Co to jest Google Trends? Wykorzystaj potencjał trendów! ?

Co to jest Google Trends? Wykorzystaj potencjał trendów! ?

Prowadzisz biznes i zastanawiasz się, jakie narzędzie może pomóc Ci w analizie trendów w branży? Przedstawiamy Google Trends, czyli darmowe narzędzie do śledzenia wyszukiwań zyskujących popularność! Czego dowiesz się z artykułu? ?

 • Co to jest Google Trends?
 • Jakie funkcje oferuje narzędzie Google?
 • Jak korzystać z narzędzia do analizy trendów?
 • Co zyskasz, dzięki Google Trends?
 • Jak robić keyword Research w Google Trends online.
 • Jak usługa Google Trends pomaga w biznesie?
 • Jak analiza fraz kluczowych pomaga w obserwacji zachowań konsumentów?

Włącz Google Trends i wybierz się ze mną w podróż po trendach cieszących się największym zainteresowaniem! Wierzę, że wiedza zawarta w artykule, pomoże Ci w rozwoju Twojej firmy.

Przeczytaj też ? Agencja interaktywna – czym jest i jak może pomóc w marketingu internetowym Twojej marki?

Co to jest Google Trends i dlaczego warto się nim zainteresować? ?

Bezpłatne narzędzie Google Trends umożliwia obserwację i analizę najpopularniejszych wyszukiwań użytkowników w Google. Google Trends, jak sama nazwa wskazuje, nie pokazuje nam twardych danych, a trendy dotyczące popularności danej frazy.

Prowadzisz sklep internetowy? Narzędzie Google pomoże Ci zdobyć informacje dotyczące sezonowości Twoich produktów. Dowiesz się, jakie towary cieszą się największą popularnością w danym okresie.

Wiedza o zainteresowaniu danym tematem pomoże Ci także przygotować logistykę na szczyty sprzedażowe. Dodatkowo wyniki uzyskane z analizy Google Trends pomogą Ci planować kampanie Google Ads czy pozycjonowanie SEO.

Jak działa Google Trends? Zobacz wyszukiwania zyskujące popularność w Google! ?

Zastanawiasz się pewnie, jak wykorzystać trendy wyszukiwania w swojej działalności? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Narzędzie do analizy danych Google Trends jest bardzo proste i intuicyjne w swoim działaniu.

Do dyspozycji masz wiele ciekawych funkcji – możesz sprawdzić popularność słowa kluczowego w danym okresie czy historyczne trendy dotyczące danych słów kluczowych. Rozmaite funkcjonalności dokładnie omówimy w dalszej części tekstu. Skupmy się teraz na wyszukiwaniach zyskujących popularność.

Zrzut ekranu z Google Trends wyszukiwania zyskujące popularność
Google Trends – wyszukiwania zyskujące popularność

Zyskujące popularność to zakładka, która pozwala sprawdzić wyszukiwania Google cieszące się największą popularnością w ostatnim czasie. Funkcja umożliwia szybkie określenie popularnych fraz kluczowych i uzyskanie wyczerpujących informacji na temat trendów wyszukiwań poszczególnych słów.

Jakie funkcje oferuje darmowe narzędzie Google Trends? ?

Narzędzie firmy Google pomaga analizować trendy wyszukiwania użytkowników, dzięki dostępności szeregu praktycznych funkcji. Pozwala sprawdzić popularność wyszukiwania poszczególnych fraz czy przeanalizować dany rok w wyszukiwarce.

Znajdziemy tam też specjalny kurs Google, dedykowany dla dziennikarzy, chcących wykorzystywać narzędzie Google w codziennej pracy. Przejdźmy zatem do omówienia dostępnych funkcjonalności!

Poznaj trendy wyszukiwania frazy związanej z danym tematem ?

W Google Trends możesz sprawdzić trendy wyszukiwania dowolnych słów kluczowych. Wystarczy wpisać w pole wyszukiwania frazy, by poznać zainteresowanie danym tematem oraz trend wyszukiwania frazy kluczowej w wybranym okresie.

