Skuteczny newsletter – co to jest i jak budować listę mailingową? 📧

Skuteczny newsletter – co to jest i jak budować listę mailingową? 📧

Email marketing cieszy się coraz większą popularnością! Dobry newsletter pomaga budować listę mailingową i docierać do najwierniejszych fanów marki. Jest jednocześnie uniwersalny – praktycznie każda firma może wprowadzić do swojej strategii marketingowej mailing.

Skuteczny newsletter – 5 najważniejszych wskazówek! 💪

Zanim przejdziemy do szczegółów, w telegraficznym skrócie opowiemy, jak budować listę mailingową oraz omówimy, co to jest newsletter. Poniżej 5 najważniejszych wskazówek!

  1. Zrozum, jak napisać newsletter – wyobraź sobie, że piszesz list do ulubionego klienta czy partnera biznesowego, w którym podpowiadasz mu, jak Twój produkt może pomóc mu w rozwoju jego przedsięwzięcia. Pamiętaj, że wysyłka maili to nie nachalna reklama!
  2. Zobacz, jak budować bazę mailingową – poznaj mechanizmy, które sprawiają, że ludzie chcą kliknąć przycisk zapisu do newslettera. Przemyśl, co możesz im zaoferować w zamian za dodanie adresu e-mail do Twojej bazy mailingowej.
  3. Określ, do jakiej grupy odbiorców chcesz trafić – jeżeli masz stworzoną strategię komunikacji w mediach społecznościowych, to z pewnością wiesz, jakie znaczenie ma grupa docelowa. Określ ją, a w razie potrzeby dokonaj segmentacji bazy odbiorców.
  4. Zadbaj o personalizację treści – pisanie do wszystkich, to jak pisanie do nikogo. Właśnie dlatego warto zadbać o stworzenie spersonalizowanych treści, w których zwracasz się do odbiorcy po imieniu. Newsletter ma być bardziej osobisty niż interakcja w mediach społecznościowych.
  5. Planuj i mierz, analizuj i powtarzaj – digital marketing to nie narzędzie do jednorazowej realizacji. To proces. Podobnie jest z email mailingiem. Po wysyłce kilku newsletterów przeanalizuj wyniki, wyciągnij wnioski i wprowadź poprawki.

To oczywiście tylko przedsmak tego, czego dowiesz się z lektury naszego tekstu.

Czego jeszcze dowiesz się z artykułu? 📗

W artykule szerzej omawiamy, jak pisać newsletter oraz na czym polega budowa własnej bazy mailingowej. To oczywiście nie wszystko! Czego do wiesz się z lektury tekstu?

  • Co to jest newsletter i jak napisać dobry mailing?
  • Jak stworzyć skuteczny newsletter na stronie internetowej?
  • Jakie formaty wiadomości najlepiej się sprawdzają?
  • Jak mierzyć i analizować skuteczność e-mail marketingu?
  • Jak uniknąć trafienia wiadomości do spamu?
  • Jak stworzyć efektywną bazę mailingową?
  • Czym różni się newsletter B2B a B2C?

Artykuł pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak zrobić dobry newsletter. Pokażemy Ci, że budowanie bazy mailowej wcale nie jest trudne. Zaczynajmy!

Co to jest newsletter w sklepie internetowym lub na stronie www? 🤔

Newsletter to wiadomość e-mail, która jest wysyłana automatycznie do określonej grupy odbiorców. Jej celem jest budowanie relacji z klientem i podtrzymywanie komunikacji. Wysyłane treści powinny być angażujące i nieść ze sobą realną wartość dla odbiorcy.

Newsletter a mailing – czy oznaczają to samo? 👉👈

W mowie potocznej pojęcia te są często używane wymiennie – podobnie będzie w tym artykule. Chcę jednak zwrócić uwagę na najważniejszą różnicę pomiędzy newsletterem a mailingiem. Pierwszy z nich to wiadomość, która ma na celu budowanie relacji z klientem i dostarcza mu konkretną wartość – poradnikową, rozrywkową czy informacyjną.

