
Czym jest strategia w social mediach i dlaczego warto ją mieć? 🧭
Zastanawiasz się nad prowadzeniem konta firmowego w mediach społecznościowych? Jeśli jeszcze go nie masz to znakomity pomysł! Dzięki social mediom możesz zwiększyć rozpoznawalność swojej marki, dotrzeć do nowych klientów, sprzedawać produkty czy edukować swoją grupę docelową!
Musisz jednak pamiętać o jednym – bez względu na to, czy zakładasz kanał na YouTube, Tik Toku, Facebooku czy Instagramie zacznij od strategii. Dobrze opracowana strategia obecności w mediach społecznościowych zagwarantuje, że dotrzesz ze swoim komunikatem dokładnie tam, gdzie chcesz. Pozyskasz wiernych fanów i osiągniesz zamierzony efekt.
Najczęstsze błędy marek w Social Media 🥺
Nie ma nic gorszego, niż mówienie do ludzi, którzy nas nie słuchają. Wiele marek w internecie boryka się z podobnymi problemami. Jednym z nich jest posiadanie konta, które ma niezaangażowanych fanów, a co za tym idzie, firma publikuje posty, których nikt nie klika i nie komentuje. Innym jest wrzucanie treści do sieci ad hoc, czyli wtedy gdy nam się przypomni albo wpadliśmy na jakiś pomysł. Efektem jest panujący bałagan w contencie.
O tym, jak znaleźć pomysł na dobry content pisaliśmy w artykule: „5 sposobów na efektywny content marketing Twojej firmy”.
Marka, która skupia się na nachalnej sprzedaży, polecając tylko swoje produkty, jest postrzegana przez odbiorców jako „dostawca spamu”. Nie tędy droga! Jeśli chcemy, żeby na naszym koncie byli realni, zaangażowani fani trzeba zacząć od początku, czyli od zadania sobie odpowiednich pytań. I znalezienia na nie odpowiedzi.
- Kim jest nasza grupa docelowa i na jakich kanałach ją znajdziemy?
- Czego potrzebuje?
- Jak nasza marka może jej to dać?
- Jak to chcemy komunikować?
Odbiorcy naszych kanałów muszą mieć wymierną korzyść z ich obserwowania. Dla jednej z grup docelowych będzie to wiedza, dla innych treści rozrywkowe, dla jeszcze innych inspiracje. Jednak bez względu na to, który obszar chcemy poruszyć, nie dowiemy się tego bez dobrze opracowanej strategii. Pozwoli ona na zbudowanie zaangażowanej społeczności, która z dużą częstotliwością będzie wchodziła w interakcję z marką, poszerzając zasięg i budując wiarygodność Twojej firmy.
Jak mówić, żeby nas słuchali? 💬
Czym jest strategia w dużym uproszczeniu? Dobrym planem. Jeśli chcemy zabrać się za coś porządnie, to czeka nas długa droga. Warto ją zaplanować!
O ile strategia marketingowa zawiera główne cele i kierunki działania całej organizacji, o tyle strategia obecności w Social Media to swoisty drogowskaz dla marki, wytyczający ścieżki komunikacji oraz sam sposób jej prowadzenia. Opracowanie dokumentu, który będzie spójny z całą strategią brandu uchroni nas przed mówieniem w kółko tym samym językiem, który nie dociera do naszej grupy docelowej o rzeczach, które jej totalnie nie interesują.
Mając taki dokument, mamy gwarancję, że nasza działalność w social mediach będzie spójna, systematyczna i co najważniejsze — z pomysłem!
Strategia to dokument z pogranicza marketingu, statystyki, analizy zachowań konsumenckich i danej grupy docelowej, który jest początkiem prawidłowej komunikacji w social mediach. Analizuje konkurencję, rynek i konsumenta, wytyczając marce cel i ścieżkę, którą powinna podążać. Gwarantuje nam dotarcie do tych fanów, których chcemy pozyskać i mówienie do nich w taki sposób, że zechcą nas słuchać.
Dobrze przygotowana strategia to klucz do sukcesu i najlepiej powierzyć ją specjalistom, którzy nie tylko przeanalizują tożsamość marki i jej grupy docelowe, ale także opracują spójną koncepcję kreatywną. Niektórym marketerom wydaje się czasem, że taki dokument jest przepalaniem budżetu, a tworzenie kont i contentu to tylko pisanie i ładne obrazki.
Pamiętajmy, że w sieci jest wiele profili Social Media, które są nijakie albo nie potrafią nic osiągnąć dla swojej marki. Niewiele z nich jest prowadzonych dobrze. Te drugie, z których zdecydowanie warto czerpać pomysły i inspiracje, z pewnością zaczynały od dobrze dopracowanej strategii! Bierz z nich przykład i twórz unikatowy wizerunek swojej marki w sieci.
Co powinna zawierać strategia Social Media? 📋
Dobrze opracowana strategia obecności w Social Media to dokument, który pomaga w efektywnym planowaniu, zarządzaniu i rozwijaniu mediów społecznościowych. Powinna ona zawierać poniższe elementy — omówimy je szerzej w dalszej części artykułu.
- Analiza konkurencji.
- Analiza grupy docelowej.
- Insighty marketingowe.
- Idea kreatywna (tzw. Big Idea).
- Ścieżki komunikacji.
- Harmonogram publikacji.