Istnieje także możliwość porównania dwóch fraz kluczowych. Google Trends daje możliwość zawężenia wyników do kategorii, kraju czy regionu oraz danego okresu czasowego. Dla przykładu zobaczmy, jakie trendy prezentują frazy „prezent dla taty” i „prezent dla mamy”.

Zrzut ekranu z Google Trends przedstawiający porównanie trendów dla dwóch fraz "prezent dla taty" oraz "prezent dla mamy"
Google Trends – porównanie trendów dla dwóch fraz

Jak widzimy na powyższym przykładzie – „prezent dla mamy” jest popularniejszą frazą. Obie frazy zyskują na popularności w okresie przedświątecznym oraz w okresie kwiecień-czerwiec, kiedy zbliża się Dzień Matki i Dzień Ojca. Google Trends Searches pomaga nam zatem w zrozumieniu sezonowości fraz kluczowych, prezentując wykres popularności na osi czasu.

Rok w wyszukiwarce ?️

Rok w wyszukiwarce to sekcja, w której możemy podejrzeć, jakie tematy w danym roku były najpopularniejsze w wynikach wyszukiwania Google.

Zrzut ekranu z Google Trends przedstawiający sekcję rok w wyszukiwarce
Google Trends – rok w wyszukiwarce

Możemy zatem zyskać informacje na temat popularności danych tematów oraz poszczególnych fraz kluczowych, z naciskiem na słowa kluczowe zyskujące na popularności.

Zrzut ekranu z Google Trends przedstawiający tematy, które zyskały popularność w 2021 roku
Google Trends – tematy, które zyskały popularność

Wyniki są podzielone na sekcje, dzięki czemu łatwo możemy znaleźć to, co nas interesuje.

Google Trends pozwala sprawdzić wyszukiwania, zyskujące ostatnio popularność ?

W sekcji „zyskujące na popularności” sprawdzisz tematy, które w ostatnim czasie najbardziej zainteresowały użytkowników wyszukiwarki.

Zrzut ekranu z Google Trends przedstawiający wyszukiwania zyskujące ostatnio popularność
Google Trends – wyszukiwania zyskujące ostatnio popularność

Jest to szczególnie przydatna funkcja, jeżeli chcesz wykorzystać Google Trends w RTM (Real Time Marketing).

Google News Initiative, czyli kurs Google Trends nie tylko dla dziennikarzy ?

Google News Initiative to kurs Google przygotowany w szczególności dla dziennikarzy, ale nie tylko. W tej sekcji znajdziesz bezpłatne kursy i szkolenia. Materiały edukacyjne pomogą nauczyć się zastosowania Google Trends do pracy z danymi na temat trendów.

Google News Initiative to ponad wartościowych 40 lekcji. Poniżej znajdziesz informacje na temat obszarów tematycznych poruszanych w kursie.

 • Wizualizacja oraz odczytywanie danych.
 • Efektywne wykorzystanie wyszukiwań danej frazy.
 • Analiza trendów wyszukiwania dotyczących Google News i YouTube.

Znajdziemy tutaj zarówno materiały dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników wykorzystujących w swojej codziennej pracy analitykę oraz dane wyszukiwarki Google.

Jak sprawdzić trendy Google? Poradnik krok po kroku! ?

Chcesz się wiedzieć, jak sprawdzić trendy w Google Trends? Zajrzyj do naszego mini poradnika!

1️⃣ Określ interesujące Cię frazy kluczowe

Analiza słów kluczowych Google rozpoczyna się rzecz jasna od określenia, jakie tematy Cię interesują. Na tej podstawie możesz wybrać słowa, których trendy będziesz analizować.

2️⃣ Wybierz model prezentacji wykresu Google Trends

Zastanów się, czy chcesz uzyskać trendy dla jednego wyszukiwania, czy wolisz porównać dwa. Możesz wybrać model prezentowanych wyników. Poniżej przedstawiamy dwie opcje na przykładzie analizy trendów wyszukiwania frazy „sztuczne choinki”.