Wiadomość mailingowa jest natomiast komunikatem sprzedażowym dostarczanym bezpośrednio na adres e-mail. Za mailing uznajemy zazwyczaj reklamę, która dociera na skrzynki odbiorców i ma za zadanie przede wszystkim zachęcenie do zakupu produktu lub usługi. Robi to w sposób wyraźny i niestety często zahaczający o spam mailing.

Dlaczego warto zrobić newsletter? Jak mailing pomaga budować więź z odbiorcami? 💞

Skuteczny newsletter B2B czy B2C jest bardzo ciekawym narzędziem – jako jedno z niewielu, pozwala na tak dużą personalizację. Korzystanie z e-mail marketingu w biznesie ma jednak o wiele więcej zalet, które pozytywnie wpływają na budowanie więzi z odbiorcami.

Dywersyfikacja działań marketingowych 🧭

Dobrze napisany newsletter jest kolejnym kanałem dywersyfikacji działań marketingowych. Już niejednokrotnie wspominałam o tym w swoich artykułach, ale podkreślę to jeszcze raz – nie warto opierać swojej strategii marketingowej na jednym kanale. Dywersyfikacja powinna być wręcz obowiązkiem, który wpłynie pozytywnie na efekt podejmowanych działań.

Nie wierzysz, że dywersyfikacja marketingu jest ważna? Weźmy jako przykład inwestowanie pieniędzy. Jak sądzisz, czy dysponując kwotą 100 tysięcy złotych, lepiej będzie zainwestować wszystko w zakup akcji albo bitcoina czy podział tej kwoty? Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego na aktywa mniej i bardziej ryzykowne to bezpieczna i zalecana praktyka!

Oczywiście powyższa wskazówka nie jest poradą inwestycyjną. Ma jedynie na celu pokazanie Ci analogii świata finansów do uniwersum marketingu. Mam nadzieję, że dzięki niej lepiej zrozumiesz potrzebę dywersyfikacji kanałów dotarcia do odbiorcy.

Indywidualne podejście do czytelnika 🤝

E-mail marketing pozwala na indywidualne podejście do odbiorcy. Wszystko dzięki określeniu grup docelowych i możliwości precyzyjnej segmentacji osób, do których wysyłamy wiadomości. Dzięki temu każda z grup może dostać wiadomość, która rozwiąże ich indywidualne problemy, czy odpowie na konkretne potrzeby.

Benefity dla odbiorców newslettera 💰

Odbiorcom newslettera możesz zaoferować różnego rodzaju benefity, które jeszcze bardziej zaangażują ich w relację z Twoją marką. W zależności od branży może to być darmowy e-book, poradnik czy kod zniżkowy na wybrane produkty lub usługi. Interesującym pomysłem może być również bezpłatna konsultacja z Tobą lub zatrudnionym przez Ciebie ekspertem.

Początkujący przedsiębiorcy i twórcy internetowi zastanawiający się, jak zacząć newsletter, często rozpoczynają budowanie listy mailingowej właśnie od zachęty w postaci bezpłatnego materiału dla odbiorcy. E-book, film, zniżka na produkt lub usługę czy checklista w zamian za zapis do newslettera to skuteczna metoda na pozyskanie pierwszych odbiorców.

Przeczytaj też 👉 Jak promować markę w sieci bez wydawania pieniędzy? 🤑

Jak zrobić dobry newsletter? Nektar 7 wskazówek! 🍯

Zastanawiasz się, jak zrobić dobry newsletter? Poniżej przedstawiamy nektar 7 wskazówek, dzięki którym Twoja baza mailingowa rozkwitnie.

  1. Dobierz grupę docelową.
  2. Opracuj atrakcyjną treść.
  3. Zaplanuj czas wysyłki.
  4. Spersonalizuj przekaz.
  5. Pamiętaj o above the fold.
  6. Wybierz newsletter HTML lub plain text.
  7. Zadbaj o responsywność mailingu.

W kolejnych akapitach szerzej omówimy poszczególne podpunkty i pokażemy, co to znaczy newsletter, na który odbiorcy czekają z niecierpliwością.

Pamiętaj o wyborze odpowiedniej grupy docelowej mailingu 🙋‍♀️

Niezależnie czy tworzysz treści do mediów społecznościowych, czy wysyłki maili – musisz określić, do jakiej grupy odbiorców chcesz trafiać ze swoim przekazem. Dzięki temu stworzysz treść, która trafi do umysłów i serc użytkowników. Pamiętaj, że w zależności od specyfiki marki, możesz mieć kilka grup docelowych.

