Jak promować małą firmę w internecie? 5 elementów sukcesu! ?

Jak promować małą firmę w internecie? 5 elementów sukcesu! ?

Rozwój globalnej sieci i nowoczesnych form komunikacji sprawił, że trudno sobie wyobrazić promocję małej firmy bez prowadzenia działań w internecie. W tym artykule przedstawiamy 5 elementów, które pomogą Ci osiągnąć sukces i pozyskać nowych klientów.

? Interesuje Cię marketing B2B? Zajrzyj do podlinkowanego artykułu!

Czym jest marketing internetowy i jak może pomóc w rozwoju Twojego biznesu? ?

Media cyfrowe zrewolucjonizowały współczesną gospodarkę i nieodwracalnie zmieniły codzienne życie ludzi. Stworzyły jednocześnie wiele nowych dziedzin, wśród których na wyróżnienie zasługuje e-marketing. Czym jest marketing internetowy i jak może pomóc w rozwoju Twojego biznesu? Najkrótsza definicja określa go jako ogół działań związanych ze strategią obecności i komunikacji marki w internecie. Ich celem jest zwykle budowa wizerunku małej firmy w sieci, a co za tym idzie, dotarcie do potencjalnych klientów.

Na jakie elementy marketingu internetowego zwrócić uwagę? ?

E-marketing to szereg narzędzi oraz technik promocyjnych wykorzystujących nowoczesne, cyfrowe formy przekazu. Na jakie 5 elementów marketingu internetowego powinieneś zwrócić uwagę, rozpoczynając promocję swojego nowego biznesu w internecie?

 1. Firmowa strona WWW, do której będą kierowani internauci poprzez kampanie reklamowe czy artykuły sponsorowane.
 2. Profile w mediach społecznościowych, gdzie będziesz prowadzić komunikację z odbiorcami Twoich produktów lub usług.
 3. Zoptymalizowana wizytówka Google w serwisie Moja Firma zawierająca podstawowe informacje na temat działalności przedsiębiorstwa.
 4. Angażujący content marketing, czyli wartościowe teksty na blogu firmowym, a także wiedza przekazywana w formie podcastu czy na kanale YouTube.
 5. Aktywne pozyskiwanie klientów z użyciem forów dyskusyjnych, grup na Facebooku i wyspecjalizowanych narzędzi do monitorowania internetu.

Wspomniane aspekty działań marketingowych w sieci nie wyczerpują wszystkich możliwości, jakie oferuje nam e-marketing. Kompleksowe wdrożenie tych pięciu elementów z pewnością będzie kamieniem milowym dla Twojego biznesu i pomoże skutecznie go wypromować.

Zbuduj responsywną i nowoczesną stronę internetową swojej firmy ?

Budowa responsywnej i nowoczesnej strony internetowej małej firmy to pierwszy krok do efektywnej promocji marki w internecie. Przedsiębiorstwa posiadające własną witrynę uchodzą za bardziej wiarygodne w oczach konsumentów. Pamiętaj, że większość z nich będzie szukała informacji na temat Twojej działalności właśnie w sieci. Ponadto coraz więcej osób korzysta z wyszukiwarki do poszukiwania produktów i usług. Uruchomienie serwisu jest zatem konieczne już na wstępnym etapie prowadzenia biznesu. Na co zwrócić uwagę budując stronę www do promocji małej firmy w internecie?

 1. Wartościowe treści – angażujące teksty wzbogacone atrakcyjnymi fotografiami i infografikami to elementy, które pozytywnie wpływają na wizerunek Twojego biznesu w sieci. Zawartość serwisu jest także istotna dla pozycjonowania SEO.
 2. Łatwość modyfikacji – stałe rozbudowywanie, a zarazem bieżąca aktualizacja wszystkich podstron witryny to aspekty, które ułatwi wybór prostego w obsłudze CMS-a, czyli systemu zarządzania treścią (np. WordPress).
 3. Responsywność – prawidłowe wyświetlanie Twojej firmowej strony www na urządzeniach wyposażonych w ekrany o różnych wymiarach umożliwi Ci zastosowanie nowoczesnej technologii RWD.
 4. Opcje kontaktu – internauci, którzy chcą skorzystać z naszych produktów lub usług, muszą mieć możliwość łatwego skontaktowania się z Tobą. Zoptymalizowany pod kątem UX formularz to minimum, jakie powinieneś zapewnić odwiedzającym.
 5. Media społecznościowe – jeżeli prowadzisz profile swojej firmy na Facebooku, LinkedIn czy YouTube, to zdecydowanie warto umieścić odnośniki do nich wewnątrz serwisu. Często występują one w formie przycisków lub pływającego widgetu.