Wykres przedstawiający analizę trendów w Google Trends dla frazy "sztuczne choinki"
Google Trends – analiza trendów dla frazy „sztuczne choinki”

Na powyższym przykładzie świetnie widać sezonowość wyszukiwania wybranego zapytania. Możemy także zaobserwować, kiedy ludzie zaczynają szukać choinek, a kiedy można zauważyć największą popularność słowa.

Wykres Google Trends przedstawiający porównanie trendów dla fraz "sztuczne choinki" i "żywe choinki"
Google Trends – porównanie trendów dla fraz „sztuczne choinki” i „żywe choinki”

Stosując jednoczesną analizę porównawczą dwóch fraz, możemy sprawdzić, jak wykres popularności danych na temat „sztucznych choinek” wygląda w porównaniu do potencjału wyszukiwań frazy „żywe choinki” w długim okresie.

Wyraźnie widać, że sztuczne choinki są znacznie popularniejsze od żywych choinek. Jednak te drugie – z roku na rok – widocznie zyskują na popularności. Porównanie trendów wyszukiwań poszczególnych słów kluczowych pomaga ocenić potencjał biznesowy danego produktu lub usługi w przyszłości.

3️⃣ Filtrowanie wyników popularności danych słów kluczowych

Trzecim krokiem jest filtrowanie wyników. Jak to zrobić i jakie opcje są dostępne? Sekcja nad wykresem zawiera opcje, dzięki którym możesz przefiltrować uzyskane wyniki. Można to zrobić, uwzględniając kilka rodzajów podziału.

 • Region, czyli podział według lokalizacji geograficznej.
 • Czas (ostatnia godzina, ostatnie 4 godziny, ostatni dzień, ostatnie 7 dni, ostatnie 30 dni, ostatnie 90 dni, ostatnie 5 lat, 2004 – dziś i niestandardowy zakres dat).
 • Kategoria tematyczna (m.in. dom i ogród, gry, finanse, nauka, ludzie i społeczeństwo).
 • Miejsce wyszukiwania frazy (wyszukiwarka Google, YouTube, Grafika, Wiadomości, Zakupy).

Jak widzisz, wyniki wykresu Google Trendy mogą być dodatkowo przefiltrowane, co sprawia, że Google Trends doskonale nadaje się do bardziej pogłębionej analizy biznesowej.

4️⃣ Prawidłowe korzystanie z wyników działania Google Trends

Wykorzystując w biznesie Google Trends warto zrozumieć, jak w prawidłowy sposób odczytywać prezentowane dane. Wykres dotyczący danej frazy kluczowej nie przedstawia liczby wyszukiwań, a trendy – jej popularność w wybranym okresie.

Przedstawienie prezentacji szczegółowych wyników trendów w Google Trends
Google Trends – prezentacja szczegółowych wyników

Powyżej możemy zauważyć, że w okresie 5-11.12.2021 choinki sztuczne miały 96… No właśnie, czego? Liczby prezentowane w Trendach Google oznaczają zainteresowanie w wyszukiwaniu względem najwyższego punktu, który został oznaczony na wykresie.

 • Wartość 100 oznacza najwyższą popularność słowa kluczowego.
 • Wartość 50 mówi nam, że popularność danego wyrażenia była dwukrotnie mniejsza.
 • Wartość 0 pokazuje, że dla danego hasła nie zebrano wystarczającej ilości danych.

Co ważne wartość zerowa, nie oznacza, że nikt tego hasła nie wyszukiwał! Po prostu zebrana liczba danych nie była wystarczająca, by przeprowadzić stosowaną analizę.

5️⃣ Popularność słowa kluczowego w ujęciu geograficznym

Narzędzie do badania trendów od Google kryje w sobie jeszcze trochę tajemnic! Oprócz wykresu, który przedstawiliśmy u góry, możemy znaleźć dodatkowe informacje.

Przykład przedstawiający porównanie trendów według lokalizacji geograficznej
Google Trends – porównanie trendów według lokalizacji geograficznej

Pod wykresem trendów znajdziesz mapkę regionu, w którym prowadzone były analizy historycznych wyników wyszukiwania (w tym przypadku Polska) i słowa powiązane z Twoją frazą kluczową – podobne zapytania zyskujące popularność.