Może się okazać, że początkowo stwierdzisz, iż wszyscy Twoi odbiorcy są w jednej grupie, po czym dojdziesz do wniosku, że konieczna jest segmentacja. Takie podejście również jest w porządku – w końcu konieczne jest poznanie swoich odbiorców i ich nawyków.

Zadbaj, aby odbiorcy otrzymywali wiadomości dopasowane do ich oczekiwań 😊

Niezależnie, czy wysyłasz informację o nowym produkcie, czy treści poradnikowe – zadbaj o jakość i dopasowanie contentu. W wyborze formatu może nam pomóc wcześniej przeprowadzona segmentacja odbiorców. Z reguły, wiadomości graficzne lepiej trafiają do młodych odbiorców. Jeżeli jednak tworzysz treści dla np. właścicieli firm – zdecydowanie lepiej będzie postawić na format tekstowy wiadomości.

Pamiętaj, że nawet decydując się na tekstowy newsletter – możesz częściowo wykorzystywać formę wiadomości graficznej – przy dłuższych mailach jest to nawet zalecane. Jednocześnie weź pod uwagę aspekt optymalizacji treści, szczególnie w przypadku zdjęć i grafik. Przeładowany dużymi fotografiami mail może się długo ładować, co zniechęci odbiorcę do jego lektury.

Wysyłaj wiadomości o odpowiedniej porze ⏰

Optymalny czas i data wysyłki również mocno zależy od naszych grup docelowych. Musimy zastanowić się, kiedy określony segment ma największe szanse na przeczytanie naszej wiadomości. U użytkowników indywidualnych najpewniej będą to godziny poranne (do porannej kawki, w drodze do pracy), popołudniowe (po pracy) oraz weekendy.

Jeżeli jednak naszym celem są osoby decyzyjne w segmencie B2B, to zdecydowanie lepiej wysłać newsletter w tygodniu. Osobiście rekomenduję przedział wtorek-czwartek. W praktyce jednak zawsze najważniejsza jest analityka – po pierwszych kilku wysyłkach będziesz wiedzieć, kiedy Twoje maile mają najwyższy wskaźnik otwarcia.

Personalizuj, nawet gdy docierasz do większej grupy odbiorców 😎

Korzyści przemawiających za personalizacją wiadomości jest naprawdę wiele. Personalizacja pomaga nam w nawiązaniu silniejszej więzi z potencjalnym klientem. Zwracanie się bezpośrednio do odbiorcy sprawia, że czuje się on doceniony i wyróżniony, i nawet nie myśli o tym, jak wypisać się z newslettera. Dodatkowo chętniej otwiera takie wiadomości.

Personalizacja newsletterów nie jest trudna. Najczęściej wystarczy użycie imienia odbiorcy w tytule wiadomości, ale ja zachęcam do zrobienia tego także w preheaderze i treści. Nie zapomnij o odmianie imienia – nie chcemy, by odbiorca myślał, że pisze do niego robot.

Tworząc newsletter pamiętaj o above the fold 🧑‍🔧

Above the fold, czyli powyżej linii przewijania, to obszar, który większość odbiorców newslettera czyta zaraz po otwarciu. Wszystko poniżej określamy mianem below the fold. Obszar above the fold jest bardzo ważny, bowiem jego treść decyduje o tym, czy odbiorca przeczyta resztę wiadomości. Pamiętaj, aby sekcja above the fold zawierała poniższe elementy.

  • Logo firmy.
  • Tekst w preheaderze, który uzupełni temat wiadomości.
  • Nagłówek, który zaciekawi odbiorcę.
  • Lead zachęcający do zapoznania się z dalszą częścią wiadomości.

Jak widzisz, jakość dopracowania treści w części above the fold może zadecydować o Twoim „być albo nie być”. Nie zaniedbuj jej, by odbiorca nie zastanawiał się, jak zrezygnować z newslettera, zanim w ogóle zacznie go czytać. Dobry email mailing to taki, który chcemy czytać jak dobrą książkę – od deski do deski!

