Jak zachęcić fanów do tworzenia User Generated Content? ?

Jak zachęcić fanów do tworzenia User Generated Content? ?

Zastanawiasz się, jakie działania marketingowe możesz jeszcze wykorzystać w swojej firmie? A może Twoja marka dopiero się rozwija i potrzebujesz promocji, która nie pochłonie całego budżetu? Z pomocą przychodzi User Generated Content! Jak zachęcić klientów do jego tworzenia? Podpowiedź znajdziesz poniżej! ?

Co to jest User Generated Content (UGC)? ?

User Generated Content to po prostu treści tworzone przez użytkowników. Pod hasłem UGC kryją się wszystkie publikacje dotyczące Twojej firmy, stworzone przez niezależnych użytkowników. Najczęściej są to fani danej marki, którzy chcą się pochwalić asortymentem czy usługami jakiejś firmy. Oczywiście przykłady User Generated Content to nie tylko pochlebne i przychylne firmie treści. Negatywne opinie również zalicza się do UGC.

Przykłady User Generated Content ?

UGC jest pojęciem bardzo szerokim, którego przykłady można wymieniać godzinami. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze i naszym zdaniem, najbardziej wartościowe przykłady User Generated Content dla Twojej marki.

? Posty i Stories na Instagramie

Nie jest tajemnicą, że Instagram jest jedną z wiodących i najpopularniejszych platform społecznościowych. Dlatego też content, który tworzą tam użytkownicy, jest bardzo wartościowy dla marek. Zdjęcia (nawet te na Instastories) z oznaczeniem marki potrafią przynieść zaskakujący rezultat. Dodatkowo firma może udostępnić to dalej i na swoim profilu pokazać, że użytkownicy lubią dane produkty.

? Opinie i recenzje klientów

Tego typu content ma szczególną moc w usługach (restauracje, hotele czy branża beauty). User Generated Content jest równie ważny dla firm tworzących produkty np. ubrania, e-booki i kosmetyki. Zastanów się, co bierzesz pod uwagę, wybierając hotel na wakacje? Lokalizację, cenę i… No właśnie — opinie! Nie lekceważ tego i zwracaj uwagę, by Twoi klienci po zakupie czy skorzystaniu z usługi, wystawili pozytywną rekomendację.

? Komentarze pod treściami marki

Dodajesz na Instagram sneak-peak nowej kolekcji, a pod nim mnóstwo komentarzy od fanów, którzy nie mogą się doczekać nowych produktów? Świetnie! O to właśnie chodzi. Pomyśl, jak wpływa to na osoby, które jeszcze nie znają marki, albo dopiero rozważają zakup Twoich produktów. Przepełniona sekcja komentarzy (oczywiście nie przez boty!) wygląda dużo lepiej dla potencjalnego klienta niż biała pustka rażąca po oczach.

Chcesz wiedzieć więcej na temat UGC w branży HoReCa? Przeczytaj nasz artykuł ? User Generated Content w marketingu hotelu i restauracji ?️

Zalety User Generated Content ?

Główną zaletą User Generated Content jest autentyczność. Treści tworzone przez niezależnych twórców mają większą moc niż wyreżyserowane reklamy, ponieważ jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak działa przekaz podprogowy, perswazja, a przede wszystkim — że reklamy chcą nam za wszelką cenę coś sprzedać. Dlatego tak istotne, by pokazywać klientom, że niezależni użytkownicy polecają nasze produkty.

Inną, ważną zaletą, jest dotarcie do całkiem nowych potencjalnych użytkowników. Każdy z naszych klientów ma unikalną grupę odbiorców, która go obserwuje i śledzi jego/jej publikacje w sieci. To stwarza marce możliwości inicjowania kontaktu z całkowicie nowymi kręgami odbiorców, którzy mogą być zainteresowani zakupem produktów lub skorzystaniem z usług oferowanych przez firmę.

Dlaczego warto zachęcać fanów do tworzenia contentu? ?

Pomijając już wyżej wymienione zalety, User Generated Content jest dobrym sposobem na większe zaangażowanie klientów w życie marki. Klient może się poczuć częścią czegoś większego i jeszcze bardziej zaangażuje się w życie firmy.

