, które nierzadko skupia większość działań marketingowych, jest firmowa strona internetowa. To właśnie tam kierowane są kampanie reklamowe Facebook Ads czy Google Ads. W serwisie potencjalni klienci mogą znaleźć informacje na temat oferty czy kontakt do Ciebie. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego hostingu dla firmowej strony www.
Co to jest hosting strony www i czym się różni od domeny? 🤔
Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia usług hostingowych, odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie – co to jest hosting strony www i czym się różni od domeny? Hosting można opisać jako miejsce (serwer), gdzie przechowywana jest nasza witryna. Z kolei domena to po prostu określenie samego adresu URL strony internetowej (np. https://beesgrowth.com), który wpisujemy do przeglądarki.
Jak rozbudowana jest strona internetowa Twojej firmy? 🏗
Pierwsze, nieco ogólne pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, brzmi – jak rozbudowana jest (lub będzie) strona internetowa Twojej firmy? W przypadku małych przedsiębiorstw często mamy do czynienia z dosyć prostymi witrynami składającymi się z kilku podstron.
- Strona główna.
- O firmie lub o nas.
- Oferta lub cennik.
- Regulamin i polityka prywatności.
- Kontakt.
Na drugim brzegu mamy rozbudowane portale z możliwością rezerwowania terminów czy z opcją zamawiania jedzenia. Możemy też prowadzić sklep internetowy w kilku wariantach językowych zintegrowany z kilkoma marketplace oraz systemem BaseLinker.
Mając świadomość, jak rozbudowana jest nasza strona internetowa, będziemy mogli podjąć mądrzejsze decyzje dotyczące jej hostowania. Małe serwisy nie wymagają najdroższych i najbardziej zaawansowanych usług hostingu współdzielonego, serwerów VPS czy dedykowanych. Jeżeli jednak budujemy sklep lub planujemy znaczącą rozbudowę istniejącej strony www swojej firmy, to zdecydowanie przyda nam się wydajny hosting.
Jakie są rodzaje usług hostingowych dla stron firmowych? 🍯
Na rynku jest dostępnych szereg rozmaitych rozwiązań do przechowywania serwisów www na serwerach. Dziś pochylimy się nad trzema z nich. Jakie są rodzaje usług hostingowych dla stron firmowych?
- Hosting współdzielony – podstawowa opcja startowa dla wszystkich przedsiębiorców, którzy dopiero budują swoją widoczność w sieci i mają mały serwis internetowy.
- Wirtualny Serwer VPS – wariant przeznaczony dla osób o wyższych wymaganiach. Do zarządzania serwerem VPS potrzebna jest współpraca z administratorem IT.
- Serwer dedykowany – fizyczne urządzenie serwerowe przechowywane w serwerowni usługodawcy przeznaczone w całości do wykorzystania przez Twoją firmę.
Ostatnie z wymienionych rozwiązań jest zazwyczaj najdroższe i najbardziej zaawansowane. Jednocześnie zapewnia dostęp do szerokich możliwości konfiguracji serwera. Poniżej bardziej szczegółowo omawiamy każdą z wymienionych usług hostingu stron www dla firm.
🟢 Hosting współdzielony
Najprostszą opcją jest hosting współdzielony dla biznesu. Usługodawca zazwyczaj udostępnia łatwy w obsłudze panel do zarządzania hostingiem www, gdzie mamy możliwość automatycznej instalacji WordPressa, dodawania kont e-mail czy przywracania strony internetowej z kopii zapasowej w przypadku awarii. Podstawowy hosting dla firmy sprawdzi się w przypadku małych serwisów w rozwijających się przedsiębiorstwach.
🟡 Wirtualny Serwer VPS
Nieco bardziej zaawansowanym wyborem jest Wirtualny Serwer VPS. Virtual Private Server to wydzielone miejsce na fizycznym serwerze, którym możemy zarządzać podobnie, jak normalną maszyną serwerową. Takie rozwiązanie daje nam głębszy dostęp do zasobów i większe możliwości zarządzania. Wymaga jednak większej wiedzy, co zwykle wiąże się z koniecznością zatrudnienia administratora lub skorzystanie z usługi outsourcingu IT.