Forma otrzymywania newslettera – HTML vs plain text 💻

Wiele firm wysyła newsletter w formacie HTML. Format ten umożliwia wstawianie zdjęć, grafik, stosowanie różnych szablonów wiadomości graficznej i eksperymentowanie z wyglądem wiadomości. Może się jednak zdarzyć, że w przypadku zbyt dużej ilości kodu HTML wiadomość trafi do spamu.

Wiadomości e-mail z wykorzystaniem plain text składają się wyłącznie z tekstu. Taki mailing zazwyczaj nie trafia do spamu, ale dzieje się to kosztem wyglądu, czy dostępu do różnych danych, które mogą mieć dla nas znaczenie (np. ilu użytkowników kliknęło jakiś przycisk w mailu).

Treść newslettera powinna być dopasowana do urządzeń mobilnych 📱

Wygląd newslettera należy dostosować do wymiarów ekranów różnych urządzeń (desktop, urządzenia mobilne). Technologia RWD, znana jako „responsywność”, pozwala na łatwe odczytanie treści bez względu na sprzęt, z którego korzysta czytelnik.

Teraz już wiesz, jak napisać dobry email mailing i co zrobić, by Twoja baza mailingowa rosła każdego dnia! Pamiętaj, aby eksperymentować i testować, jakie rozwiązania sprawdzą się u Ciebie najlepiej. Skuteczny newsletter to proces, a nie jednorazowa akcja.

O czym jeszcze pamiętać przed wysyłką pierwszego mailingu? 🦄

Przygotowanie pierwszych wiadomości zaczyna się na długo przed ich wysyłką. Pierwsza kwestia, o której musisz pamiętać przy tworzeniu formularza do zapisu to RODO. Ze względu na obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej prawo związane z przetwarzaniem danych osobowych, Twoim obowiązkiem jest umieszczenie zgód marketingowych w checkboxach w formularzu do zapisu. Ostatnio często praktyką jest tzw. double opt-in, czyli wysyłanie wiadomości z potwierdzeniem zapisu do listy mailingowej.

Jednocześnie pamiętaj, że wysłanie wiadomości do danej grupy odbiorców, która nie wyraziła zgody na otrzymywanie informacji marketingowych od Ciebie, może zaowocować zgłoszeniem Twojej firmy do UODO. Właśnie dlatego zachęcamy do poświęcenia czasu na dopracowanie aspektów RODO newslettera już na starcie.

Nie zapomnij również o przetestowaniu, czy Twoje maile nie są klasyfikowane jako spam. Sprawdź też aktualność wszystkich zawartych informacji oraz ich spójność z marką. Tematy newsletterów wybrane, a treść gotowa? Nie pragniesz niczego innego, tylko tego, aby wypuścić w świat swoje pierwsza mailingowe dziecko? Cieszę się bardzo, ale… Czy naprawdę wszystko gotowe?

Upewnij się, że email mailing zawiera wszystkie informacje niezbędne do odpowiedniego odbioru wiadomości. Następnie sprawdź poprawność językową, możesz to zrobić za pomocą dostępnych narzędzi np. LanguageTool (wersja darmowa daje radę). Nie zapomnij też o linku do wypisu z bazy mailingowej.

Teraz śmiało możesz wysłać swój pierwszy newsletter! Zaraz po wysłaniu pierwszego email mailingu możesz przejść do… Analizy wyników! O tym, jak to zrobić, przeczytasz dalej.

Jak podnieść skuteczność newslettera? Analiza wyników mailingu! 📊

Analiza to jeden z kluczowych elementów nowoczesnego digital marketingu. Nigdy nie wykorzystamy pełnego potencjału mailingu, jeżeli nie będziemy analizować wyników kampanii i nie zanurzymy się w analityce. Dostępne obecnie narzędzia po części nas wyręczają. Popularne programy do mailingu (GetResponse, RedLink czy Freshmail) zbierają istotne dla nas dane (współczynnik otwarć, kliknięć czy konwersji).

Regularnie wysyłany newsletter poddawany szczegółowej analizie to klucz do sukcesu! Teraz chciałabym wspomnieć o kilku aspektach, które mogą wpłynąć na efektywność email marketingu. Jak podnieść skuteczność Twoich działań? Sprawdźmy!