Warte uwagi jest również to, że treści tworzone przez użytkowników marka może wykorzystywać na swoich profilach, co poniekąd dostarcza pomysłów na treści lub pozwala „zakleić” przestój w publikacjach. Świetnym sposobem jest dodawanie opinii i zdjęcia klientów na Instastories!

Jak zachęcić klientów do tworzenia User Generated Content? ?

Wiesz już, że User Generated Content jest niepowtarzalnym sposobem na promocję marki. Jak jednak zachęcić klientów, by chcieli tworzyć treści o naszej firmie?

1️⃣ Stwórz hashtag

Stworzenie unikalnego hashtagu i komunikowanie go w kanałach społecznościowych oraz nadruk na paczkach wysyłanych do klientów, pozwoli zaangażować społeczność. Zdjęcia produktu wraz z hashtagiem możesz dodawać na firmowe Instastory. Zabieg sprawi, że klient poczuje się wyróżniony, a Ty masz pewność, że następnym razem ponownie podzieli się ze światem swoim zamówieniem.

2️⃣ Nagrody dla najbardziej aktywnych użytkowników

Twoi klienci poczują się zachęceni do dodawania opinii, komentarzy i relacji, jeżeli będą świadomi, że mogą zostać za to nagrodzeni. Oczywiście nagrody nie muszą być drogie, liczy się przede wszystkim gest i chęć docenienia aktywnych fanów marki. W niektórych branżach może to być edukacyjny e-book czy darmowa konsultacja związana z profilem Twojej działalności.

3️⃣ Konkursy

Kto z nas nie lubi czegoś wygrać? No właśnie! Dlaczego nie wykorzystać tego do zachęcenia klientów do tworzenia User Generated Content? Zorganizuj konkurs związany z Twoją firmą (np. na najbardziej kreatywne zdjęcie z Twoim produktem), pozwól wykazać się użytkownikom i zyskaj atrakcyjny UGC!

4️⃣ Zniżka w zamian za opinię

Prowadzisz restaurację? Informuj klientów, że po wystawieniu opinii mogą liczyć na zniżkę podczas kolejnej wizyty. Oczywiście, schemat ten sprawdzi się również w innych branżach, a także w branży e-commerce i sprzedaży online.

5️⃣ Pytaj użytkowników o zdanie

Czasami najprostsze rozwiązania są tymi najlepszymi. Spróbuj dodać na Instastory okienko z pytaniem dotyczącym swoich produktów i pozwól klientom wyrazić swoje zdanie. Odpowiedzi możesz potem udostępnić.

User Generated Content w strategii komunikacyjnej marki ?

Pełen potencjał User Generated Content możemy wykorzystać, dopiero gdy wykorzystujemy go w strategii komunikacyjnej. Dziel się uzyskanym contentem UGC z resztą użytkowników. W jaki sposób to zrobić?

  • Cytuj opinie użytkowników, wstawiając zdjęcie swojego bestsellera.
  • Repostuj zdjęcia swoich klientów, które pokazują Twój produkt.
  • Udostępniaj posty na Instagramie i relacje na Instastories marki.

Dzieląc się z innymi użytkownikami treściami stworzonymi przez Twoich fanów, nie tylko wzmacniasz swoją pozycję na rynku, lecz również sprawiasz, że społeczność bardziej się angażuje! Kto z nas nie chciałby znaleźć się na profilu naszej ulubionej marki?

User Generated Content ma moc! ?

Mamy nadzieję, że rozumiesz już, dlaczego User Generated Content jest tak ważny i jak skutecznie go wykorzystać. Pamiętaj, że czasami potrzeba niewiele, aby zachęcić użytkowników do działania na rzecz marki, a czasami potrzebna jest nagroda, by zaktywizować społeczność.

Nie zapominaj, że jak zawsze, potrzebny jest czas i zbyt łatwe poddanie się może nie przynieść oczekiwanych efektów. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy z działaniami marketingowymi swojej firmy — czekamy na Ciebie! Zobacz nasze usługi marketingowe i informatyczne, i odezwij się do nas!

Natalia Dulian

Author url : go to url

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.