Efektywny marketing internetowy i promocja małego biznesu w sieci nie mogą być realizowane bez profesjonalnej strony internetowej. To właśnie do witryny firmowej będą kierowały potencjalnych klientów kampanie reklamowe Google Ads. Zadbaj zatem o odpowiednio dopracowany opis oferty Twojego przedsiębiorstwa. Z jednej strony musi on być merytoryczny i zawierać wszelkie niezbędne informacje na jej temat. Z drugiej natomiast powinien zachęcać do zakupu produktu lub skorzystania z usługi. Zabiegiem, który w tym pomoże jest zastosowanie elementów CTA (ang. Call To Action), takich jak przyciski „kup teraz” czy „zarezerwuj termin”.

? Zobacz, na czym polega projektowanie stron internetowych!

Wykorzystaj siłę mediów społecznościowych do promocji małego biznesu ?

Badania przeprowadzone przez PBI/Gemius na przełomie 2020 i 2021 r. pokazują, że serwis Facebook oraz aplikacja Instagram wciąż należą do najczęściej odwiedzanych przez polskich internautów miejsc w sieci. Według raportu portal Marka Zuckerberga ma ponad 20 milionów aktywnych użytkowników pochodzących z naszego kraju. Jeżeli stworzyłeś już firmową stronę www, to kolejnym krokiem zdecydowanie powinno być wykorzystanie siły mediów społecznościowych do promocji małego biznesu.

Obecność Twojej firmy na Facebooku, Instagramie, LinkedIn czy YouTube wymaga dużego zaangażowania i poświęcenia czasu na tworzenie wartościowych treści. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z marketingiem internetowym, to istnieje spora szansa, że większość czynności będziesz musiał wykonywać sam. Na początku warto wybrać jedno medium (np. Facebooka), założyć profil i przeznaczyć na jego rozwój kilka godzin tygodniowo. Pamiętaj, że media społecznościowe to nie miejsce na nachalną sprzedaż. Jaki content powinieneś w nich publikować? Kilka wskazówek znajdziesz poniżej!

 • Ciekawostki na temat oferowanych przez Ciebie produktów i usług. Korzystasz z unikatowej technologii produkcji? Dbasz o ekologię i pracujesz zgodnie z filozofią „zero waste”? Nie wahaj się o tym napisać!
 • Pokaż swoje portfolio, nagraj film z realizacji albo opisz, jakie najciekawsze zlecenia wykonałeś. Zachęć swoich klientów do dzielenia się pozytywnymi opiniami na temat Twoich usług.
 • Doskonałym pomysłem jest też publikowanie informacji o nowych wpisach na firmowym blogu. Nie bój się także udostępniać wartościowych artykułów z innych serwisów, które mogą zainteresować kontrahentów.

Twoja obecność w Social Media powinna być oparta na dwukierunkowej komunikacji z klientami (określanymi mianem „fanów” lub „obserwujących”). Zachęcaj ich do komentowania wpisów poprzez tworzenie ankiet, a także pytań związanych z oferowanymi przez Ciebie usługami lub produktami. Nie zapominaj również o możliwościach, jakie niesie za sobą prowadzenie płatnych kampanii reklamowych Facebook czy LinkedIn Ads. Stanowią one bardzo efektywny sposób na dotarcie do ściśle wybranej grupy odbiorców.

? Kliknij link i zobacz, jak wygląda skuteczna strategia Social Media!

Stwórz wizytówkę swojego przedsiębiorstwa w serwisie Google Moja Firma ?

Pierwszym miejscem, w którym internauci poszukują informacji na temat interesujących ich produktów i usług, jest wyszukiwarka internetowa. Kolejnym elementem strategii marketingowej, jaki powinieneś zrealizować, jest zatem stworzenie wizytówki przedsiębiorstwa w serwisie Google Moja Firma. Dzięki temu firmowa strona www będzie lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania. Użytkownicy zyskają również łatwiejszy dostęp do danych kontaktowych (adres, numer telefonu czy lokalizacja) związanych z Twoim biznesem.

Profil w serwisie Google Moja Firma jako element promocji lokalnego biznesu ?

Zoptymalizowana i prawidłowo wypełniona wizytówka wpływa również pozytywnie na pozycję witryny w rezultatach wyszukiwania. Profil w Google Moja Firma jest zatem zasadniczym elementem promocji lokalnego biznesu i jego pozycjonowania na frazy związane z określoną lokalizacją (np. „mechanik samochodowy Kraków” czy „nieruchomości Jelenia Góra”). Obecność w serwisie ułatwia znalezienie nas zarówno przez mieszkańców, jak i turystów oraz umożliwia szybki kontakt telefoniczny.