🔴 Serwer dedykowany
Najbardziej zaawansowane spośród wymienionych rozwiązań. Jeżeli porównamy hosting współdzielony do miejsca w open-space, a VPS do małego biura w przestrzeni co-workingowej, to serwer dedykowany można porównać do wynajmu budynku w kompleksie biurowców. Hosting na serwerze dedykowanym jest adresowany do wymagających odbiorców – właścicieli dużych sklepów e-commerce czy portali internetowych.
Na jakie parametry hostingu strony www zwrócić uwagę? 🛠
Nawet 40% odwiedzających strony internetowe opuszcza je po chwili, jeżeli ładowanie danej podstrony trwa powyżej 3 sekund. Jednocześnie przyspieszenie ładowania witryny o zaledwie 1 sekundę może pomóc podnieść współczynnik konwersji o 2%!
Nie ma znaczenia, czy dopiero planujesz otworzenie własnej działalności gospodarczej i zbudowanie strony www dla firmy, czy masz już duży serwis internetowy. Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na poniższe parametry hostingu strony.
- Dyski twarde – użytkownicy mają zwykle do wyboru serwery zbudowane w oparciu o tradycyjne dyski talerzowe HDD oraz szybkie nośniki danych SSD (lub dziesięciokrotnie szybsze SSD NVMe).
- Dostępne zasoby – podstawowy hosting strony www Twojej firmy powinien oferować Ci procesor (CPU) o mocy minimum 1 GHz oraz co najmniej 1 GB pamięci RAM. Ważny jest też limit obsługiwanych procesów – min. 20.
- Certyfikat SSL – jego obecność pozwala na wdrożenie protokołu HTTPS, co wpływa na większe bezpieczeństwo, a w konsekwencji buduje zaufanie do Twojej strony i marki wśród internautów.
- Wersja PHP i HTTP – warto sprawdzić, czy usługodawca oferuje wsparcie dla protokołu HTTP/2, który zdecydowanie poprawia czas ładowania witryny. Istotna jest też najnowsza wersja PHP i gwarancja regularnych aktualizacji.
- Kopie zapasowe i SLA – systematyczne wykonywanie kopii zapasowych to podstawa, jeżeli szukamy profesjonalnego hostingu dla strony www. Gwarancja SLA to z kolei pewność, że witryna będzie działała przez określony czas (np. 99,99% dni w roku).
- Limity i ograniczenia – dotyczą one najczęściej usługi hostingu współdzielonego. Warto sprawdzić zarówno ograniczenia dotyczące hostingu strony (np. miesięczna liczba unikalnych użytkowników), jak i limity dla skrzynek pocztowych.
- Zabezpieczenia poczty – wielu użytkowników zapomina, że hostowanie firmowej witryny to również hosting poczty e-mail. Zweryfikuj, czy jest ona dobrze chroniona i posiada zabezpieczenia SPF, DKIM oraz DMARC.
Decydując się na wybór hostingu dla strony internetowej Twojej firmy, sprawdź również, jak wygląda dostępność wsparcia technicznego ze strony usługodawcy. Dobry support to podstawa, jeżeli zależy Ci na niezawodnym działaniu firmowej witryny.
Jaki hosting firmowej strony www wybrać na początek? 🕵️♀️
Wiesz już, na jakie aspekty zwrócić uwagę, wybierając firmę hostingową dla swojego serwisu. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki hosting firmowej strony www wybrać na początek. Jeżeli nie planujesz budowy sklepu internetowego, a Twoja witryna będzie składała się z kilku podstron oraz ewentualnie firmowego bloga czy formularza kontaktowego, to na początku wystarczy Ci podstawowa usługa hostingu współdzielonego.
Chodź! Zbudujemy razem Twoje miejsce w sieci! 🐝
Dobrnęliśmy do końca! Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć, jak wybrać hosting dla strony www Twojej firmy. Jeżeli szukasz wsparcia w wyborze hostingu oraz budowie firmowej strony internetowej, to nie wahaj się do nas napisać! Pomożemy Ci zbudować Twoje miejsce w sieci.