USP produktu lub marki – stwórz Unikalną Propozycję Sprzedaży dla swojej firmy! ?

USP produktu lub marki – stwórz Unikalną Propozycję Sprzedaży dla swojej firmy! ?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego potencjalny klient ma kupić produkt lub usługę właśnie od Ciebie? Dobre USP produktu lub marki pomoże Ci wyróżnić się na tle konkurencji! W artykule pokażemy Ci, co to jest USP oraz jak opracować Unikalną Propozycję Sprzedaży! Czego dowiesz się z lektury tekstu?

  • USP (ang. Unique Selling Proposition) stanowi unikalną cechę, wyróżniającą markę, produkt, usługę lub ofertę biznesu na tle konkurencji.
  • USP komunikuje korzyść, jakiej klienci nie znajdą wśród konkurencyjnych produktów lub usług, rozwiązujących dany problem.
  • Wysoka jakość, dobra obsługa klienta, kreatywne podejście, niska cena czy szeroki asortyment to nie są dobrze zaprojektowane USP. Wspomniane atrybuty to oczekiwania większości klientów. Musisz zaoferować coś więcej.
  • Unikalna Cecha Sprzedaży powinna być spójna z tożsamością marki, klarowna, a jednocześnie stanowić namacalną korzyść dla grupy docelowej.
  • USP to jeden z fundamentów, na jakich opiera się strategiczny marketing B2B oraz B2C.

Planujesz wprowadzenie nowego produktu na rynek? Chcesz, by Twoja usługa wyróżniała się na tle konkurencji? A może właśnie otworzyłeś własną firmę? Chodź, podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz odnaleźć unikalną wartość swojej marki i wyróżnić się z tłumu!

Czym jest USP – Unikalna Propozycja Sprzedaży? ?

USP (ang. Unique Selling Proposition) to unikalna cecha, wyróżnik marki, produktu, usługi lub oferty firmy. Element sprawiający, że to, co sprzedajesz, jest lepsze od propozycji Twojej konkurencji. Wyjątkowa korzyść, jaką zyska potencjalny klient, wybierając Twoją ofertę. Korzyść, jakiej nie znajdzie wśród konkurencyjnych rozwiązań z wybranego segmentu produktowego, bądź usługowego.

Ideę zapoczątkował w 1940 roku Rosser Reeves z amerykańskiego przedsiębiorstwa Ted Bates&Company, jeden z pionierów reklamy. Reeves wykorzystał unikatowe USP w telewizyjnym spocie reklamowym leku na ból głowy Anacin. Siedmioletnia kampania pomogła producentowi potroić sprzedaż leku.

Czym zazwyczaj nie jest USP – Unique Selling Proposition? ?

Zanim przejdziemy do omówienia szczegółów Unique Selling Point podpowiemy Ci, czym zazwyczaj nie jest USP. Przede wszystkim nie zaliczamy do niej wszelkiego rodzaju propozycji, jakie konkurencja może z łatwością powielić, np. darmowej dostawy, telefonicznej obsługi klienta czy okresowych zniżek.

Ten aspekt został świetnie opisany w książce „Wyróżniaj się lub zgiń” autorstwa Jacka Trouta oraz Steve’a Rivkina. Kilka sztandarowych przykładów zebraliśmy poniżej.

  • Wysoka jakość – klienci po prostu oczekują od Twoich produktów czy usług odpowiedniej jakości. Jest to czynnik ogólnikowy i nie stanowi dobrego zróżnicowania na rynku.
  • Dobra obsługa klienta – profesjonalna komunikacja i wsparcie w rozwiązaniu problemu to podstawy, jakie po prostu musisz oferować klientom. Ciężko będzie Ci zróżnicować się takim USP.
  • Kreatywne podejście – w branżach, gdzie kreatywność jest pożądana „kreatywne podejście” to po prostu standard. Czy slogan reklamowy „Najbardziej kreatywna agencja kreatywna w Krakowie rzeczywiście wyróżnia markę i różnicuje ją na rynku, a jednocześnie konkretnie komunikuje klientowi USP? No właśnie.
  • Niska cena – konkurowanie ceną często nie jest dobrym pomysłem. Wykorzystanie polityki niskich cen jako USP również. Pamiętaj, że konsumenci są w stanie zapłacić więcej za produkty i usługi rozwiązujące ich problemy czy budujące prestiż.
  • Szeroki asortyment – czy rozbudowany asortyment to wyróżnik, który trudno będzie skopiować Twojej konkurencji? Zastanów się, czy naprawdę nie możesz wyróżnić się czymś innym?