? Zobacz, jak stworzyć wizytówkę Google Moja Firma!

Zadbaj o angażujący content marketing i twórz wartościowy blog firmowy ?

Dzielenie się wiedzą na łamach firmowego bloga to jeden z najlepszych sposobów na budowanie wizerunku eksperta w danej dziedzinie. Tworzenie wartościowych treści, czyli internetowy content marketing stanowi ponadto doskonały sposób na podniesienie pozycji strony www w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Wyczerpujące, a zarazem pisane przystępnym językiem artykuły poradnikowe są również chętnie udostępniane w mediach społecznościowych. Pozwala to na dotarcie do nowych grup potencjalnych klientów.

? Odkryj inspiracje na swój blog firmowy!

Nowoczesny content marketing, czyli kanał YouTube oraz podcast ?

Tworzenie merytorycznych i angażujących tekstów zarówno „lekkiego pióra”, jak i znajomości zagadnień związanych z pozycjonowaniem SEO. Jeżeli Twoje umiejętności pisarskie nie są doskonałe, to powinieneś zainteresować się pozostałymi elementami nowoczesnego content marketingu. Firmowy kanał YouTube czy branżowy podcast stanowią idealne rozwiązanie, jeśli wolisz mówić, niż pisać. Pamiętaj, że zawsze możesz zlecić copywriterowi transkrypcję nagrań i stworzenie na ich podstawie artykułów na bloga.

? Poznaj 5 sposobów na efektywny content marketing!

Pozyskuj klientów, dzięki grupom na Facebooku oraz monitoringowi internetu ?

Lokalne portale ogłoszeniowe, tematyczne fora dyskusyjne czy wyspecjalizowane bazy specjalistów z różnych dziedzin to miejsca, gdzie przedsiębiorcy szukają potencjalnych odbiorców swoich usług. Zwykle jest to jednak proces bierny, który polega na pozostawieniu informacji o swojej ofercie oraz danych kontaktowych i oczekiwaniu na zlecenia. Wartą uwagi metodą promocji firmy i pozyskiwania klientów jest ich aktywne poszukiwanie z użyciem grup na Facebooku oraz nowatorskich narzędzi monitoringu internetu.

Nowi klienci, dzięki narzędziom monitoringu internetu ?‍♀️?‍♂️

Aplikacje do monitorowania sieci takie jak Brand24 mogą w czasie rzeczywistym informować Cię o zapytaniach na dany temat (np. „gdzie znaleźć dobrego copywritera w Krakowie” czy „szukam fotografa na wesele w czerwcu”). W ten sposób masz możliwość szybkiego dotarcia bezpośrednio do osób, które są zainteresowane oferowanymi przez Ciebie produktami lub usługami. Nowi klienci, pozyskiwani dzięki narzędziom monitoringu internetu, to często użytkownicy mediów społecznościowych. Odpowiadając na ich problemy poprzez profil swojej marki na Facebooku czy Instagramie jednocześnie budujesz pozytywny wizerunek firmy.

Efektywna promocja małej firmy w internecie to proces ciągły ?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku aż 86,7% polskich gospodarstw domowych miało dostęp do łącza internetowego. Warto dodać, iż wartość ta rośnie z każdym kolejnym rokiem. Z tego względu obecność Twojego biznesu w sieci jest niezbędna do jego rozwoju. Pamiętaj też, że efektywna promocja małej firmy w internecie to proces ciągły. Firmowa witryna powinna być stale rozbudowywana, a całościowa strategia e-marketingowa musi uwzględniać przynajmniej 5 najistotniejszych elementów.

 1. Nowoczesną i responsywną stronę www.
 2. Komunikację w mediach społecznościowych.
 3. Wizytówkę w serwisie Google Moja Firma.
 4. Marketing treści np. w formie bloga.
 5. Metody aktywnego pozyskiwania klientów.

Pięć aspektów e-marketingu, o których mogłeś przeczytać w tym wpisie, nie wyczerpuje wszystkich możliwości promocji małego biznesu, jakie oferuje Ci współczesny internet. Jeżeli masz ograniczony budżet promocyjny i zastanawiasz się nad jego rozdysponowaniem, to zdecydowanie powinieneś w pierwszej kolejności zainwestować w profesjonalną stronę www. To właśnie serwis internetowy stanie się miejscem, do którego kierowani będą potencjalni klienci z mediów społecznościowych, płatnych kampanii reklamowych i wyszukiwarki Google.

Źródła:

 1. Badania GUS
 2. Badania MEDIAPANEL
Tomek Michalski

Author url : go to url

3 Comments

Comments are closed.

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.