- Plan kampanii reklamowych.
- Budżet reklamowy.
- Narzędzia do mierzenia statystyk.
Uwzględnienie każdego z wymienionych wyżej dziewięciu elementów sprawi, że zyskamy szersze spojrzenie zarówno na naszą markę, jak i wizję jej rozwoju w kontekście działań konkurencji. Przejdźmy zatem do szczegółów!
Jakie elementy zawiera dobra strategia obecności Twojej marki w mediach społecznościowych? 😎
Analizę konkurencji i otoczenia, w którym nasza marka funkcjonuje. Warto się przyjrzeć temu, w jaki sposób pozycjonują się inne firmy z tej samej kategorii. Co mówią i jakim językiem? Gdzie możemy znaleźć dla siebie niszę?
Analizę grupy docelowej, czyli do kogo nasza marka chce trafiać i trafia ze swoim komunikatem. Czyje potrzeby zaspokaja? Jakie są zachowania zakupowe tej grupy?
Insighty marketingowe, czyli przyjrzenie się ewentualnym problemom, z którymi boryka się nasza grupa. Jakie są ich obawy? Pragnienia? Marka, która budzi emocje to ta, która odkrywa i komunikuje w odpowiedni sposób insighty. Naszym zadaniem jest takie zbadanie grupy docelowej i jej insightów, żeby uzyskać odpowiedź na pytanie, jakie są motywacje zakupowe naszych klientów.
Ideę kreatywną, czyli pomysł. Gdy już się dowiemy, do kogo mówimy i czego nasza grupa oczekuje, możemy wymyślić koncept, wokół którego zbudujemy narrację na danym kanale. W ramach tzw. Big Idea agencja przygotowuje key visual, czyli motyw kreatywny kanału, na który składają się zazwyczaj: zdjęcie w tle wraz z hasłem oraz layout postów.
Ścieżki komunikacji, czyli to obszary, które chcemy na naszym kanale poruszać. Może to być np. ścieżka produktowa, ścieżka ciekawostki, ścieżka innowacje, ścieżka problem, ścieżka mówią o nas itd. Dzięki jasno określonym ramom unikniemy mówienia w kółko o tym samym. Same ścieżki pozwolą nam także zaplanować harmonogram na nasz kanał, czyli umiejętnie przeplatać posty tak, żeby nie mówić pod rząd np. o samych produktach.
Harmonogram publikacji oraz częstotliwość komunikacji. Jak często będziemy publikować? Kiedy będziemy mówić na podstawie analizy naszej grupy docelowej, czyli wiedzy, w jakim czasie się ona aktywizuje w internecie? W innych porach będziemy mówić do fachowców, w innych do matek z dziećmi, a w jeszcze innych do nastolatków. W przypadku niektórych marek dużo skuteczniejsza jest np. komunikacja w weekendy, inne z kolei będą publikować tylko w ciągu tygodnia.
Plan oraz budżet reklamowy, czyli informacje, które ścieżki postów i content będziemy chcieli promować i ile zamierzamy przeznaczyć na promocję z miesięcznego budżetu. Dobrze przygotowana strategia powinna zawierać także estymację, czyli symulację co możemy potencjalnie za zaplanowany budżet w skali miesiąca uzyskać np. zasięgi, zaangażowanie czy polubienia.
Proponowane narzędzia do mierzenia statystyk. Nie ma dobrego planu bez wybrania narzędzi, które mierzą jego efektywność.
A co gdy już działam w sieci i chcę się poprawić? 😄
Jeśli założyłeś konta w mediach społecznościowych bez strategii, to nic straconego! Zbadamy spójność Twoich wcześniejszych działań i doradzimy, w którym kierunku iść, żeby były one skuteczne.
Bardzo często szukamy obszarów eksperckich, w których marka może stać się dla odbiorcy autorytetem. Dzięki temu klient wie, że firma prowadzi konto, aby pomóc mu rozwiązać jego problemy, a nie sprzedawać. Jeśli potrzebujesz konsultacji, chętnie podzielimy się z Tobą swoją wiedzą. Zobacz, jak przebiegają u nas bezpłatne konsultacje.
Mamy nadzieję, że ten tekst wyjaśnił zasadność posiadania strategii na kanały social media. Jeśli chcesz porozmawiać o efektach naszych działań, jesteśmy do Twojej dyspozycji!
5 Comments
[…] potencjał User Generated Content możemy wykorzystać, dopiero gdy wykorzystujemy go w strategii komunikacyjnej. Dziel się uzyskanym contentem UGC z resztą użytkowników. W jaki sposób to […]
[…] że dobra strategia w mediach społecznościowych to podstawa! […]
[…] do jakiej grupy odbiorców chcesz trafić – jeżeli masz stworzoną strategię komunikacji w mediach społecznościowych, to z pewnością wiesz, jakie znaczenie ma grupa docelowa. Określ ją, a w razie potrzeby dokonaj […]
[…] tekst będzie przydatną ściągą dla każdego, kto chce wprowadzić brand storytelling do swojej strategii. Znajdziesz w nim także kultowe przykłady storytellingu. […]
[…] pomysł na to, w co zainwestujesz? Zanim zaczniesz wykorzystywać środki, opracuj plan działań. Musisz mieć strategię. Pamiętaj, że wpływ na decyzje zakupowe ma wiele […]