Oczywiście są wyjątki! Dobrym przykładem jest sieć sklepów Biedronka i ich słynny slogan „Codziennie niskie ceny”. Określając Unique Selling Point pamiętaj jednak, że ma to być komunikat, rzeczywiście wyróżniający Cię z tłumu!

Czym wyróżnia się dobre USP produktu, marki lub oferty? ?

Unikalna cecha oferty, marki lub samego produktu musi wyraźnie wyróżniać produkt na tle konkurencji. Jednocześnie nie może być łatwa do skopiowania. Poniżej znajdziesz 3 wyróżniki dobrego USP.

  1. Spójność z tożsamością marki – Unikalna Cecha Sprzedaży musi być spójna z misją, wizją oraz strategią biznesową Twojej firmy.
  2. Namacalna korzyść – USP powinno stanowić realną korzyść dla klienta, pokazywać, że rozwiązujesz problem albo wspierasz jego cele biznesowe.
  3. Klarowność komunikatu – slogan USP musi być łatwy w odbiorze, zrozumiały i niewymagający dodatkowego wyjaśnienia.

Poza wymienionymi wyżej cechami, cały czas pamiętaj, by Twoje USP było trudne do skopiowania, a zarazem autentyczne i wiarygodne. Nie próbuj obiecywać czegoś, co jest niemożliwe do realizacji.

Jaka jest rola USP w strategii marketingowej B2B i B2C? ?

USP to jeden z fundamentów skutecznej strategii marketingowej – niezależnie czy masz na myśli rynek B2B, czy B2C. Unique Selling Proposition to esencja Twojej marki. To element określający niepowtarzalną wartość dla klienta. To swego rodzaju taktyka biznesowa, wspierająca Cię w realizacji długoterminowych celów i wizji oraz budowaniu wyróżniającej się marki, nawet na najbardziej konkurencyjnych rynkach.

Jak stworzyć USP i wyróżnić się na tle konkurencji? ?

Pokażemy Ci teraz, jak stworzyć USP i wyróżnić się na tle konkurencji. Przedstawimy dwa najważniejsze pytania, jakie musisz sobie zadać, by określić, co naprawdę wyróżnia Twoją ofertę. Zaproponujemy również prosty, składający się z 5 kroków proces tworzenia dobrego, skutecznego USP.

Zadaj sobie dwa kluczowe pytania! ?

? Czego pragną Twoi klienci i jak możesz im pomóc w zaspokojeniu pragnień?

? Co oferujesz swoim klientom, czego nie robi dla nich konkurencja?

5 kroków do dobrego USP Twojej marki! ?

Chcesz podejść do tematu bardziej procesowo? To świetnie się składa, bo mamy dla Ciebie proces 5 kroków do dobrego USP dla Twojej marki!

  1. Określ unikalne cechy marki – zastanów się, czym rzeczywiście wyróżnia się Twój produkt/usługa/marka? Jakie problemy rozwiązuje w wyjątkowy sposób? Unikalny proces współpracy, doskonałe standardy realizacji, elastyczna konfiguracja, a może nowatorskie podejście do polityki gwarancyjnej? Wypisz wszystkie wyróżniki, jakie widzisz!
  2. Przeanalizuj swoją konkurencję – sprawdź teraz, czym wyróżnia się Twoja konkurencja. Możesz również poszukać inspiracji w innych branżach i poszukać analogii – być może nabierzesz dodatkowej perspektywy i zainspiruje Cię to do określenia nowego podejścia?
  3. Spójrz na markę z perspektywy Buyer Persona – wstępną pracę nad Buyer Persona masz już za sobą, prawda? ? To świetnie, bo możesz teraz zderzyć swoje dotychczasowe przemyślenia z realnymi problemami i wyzwaniami swojej grupy docelowej.
  4. Zastanów się, czego nie można powielić – popatrz na swoje notatki i zastanów się, czy któreś z wyróżniających Twoją markę cech, są trudniejsze do skopiowania, niż pozostałe. Pamiętaj, że dobre USP to takie, którego Twoja konkurencja nie będzie w stanie w praktyce powielić.
  5. Sformułuj USP, mówiąc językiem korzyści – zbierz wszystkie informacje i spróbuj stworzyć kilka propozycji USP, z których wybierzesz najlepszą w kontekście wyzwań, barier czy obiekcji Twoich potencjalnych klientów.

