Skuteczny copywriting w marketingu B2B Twojej firmy – nektar 7 wskazówek! ?

Skuteczny copywriting w marketingu B2B Twojej firmy – nektar 7 wskazówek! ?

Na czym polega skuteczny copywriting B2B? Jak tworzyć treści na bloga czy artykuły na LinkedIn, które przyniosą Twojej firmie wartościowe konwersje? Jak promować przedsiębiorstwo z sektora B2B przy pomocy content marketingu?

Dziś pomożemy Ci odpowiedzieć na te pytania! Czego dowiesz się, czytając artykuł?

 • Copywriting B2B jest skierowany do ściśle określonej grupy docelowej. Nierzadko musisz przygotować kilka rodzajów treści, kierowanych do różnych Buyer Person.
 • Teksty kierowane do klientów biznesowych, powinny być fachowe i odpowiadać na problemy oraz wyzwania grupy docelowej B2B. Odwoływać się do badań i raportów.
 • Tworząc treści, należy pamiętać o pozycjonowaniu SEO: odpowiednim nasyceniu tekstu słowami kluczowymi, linkowaniu wewnętrznym czy optymalizacji tagów meta.

Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jak tworzyć lepsze treści, kierowane do klientów biznesowych!

Czym różni się copywriting B2B i B2C? ?

W przypadku copywritingu B2C (ang. business to customer) tworzysz artykuły skierowane do klientów indywidualnych – osób prywatnych, rodzin, pasjonatów, sportowców amatorów, etc. Twoja grupa odbiorców jest zazwyczaj stosunkowo duża i wysoce zróżnicowana.

Treści są nie tylko merytoryczne, lecz również emocjonalne. Akcje promocyjne, oferty ograniczone czasowo i nacechowane emocjami CTA sprawdzają się rewelacyjnie!

Zgoła innym rodzajem odbiorcy jest klient biznesowy. Właśnie dlatego copywriting B2B (ang. business to business) polega na tworzeniu treści do wąskiej i bardziej ujednoliconej grupy odbiorców.

Nierzadko strategia content marketingu B2B zakłada różne rodzaje artykułów, każdy skierowany do innej Buyer Persony. Teksty muszą być fachowe i profesjonalne, pełne odniesień do statystyk, twardych danych czy praktycznych Case Study.

Copywriting skierowany do klienta biznesowego – nektar 7 wskazówek! ?

Przedstawimy Ci teraz nektar 7 wskazówek, dzięki którym wzniesiesz swój copywriting B2B na wyższy poziom!

 1. Pamiętaj o potrzebach Twojej grupy docelowej.
 2. Odpowiadaj na problemy Buyer Persony.
 3. Twórz merytoryczne, eksperckie treści.
 4. Odwołuj się do raportów, badań oraz własnych doświadczeń.
 5. Stosuj chwytliwe nagłówki, pamiętając o specyfice B2B.
 6. Nie zapominaj o optymalizacji SEO.
 7. Korzystaj z zalet recyklingu treści.

W kolejnych sekcjach szerzej opiszemy każdą z wymienionych wskazówek, dotyczących marketingu treści dla B2B.

Twórz treści trafiające w potrzeby Twojej grupy docelowej ?

Dobry copywriter B2B wie, że skuteczny tekst musi angażować potencjalnego klienta, budować zaufanie do marki i trafiać w potrzeby grupy docelowej. Tylko w ten sposób artykuł pomoże Ci docierać do nowych klientów i generować wartościowe leady.

Zanim przystąpisz do realizacji strategii content marketingu B2B i tworzenia tekstów, poznaj lepiej swoich aktualnych klientów i wykorzystaj wiedzę o grupie docelowej. Pomoże Ci w tym opracowanie kilku Buyer Persona, do których skierujesz swoje treści.

Tylko w ten sposób możesz pisać teksty, które rzeczywiście trafiają w problemy i wyzwania Twoich klientów. Teksty, które osadzają Twój produkt lub usługę w kontekście realnych problemów danej branży, przyciągając uwagę potencjalnych klientów.

Odpowiadaj na problemy klientów B2B ?

Bądź w stałym kontakcie z pracownikami Twojego działu handlowego oraz działu obsługi klienta. Zadbaj, by członkowie zespołu przekazywali Ci informacje na temat pytań, jakie zadają Twoi klienci. To właśnie odpowiedzi na te pytania powinny stać się treścią artykułów na firmowym blogu.

Może się okazać, że w ten sposób nie tylko stworzysz lepsze teksty blogowe, lecz również dopracujesz USP marki. Pamiętaj, że wywiady z klientami to bezcenna wiedza, przydatna w opracowaniu i realizacji strategii marketingu B2B.

Postaw na merytoryczny copywriting B2B ?‍?

Treści publikowane na blogu firmy powinny być merytoryczne, fachowe i profesjonalne. Postaw na ekspercki copywriting B2B! Jeżeli teksty tworzy współpracujący z Tobą copywriter, to zwróć uwagę, czy posiada on specjalistyczną wiedzę dotyczącą produktu lub usługi.

Nie zapominaj jednocześnie, że copywriter B2B nie musi być ultraekspertem w danej dziedzinie. Oczywiście pisanie o systemach dozowania klejów montażowych czy produkcji rur z PEX bez ogólnej wiedzy inżynierskiej może być utrudnione.