Tworząc newsletter rób testy A/B! 🧪

Skąd mamy pewność, że coś działa, skoro nie mamy porównania? Może to, co dobre, może być jeszcze lepsze? Właśnie do tego służą testy A/B! Nie bój się testować i sprawdzaj, jakie tematy, formaty czy preheadery konwertują najlepiej. Pamiętaj jednak, by przy testach A/B pomiędzy wersjami mailingu zmieniać tylko jeden aspekt. Jeżeli będzie ich więcej, to ciężko będzie otrzymać odpowiedź, co wpływa na zmianę wyniku.

Dostarczalność w e-mail marketingu 💌

Jedną z najważniejszych informacji, jakie powinny nas interesować, jest współczynnik dostarczalności. Obliczamy go ze wzoru.

Współczynnik dostarczalności = (liczba dostarczonych wiadomości/liczba wysłanych wiadomości)*100

Dlaczego Twoja wiadomość nie została dostarczona? Może być to wina tzw. odbić. W mailingu mamy do czynienia z dwoma rodzajami odbić: miękkimi i twardymi. Odbicie twarde zdarza się, jeżeli dany adres e-mail już nie istnieje. Odbicie miękkie ma miejsce, gdy skrzynka e-mail jest już przepełniona.

Wysyłany newsletter trafia do spamu? ⛔

Może się zdarzyć, że Twoja wiadomość trafi do spamu. Dlaczego? Wyróżniamy 5 najczęstszych powodów!

  1. Brak linku do wypisu z bazy mailingowej.
  2. Obecność naszego adresu e-mail na czarnej liście.
  3. Odbiorcy oznaczają wiadomość jako SPAM.
  4. W temacie występują znaki specjalne.
  5. Mailing zawiera słowa typowo sprzedażowe.

Jeżeli nie chcesz, aby wiadomości z Twojego newslettera trafiały do spamu, musisz zapobiegać występowaniu powyższych zdarzeń.

Co jeszcze wpływa na dostarczalność? 🚀

Pamiętaj, że email mailing jest kanałem podobnym do mediów społecznościowych czy działań SEO. Zanim osiągniesz perfekcję, może minąć trochę czasu. Dodatkowo mając inne kanały marketingowe, spróbuj je wykorzystać do wypromowania swojego mailingu. Dzięki temu dotrzesz do większego grona odbiorców. Więcej czytelników oznacza więcej feedbacku, który pomoże Ci w doskonaleniu kunsztu Mailing Mastera!

Budowanie bazy mailingowej – jak pozyskać wartościowych grono odbiorców? 🙋‍♂️🙋‍♀️

Decyzja o stworzeniu newslettera podjęta? To teraz pora na budowanie bazy mailingowej. Poznaj sprawdzonych 5 sposobów na to, jak budować bazę mailingową!

Zaoferuj subskrybentom darmowe materiały 📚

„Dawanie wartości” jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zachęcenie użytkowników, by zapisali się na listę mailingową. Najpopularniejsze są darmowe e-booki, poradniki czy cyfrowe planery, ale pamiętaj, żeby dostosować gratis do branży, w której działasz i którą zainteresowany jest Twój odbiorca.

Buduj bazę odbiorców newslettera przez formularz kontaktowy 📋

Prowadzisz sklep internetowy? Oto rozwiązanie dla Ciebie! Checkbox z prośbą o zapisanie do bazy mailingowej możesz umieścić przy formularzu służącym do zakładania konta czy dokonywania zamówienia.

Wykorzystaj wyskakujące okienko pop-up 💥

Wyskakujące okno pop-up jest jednym z podstawowych sposobów na budowanie bazy mailingowej. Polega on na tym, że po wejściu na Twoją stronę internetową użytkownik zobaczy okienko z zachętą do zapisu do newslettera.

Pokaż potencjalnym subskrybentom, co zyskają 📈

Jeżeli chcesz zbudować swoją listę mailingową, ale nie masz strony internetowej, świetnym sposobem będzie prezentacja przykładowej wiadomości na Twoich innych kanałach marketingowych (np. mediach społecznościowych). Dodatkowo możesz zastosować pewnego rodzaju zachętę – kod zniżkowy, który odbiorca otrzyma po zapisaniu się do newslettera.