Gratulujemy! Właśnie stworzyłeś USP marki. Czy to wszystko? Teraz czas na praktyczne wdrożenie – zaplanuj komunikację, content, kampanię Meta Ads lub Google Ads, strategię obecności w Social Media i inne działania marketingowe. Potraktuj opracowanie USP jako niekończący się proces – wdrażaj, testuj, analizuj i wprowadzaj poprawki.

Poznaj dobre przykłady USP marki produktu lub firmy! ?

Zebraliśmy dla Ciebie 7 przykładów USP, którymi możesz się zainspirować!

  1. WooCommerce: „Najbardziej konfigurowalna platforma eCommerce do budowania biznesu online”.
  2. Salesforce: „Połącz się z klientami w zupełnie nowy sposób dzięki najlepszej na świecie platformie CRM”.
  3. Muscat: „Wybierz swoje nowe okulary bez wychodzenia z domu”.
  4. FedEx: „Kiedy coś absolutnie musi być dostarczone z dnia na dzień”.
  5. M&M’s: „Mleczna czekolada rozpływa się w ustach, a nie w dłoni”.
  6. Domino’s Pizza: „Świeża i gorąca pizza w Twoim domu w 30 minut lub mniej albo zwrot pieniędzy”.
  7. Calgon: “Dłuższe życie każdej pralki”.

Pamiętaj, że nie ma jednej recepty na skuteczne USP, a powyższe przykłady to jedynie inspiracja dla Twojej pracy strategicznej.

Co zyska, dzięki USP marketing Twojej firmy? ?

Unique Selling Proposition to rewelacyjna wizytówka, wyróżniająca Cię z tłumu, nawet w najbardziej konkurencyjnych sektorach gospodarki. Co zyskasz, dzięki dobremu USP?

  • Zwiększysz dochody, bez radykalnej optymalizacji kosztów. Unikniesz stosowania obniżek cenowych. Twoje USP zakomunikuje wartość marki, za którą odbiorcy będą w stanie zapłacić więcej, niż za konkurencyjne rozwiązania.
  • Stworzysz trafniejsze treści i efektywniejsze kampanie CPC, bo wiesz czym się wyróżnić, by przekonać do siebie potencjalnego odbiorcę.
  • Unikalna Propozycja Sprzedaży to atrybut, który wpływa pozytywnie na Twój wizerunek również w oczach potencjalnych pracowników. Specjaliści uwierzą w Twoją markę i cele, i z chęcią pomogą Ci je osiągać.

Dobrze zaprojektowane USP pozwoli Ci wyróżnić się w branży – niezależnie czy działasz w e-commerce, prowadzisz firmę produkcyjną, czy po prostu świadczysz usługi dla B2B.

Unique Selling Proposition w marketingu B2B – małe podsumowanie! ✍️

Przyszedł czas na małe podsumowanie! Jakie 3 najważniejsze informacje musisz zapamiętać?

  1. USP to unikalna, cecha wyróżniająca Twój produkt, markę, usługę lub ofertę firmy.
  2. Wyróżniająca Cię cecha sprawia, że możesz odróżnić się od konkurencji, pokazując klientom, w czym Twoje rozwiązania są lepsze.
  3. Pamiętaj, że USP to coś więcej, niż wysoka jakość, niska cena czy dobra obsługa klienta.

Cieszymy się, że zgłębiasz tajniki, jakie skrywa strategia marketingu B2B i jeden z jej fundamentalnych elementów! Po więcej wartościowych treści zajrzyj na kanały BeesGrowth w mediach społecznościowych.

Gorąco zapraszam Cię też do śledzenia mojego profilu w serwisie LinkedIn – Tomek Michalski. Dzielę się tam wiedzą związaną z biznesem i marketingiem.

Pomożemy Ci stworzyć Unikalną Propozycję Sprzedaży Twojej marki, produktu lub usługi! ?

Dobrnęliśmy do końca! Wiesz już, jak ważna jest dobrze opracowana Unikalna Propozycja Sprzedaży. Wiesz też, jak wiele aspektów należy uwzględnić podczas pracy nad USP.

Skorzystaj z możliwości bezpłatnej konsultacji – porozmawiajmy, jak możemy Ci pomóc w opracowaniu USP oraz skutecznej strategii marketingu B2B dla Twojej firmy.

Tomek Michalski

Author url : go to url

2 Comments

Comments are closed.

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.