Jak promować markę w sieci bez wydawania pieniędzy? ?

Jak promować markę w sieci bez wydawania pieniędzy? ?

Skuteczny marketing kojarzy się z dużymi kwotami wydanymi na specjalistów od reklamy w sieci i skomplikowane narzędzia marketingowe. Przed oczami stają nam groźnie wyglądające wykresy i analizy, a nasze konto bankowe zaczyna pustoszeć…

A co, jeżeli powiem Ci, że to nie musi być prawda? Marketing Twojej firmy nie musi kosztować Cię wszystkich zebranych oszczędności!

W tym artykule pokaże Ci, że wystarczy trochę zaangażowania, by Twoja marka stała się widoczna w sieci bez wydawania dużych pieniędzy na starcie. Omówimy sobie kilka sposobów i narzędzi, które pomogą Ci promować firmę w internecie niemalże bezkosztowo. Zapraszam do miodnej lektury!

Działaj tak, by ludzie chcieli o Tobie mówić! ?

Najlepszą bezpłatną reklamą są ludzie, którzy sami będą o Tobie mówić. Żeby tak się stało, musisz dać swojej społeczności konkretną wartość. Pod słowem „wartość” może kryć się wiele aspektów, w zależności od branży, w jakiej działasz. Odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań.

 • Co jest pożądane w Twojej niszy?
 • Czego ludzie chcą się dowiedzieć?
 • Co interesuje Twoich potencjalnych klientów?
 • Co ciekawego możesz im przekazać?

W branży modowej może to być przegląd najnowszych trendów. Twoi odbiorcy będą skłonni udostępnić taki materiał na swoich mediach społecznościowych. Dzięki temu Twoja marka stanie się widoczna dla nowych kręgów potencjalnych klientów bez wydawania dodatkowych pieniędzy. Zyskasz rozgłos i zasięgi organiczne. Pamiętaj jednak, że materiały muszą być wartościowe dla obserwatorów. Przed opublikowaniem contentu zadaj sobie kilka pytań.

 • Jakie problemy rozwiązuje mój materiał?
 • W czym to pomoże czytającemu?
 • Jaką to niesie wartość?

Jeżeli nie znajdujesz odpowiedzi na te pytania, prawdopodobnie materiał jest interesujący tylko dla Ciebie. Wtedy postaraj się go dopracować. Tak, by obserwatorzy czerpali z niego realną wartość.

Zacznij pisać blog firmowy ✍

O prowadzeniu bloga pisałam już w artykule: „Dlaczego warto prowadzić blog firmowy?”. W ramach krótkiego przypomnienia chciałabym ponownie zwrócić uwagę na to genialne narzędzie. Odpowiednio wykorzystany blog będzie przyciągał nowych klientów. Ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest również pozycjonowanie SEO. Dobrze wypozycjonowana witryna będzie się wyświetlać na pierwszej stronie wyników Google.

Blog możesz potraktować jako bazę wiedzy związanej z Twoją branżą czy prowadzoną działalnością lub jako swoje portfolio – taktyk jest wiele. Pamiętaj, by strona internetowa Twoje firmy, stała się kolejnym punktem styku Twojego doświadczenia z ciekawością Twoich klientów. Publikując ciekawe artykuły, masz większą szansę na zdobycie nowych klientów, którzy wcześniej nie znali Twojej firmy.

? Zobacz nasze usługi – projektowanie stron www dla biznesu

Zadbaj o pozytywne rekomendacje ?

Nie ulega wątpliwości, że pozytywne rekomendacje, opinie i recenzje odgrywają bardzo istotną rolę w przyciąganiu nowych klientów. Koszt zdobycia dobrej oceny to rzetelne wykonanie swoich usług oraz poproszenie zadowolonego klienta, aby pozostawił opinię. Często ludzie zapominają wystawić recenzji po zakupie produktu lub skorzystania z usługi, dlatego warto im o tym przypomnieć. W jaki sposób?

Możesz wysyłać spersonalizowane maile do klientów, w których poprosisz o wystawienie opinii np. w Google. W ten sposób każdy potencjalny klient ją zobaczy. Jeżeli prowadzisz sprzedaż fizycznych produktów, do zamówienia możesz dorzucić kartonik z podziękowaniami za zakupy i kodem QR, który po zeskanowaniu przeniesie klienta, na odpowiednią stronę do wystawienia opinii (Google, Allegro, Booksy, sklep internetowy).

Inna metoda, by zachęcić klientów do wystawienia opinii to zaoferowanie im zniżki na następne zamówienie, wysłanie darmowego e-booka albo gratis do następnego zamówienia. Sposobów jest wiele i tylko od Ciebie zależy, na który się zdecydujesz. ?

Mądrze wykorzystuj trendy ?

Zostań mistrzem obserwacji. Reaguj. Zmieniającą się sytuację na świecie czy w danej branży można wykorzystać w swoich działaniach marketingowych. Jeżeli zrobisz to dobrze, to szykuj się na dobrą promocję marki bez nadwyrężania budżetu. Na początek warto się zastanowić, co ma wpływ na Twoją firmę.

 • Jakie wydarzenia interesują Twoich odbiorców?
 • W jakiej szerokości geograficznej działasz?
 • Jakie branże wpływają na Twoją niszę?
 • Jakie grupy społeczne reprezentują Twoi klienci?