Czasem jednak dobry copywriter, dysponujący dobrym briefem może rzucić nowe spojrzenie na Twoją ofertę. Zadbaj, by przekazać mu najważniejsze informacje o Twojej marce.

Powołuj się na badania, raporty i własne doświadczenie ?‍?

W branży B2B bardzo ważne jest budowanie pierwszej relacji z klientem poprzez pokazanie mu informacji na temat produktu czy usługi, popartej konkretnymi danymi. Szczególnie pożądane będzie odwoływanie się do badań, raportów oraz własnych doświadczeń.

Zapomnij o nacechowanym marketingowo i emocjonalnie przekazie reklamowym, typowym dla marketingu B2C. Specyfika wymagań firm z sektora B2B wymaga od Ciebie budowania relacji z klientami poprzez tworzenie eksperckich, wiarygodnych treści. Bullshit i lanie wody po prostu nie przejdzie!

Stosuj chwytliwe nagłówki, by przyciągnąć uwagę ?

No dobrze, stworzyłeś merytoryczną, ekspercką treść, ale czujesz, że artykuł nie ma tego czegoś… Brak mu „polotu”! Możesz pokusić się o zastosowanie chwytliwych nagłówków, by przyciągnąć uwagę czytelnika. Kilka przykładów poniżej!

 • 7 rzeczy, których nie wiesz o faktoringu finansowym!
 • Praktyczny przewodnik po świecie Smart Factory.
 • 5 pytań, jakie musisz zadać przed wdrożeniem ERP!
 • Jak krok po kroku wdrożyć metodologię Lean?
 • Zobacz, jak poprawiliśmy wskaźnik OEE o 20%!

Dobrym pomysłem może być zastosowanie odniesienia do USP produktu lub usługi. Zapomnij jednocześnie o atakowaniu czytelnika sformułowaniami typu: „innowacyjne rozwiązanie”, „super jakość” czy „gwarancja niskiej ceny”. W ten sposób możesz nawet stracić zaufanie klienta B2B, zanim w ogóle zainteresuje się Twoją ofertą.

Podczas tworzenia treści pamiętaj o optymalizacji SEO ?

Niezależnie, czy myślisz o copywritingu dla B2B czy B2C – pamiętaj o optymalizacji SEO! Dobór właściwych fraz kluczowych i odpowiednie nasycenie nimi tekstu to jedne z czynników, wpływających na lepszą widoczność artykułu w Google.

Zwróć również uwagę na odpowiednią strukturę tekstu. Stosuj nagłówki H1, H2, H3 oraz listy wypunktowane i numerowane. Pamiętaj o optymalizacji meta tagów oraz linkowaniu wewnętrznym.

Pamiętaj jednak, że jednym tekstem ciężko będzie Ci osiągnąć dobrą widoczność na konkurencyjne frazy. Dlatego tak istotna jest długoterminowa strategia content marketingu B2B! Nie wahaj się skorzystać ze wsparcia narzędzi takich jak Contadu, Senuto, Semrush czy Ahrefs.

Korzystaj z recyklingu treści w strategii content marketingu B2B ♻️

Działałeś dotąd aktywnie w Social Media i dopiero zaczynasz tworzyć content na blog? Nie musisz wymyślać koła na nowo! Przeanalizuj opublikowane dotąd treści w mediach społecznościowych i sprawdź, które były najbardziej angażujące dla Twoich odbiorców. Wykorzystaj tę wiedzę, tworząc content plan na bloga Twojej firmy!

Skuteczne treści B2B dla Twojej firmy – małe podsumowanie! ?

Przyszedł czas na małe podsumowanie naszego tekstu! Jak tworzyć skuteczne treści B2B dla Twojej firmy?

 1. Angażujący, ekspercki content – pisz teksty, budujące wizerunek marki-eksperta w Twojej branży. Twórz angażujące treści, które czytelnicy sami będą chcieli udostępniać w sieci.
 2. Zrozumienie Persony Zakupowej – docieraj do najgłębszych potrzeb Buyer Persony. Zrozum problemy i wyzwania swojej grupy docelowej, a następnie pokaż, że wiesz, jak stawić im czoła!
 3. Treści poparte wiedzą i doświadczeniem – stosuj odwołania do raportów branżowych, badań naukowych oraz własnych doświadczeń i Case Study, popartych twardymi danymi.

Cieszę się, że jesteś z nami! Pamiętaj, że nektar wartościowych treści znajdziesz również w naszych mediach społecznościowych.

Nie zapomnij zajrzeć również na mój profil w serwisie LinkedInTomek Michalski. Obserwuj mnie, by zyskać praktyczne wskazówki (nie tylko) na temat copywritingu dla B2B!

Współpracuj z nami i zmaksymalizuj zwrot z inwestycji w copywriting B2B! ?

Dzięki, że jesteś z nami! Wiesz już, jak w kilku prostych krokach poprawić jakość swojej strategii content marketingowej i tworzyć lepsze artykuły na bloga firmowego.

Jeżeli potrzebujesz fachowego wsparcia w eksperckim i kreatywnym copywritingu B2B, to nie wahaj skontaktować się z nami! Pomożemy Ci przyciągnąć uwagę czytelników i zmaksymalizować zwrot z inwestycji w copywriting!

Tomek Michalski

Author url : go to url

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.