Pamiętaj, że nie od razu Kraków zbudowano i… Nie od razu Twoja marka musi mieć rozbudowaną stronę internetową. Czasem wystarczy skuteczny Landing Page, by zachęcić internautów do zapisu do Twojej bazy. Więcej na temat tego, co to jest Landing Page, znajdziesz w podlinkowanym artykule w naszej Bazie Wiedzy!

Konkursy, gratisy i zniżki dla odbiorców 😍

Ten punkt podobny jest do pierwszego, o gratisach, z tą różnicą, że tam gratis otrzymywali wszyscy, a tutaj wybrane osoby. Nagrodą w konkursie może być Twoja książka, e-book, konsultacja czy zniżka na produkt lub usługę. W większości użytkownicy wyjdą z założenia, że nie mają nic do stracenia, a mogą zyskać coś naprawdę przydatnego!

Teraz już wiesz, jak skutecznie zbudować swoją listę mailingową. Koniecznie przetestuj te sposoby, a jeżeli chcesz przedyskutować swoje pomysły, to pamiętaj, że w BeesGrowth czeka na Ciebie bezpłatna konsultacja marketingowa.

Jak nie budować bazy mailingowej? 🫵

Wiesz już, jak zbudować listę mailingową. Teraz pora pokrótce wspomnieć, jak tego nie robić. Dlaczego zakup bazy mailingowej czy kupno gotowej listy nie są dobrymi pomysłami?

Przede wszystkim, zapis do bazy musi być jawny i świadomy. Nie możesz wykorzystać informacji podanych przez użytkownika podczas zakładania konta czy składnia zamówienia. Przed otrzymaniem newslettera klienci muszą wyrazić jasną zgodę na dopisanie swojego adresu e-mail do Twojej bazy marketingowej.

Kupowanie gotowych baz również jest passe. Kupno bazy mailingowej jest niekorzystne zarówno w świetle obowiązującego prawa, jak i dotarcia do grupy docelowej. Newslettery wysyłane do przypadkowych osób są po prostu… Bez sensu!

Mailing Is King! Jak zrobić newsletter, żeby chcieli go czytać? 👑

Chcesz tworzyć dodatkowe treści dla swoich odbiorców, ale zastanawiasz się, jak zrobić newsletter, który angażuje, a zarazem sprzedaje? Zapraszam na krótką podróż po formatach, które sprawią, że odbiorcy zakochają się w wiadomościach e-mail, wysyłanych przez Ciebie i Twoją firmę.

Tygodniowa prasówka z branży 📰

Jeżeli dany odbiorca jest na Twojej liście mailingowej, to z pewnością interesuje się branżą, w której działasz. Świetnie sprawdzą się krótkie sprawozdania dotyczące tego, co ciekawego wydarzyło się w Twojej dziedzinie. Mile widziane będą Twoje komentarze i podsumowujący tytuł, który zachęci do otwarcia maila!

Przykładowo, działając w branży finansów, możesz omówić, co działo się na giełdzie w danym tygodniu, jak wyglądają ceny akcji czy jak kształtują się wartości kursu walut oraz kryptowalut w odniesieniu do poprzedniego tygodnia.

Przydatne treści poradnikowe 📔

Kto z nas nie lubi mini poradników? No właśnie! Podziel się ze swoimi odbiorcami Twoimi life-hackami, czy innymi rzeczami, które mogą ułatwić im życie, czy funkcjonowanie w określonej dziedzinie życia (najlepiej związanej z Twoją branżą).

Tak jak poprzednio, w branży finansów może być to przegląd funduszy inwestycyjnych wraz z opisem, Twoje sposoby na oszczędzanie, czy metody na wejście w rynek inwestycji.

Twoje przemyślenia i wskazówki ☝️

Czy jest jakieś wydarzenie, które zmieniło Twoje podejście do życia? A może masz ciekawą historię do opowiedzenia? Koniecznie podziel się nią z Twoimi odbiorcami! Zainspiruj ich i daj pretekst do dyskusji czy przemyśleń.