Żeby sobie to wyobrazić, popatrzmy, co stało się ze światem w 2020 roku. Pandemia. Praca zdalna. Producenci inteligentnych czy ułatwiających pracę narzędzi mogli to wykorzystać. Firmy sprzedające nawilżacze powietrza mogły komunikować dbałość o nasze zatoki.

Branża kreatywna zadbała o narzędzia dla rodziców, którzy pracują w domu, a ich pociechy potrzebują zajęcia. Pamiętaj jednak, że nie każde wydarzenie na świecie powinno być wykorzystane jako RTM (Real Time Marketing). Korzystaj z tego sposobu mądrze.

Stwórz wizytówkę w serwisie Google Moja Firma ?

Serwis Google Moja Firma (GMF) jest bezpłatnym narzędziem udostępnionym dla właścicieli firm. Umożliwia ona wyświetlanie Twojej marki w wynikach wyszukiwania Google. Wizytówka GMF jest szczególnie ważna przy prowadzeniu lokalnego biznesu. Po wpisaniu nazwy Twojej firmy internauta od razu widzi wszystkie podstawowe informacje na temat działalności – adres siedziby, godziny otwarcia, adres strony www czy telefon kontaktowy.

Inną, bardzo pomocną funkcją wizytówek jest widoczność firmy dla potencjalnego klienta. Na pewno zdarzyło Ci się wpisać kiedyś w Google np. „restauracja Kraków”, próbując znaleźć najbliższą albo najciekawszą opcję. W Google Maps pojawiło się wtedy wiele propozycji z opiniami i położeniem. Dzięki wizytówce Google w takim wyszukiwaniu pojawi się Twoja firma. Oczywiście wszystko zależy od profilu działalności. ?

Warto dodać, iż wizytówka w Google umożliwia pozostawienie klientom opinii o Twojej firmie. Dlaczego jest to istotne, napisałam wyżej.

? Przeczytaj – jak promować małą firmę w internecie?

Zaprojektuj program lojalnościowy ?

Programy lojalnościowe są świetnym sposobem na budowanie wiernej grupy orędowników Twojej marki. Inwestujesz w obecnego klienta, aby ten pozostał Ci oddany lub przyciągnął znajomych zainteresowanych profilem Twojej działalności. Pomysłów na prowadzenie programów jest wiele. Możesz zaproponować gratis do kolejnego zamówienia, darmową usługę po kilku wizytach albo bezpłatny montaż mebli w zamian za polecenie.

Oczywiście, na końcu i tak chodzi o zysk, więc warto się zastanowić, co możesz „poświęcić”, aby taki program lojalnościowy przyniósł efekt w postaci wyższego dochodu i zadowolonych klientów. Ważne jest, by klient od początku wiedział, jakie korzyści czekają go po skorzystaniu z Twojego programu lojalnościowego. Dobrym sposobem będzie przygotowanie grafiki, na której przedstawisz swoim odbiorcom oferowane benefity.

Angażujący e-mail newsletter ?

Stwórz tematyczny newsletter, który nie tylko będzie promował Twoją markę, ale również edukował odbiorców. Popularnym sposobem jest umieszczenie wyskakującego okienka na Twojej witrynie. Za każdym razem, gdy ktoś odwiedzi Twoją stronę, będzie widział możliwość zapisania się do newslettera. E-mail marketing jest obecnie potężnym narzędziem, z którego korzystają największe marki.

Jeżeli dobrze wykorzystasz moc, jaką niesie za sobą skuteczny newsletter, to Twój klient zobaczy w nim wartość. W efekcie istnieje duża szansa, że czytelnik poleci go innej osobie. Jeżeli klient rekomenduje Twój cotygodniowy newsletter znajomemu, to jednocześnie poleci również Twoją markę. Zyskujesz tym samym nowego potencjalnego klienta.

Pamiętaj jednak, że newsletter nie ma być jedynie nachalną promocją Twojej firmy. Każdy e-mail musi nieść wymierną wartość dla czytelnika. Umieść więc w nim nowinki z Twojej dziedziny i ciekawostki. Edukuj klientów. Przy okazji możesz umieścić w nim informacje o zbliżających się promocjach w Twojej firmie, ale niech to nie będzie nachalne!

Skuteczna promocja marki bez wydawania pieniędzy! ?

Mam nadzieję, że tym artykułem udowodniłam Ci, że można promować markę w sieci bez wydawania pieniędzy. Oczywiście po pewnym czasie warto zainwestować wypracowany zysk w kampanie reklamowe Google Ads czy Facebook Ads albo artykuły sponsorowane.

Na początku jednak można zdziałać cuda, nie nadwyrężając budżetu. Wymaga to zaangażowania, ale bez tego nic się nie uda. Klienci muszą czuć, że Ci na nich zależy i chcesz wnieść coś istotnego do ich życia. ?

Pamiętaj jednak, że z nie musisz zostać ze wszystkim sam. Nasz zespół jest tutaj, aby Ci doradzić i pomóc. Jeżeli tylko w trakcie czytania nasunęły Ci się jakieś pytania – pisz śmiało! 🙂 Miodnej pracy nad marketingową stroną Twojej firmy!

? Porozmawiajmy – bezpłatna konsultacja dla Twojej firmy

Natalia Dulian

Author url : go to url

2 Comments

Comments are closed.

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.