Do czego nie służy newsletter? 🙈

Jak już wspomniałam, dobry e-mail marketing powinien dawać Twoim odbiorcom wartość. Dlatego też warto podkreślić, że newsletter nie służy do nachalnej reklamy produktów i usług. Niektóre duże marki praktykują wysyłanie codziennego mailingu z nowymi promocjami, ale w większości przypadków nie jest to mile widziane przez odbiorców.

Ważna jest również odpowiednio wyważona częstotliwość wysyłki newslettera. Stroniłabym od codziennego wysyłania wiadomości. Twoi odbiorcy nie nadążą z ich czytaniem, a Ty z tworzeniem wartościowego contentu. Jednocześnie to właśnie systematyczność jest kluczem do sukcesu – regularnie wysyłany newsletter i wartościowe treści to coś, co ludzie po prostu kochają!

Newsletter B2B a B2C – na czym polega różnica w mailingu? 👩‍💼

Nie wszyscy marketerzy mają świadomość, że mailing B2B a B2C różni się między sobą. Przede wszystkim, w wysyłce B2B, lepiej sprawdzają się wiadomości tekstowe z dodatkiem zdjęć czy grafik. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku różne case study czy analizy z danej branży. Natomiast dla odbiorców B2C atrakcyjniejsze będą maile w formie wiadomości graficznej, jednak (!) są pewne wyjątki. Najważniejsze, aby testować i pytać odbiorców, czego potrzebują.

Jaki program do newslettera? Przegląd aplikacji do mailingu! 👨‍💻

Najpopularniejszymi programami do wysyłki newsletterów są: Freshmail, RedLink, GerResponse i Omnisend. Tego rodzaju aplikacje mają wiele zalet i zdecydowanie ułatwiają tworzenie newsletterów. Jak już wspomniałam wcześniej, otrzymujemy w nich dostęp do analityki, dzięki czemu możemy łatwo analizować, próbować i testować różne działania.

Dodatkowo oferują one gotowe szablony, co zdecydowanie ułatwia tworzenie przyjemnych dla oczu i przejrzystych maili. Ostatnią i bardzo ważną rzeczą jest responsywność. Korzystając z platform do mailingu, nie musimy się o nią martwić – wszystkim zajmują się te systemy.

Ile kosztuje przygotowanie newslettera? 💸

Przygotowanie dobrego email mailingu kosztuje Cię przede wszystkim czas i energię. Większość platform mailingowych oferuje bezpłatną wersję testową. Taki wariant pozwala zazwyczaj wysłać spersonalizowane wiadomości newsletter do maksymalnie kilkudziesięciu odbiorców. Niewiele? Na pierwsze testy w sam raz!

Skuteczne projektowanie wiadomości newsletter – checklista od Natalii z BeesGrowth! 🤸‍♀️

Zmierzamy ku końcowi naszej przygody z mailingiem! Przygotowałam dla Ciebie specjalną checklistę. Pomoże Ci ona napisać newsletter, który podbije skrzynki Twoich subskrybentów. Dzięki niej o niczym nie zapomnisz!

  • Zachęcający temat wiadomości (bez znaków specjalnych!).
  • Personalizacja wiadomości i dopasowanie do grupy.
  • Lead powyżej linii przewijania (above the fold).
  • Stopka informująca o autorze wiadomości.
  • Link do wypisu z bazy mailingowej.

Dzięki tej krótkiej checkliście masz pewność, że subskrybenci będą czekać na kolejną wiadomość od Ciebie z wypiekami na twarzy. Pamiętaj, że w wysyłce newslettera najważniejszy jest Twój czytelnik. Daj mu wartość!

Zyskaj, dzięki efektywnemu e-mail marketingowi! 🐝

To koniec naszej podróży po e-mail marketingu! Mam nadzieję, że pomogłam Ci zrozumieć, jak napisać dobry newsletter i pojąć działające w mailingu mechanizmy. Pamiętaj, że tradycyjny mail może być świetnym uzupełnieniem innych działań marketingowych. Jeżeli chcesz zrobić newsletter i pozyskać nowych klientów, to skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci wycisnąć nektar z Twojej listy mailingowej.

Natalia Dulian

Author url : go to url

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.