Mamy nadzieję, że ten mini poradnik pomoże Ci lepiej korzystać z pomocy Google Trends w analityce danych, a uzyskane informacje będą przydatne w Twoim biznesie.

Jak wykorzystać Google Trends do wyszukiwania słów kluczowych? ?‍?️

Używając Google Trends możesz bezpłatnie sprawdzić i wybrać słowa kluczowe do tekstów na stronie internetowej czy kampanii Google Ads. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z własną firmą, to korzystając z serwisu Google Trends zaplanujesz działania SEM, uwzględniając najważniejsze trendy wyszukiwania.

Pamiętaj jednak, że darmowe narzędzie prezentuje trendy wyszukiwania użytkowników. Funkcje Google Trends nie zastąpią zatem potencjału płatnych narzędzi analitycznych, takich jak Senuto czy Ahrefs. Dzięki narzędziu Google możesz jednak lepiej zrozumieć potencjał danej frazy i jej sezonowości.

Przykład przedstawiający analizę trendów i podobne zapytania dla frazy "suknia ślubna" w narzędziu Google Trends
Google Trends – analiza trendów dla frazy „suknia ślubna”

Na przykładzie branży ślubnej pokażemy, jak przeprowadzić z użyciem Google Trends małą analizę biznesową dla określonej kategorii produktów. Za wzorzec weźmiemy sobie suknię ślubną.

Po wpisaniu frazy kluczowej „suknia ślubna” zobaczymy wykresy trendów oraz inne popularne hasła związane z wybranym zapytaniem. Prowadząc biznes, planując kampanię reklamową w sieci wyszukiwania czy prowadząc blog, z pewnością skorzystamy z możliwości, jakie oferuje analityka trendów w internecie.

Jak korzystać z Google Trends w biznesie? ?‍?

Trendy i wiedzę na temat zapytań zyskujących na popularności, można wykorzystać praktycznie w każdym biznesie. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić, by przyniosło oczekiwane rezultaty.

Google Trends Search a media społecznościowe ?‍♀️

Analiza trendów to doskonały wstęp do przygody z RTM i uwzględnienia Real Time Marketingu w strategii komunikacji w mediach społecznościowych. Wyniki analizy trendów w wyszukiwarce pomogą znaleźć Ci tematy o największym potencjale w zakresie marketingu RTM. Jeżeli na świecie dzieje się coś ciekawego – powie Ci to Google Trends!

Google Trends a pozycjonowanie SEO ?

Warto wspomnieć, że wiele osób zajmujących się pozycjonowaniem w wyszukiwarce wykorzystuje w działaniach SEO Google Trends. Mając dostęp do danych Google na temat najczęstszych wyszukiwań możemy przeprowadzić jeszcze bardziej pogłębiony keyword research w analizie SEO.

Dodatkowo Google Trends pomoże nam uzyskać informacje na temat sezonowości określonych fraz kluczowych. Jeżeli prowadzimy biznes, który charakteryzuje się sezonowością (sprzedajemy choinki świąteczne czy suknie ślubne), łatwiej nam będzie stworzyć strategię SEO.

Oczywiście Google Trends użyte do analizy SEO nie jest jedynym narzędziem, z którego należy skorzystać. Pełny obraz sytuacji uzyskamy, wykorzystując dane z Google Analytics, Google Search Console oraz płatnych aplikacji online, takich jak Senuto czy Ahrefs.

FAQ Google Search Trends – najczęściej zadawane pytania❓

Znasz już podstawy Google Trends i wiesz, jak sprawdzić przy pomocy narzędzia frazę kluczową w zakresie jej sezonowości czy potencjału biznesowego. Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania dotyczące narzędzia do badania trendów w wyszukiwarce.

Od kiedy są dostępne statystyki wyszukiwarki Google? ⌚

Narzędzie gromadzi dane od 2004 roku. Każdy użytkownik może wybrać, jaki zakres dat interesuje go w konkretnym przypadku. Jakie opcje mamy do wyboru?

 • Zakresy godzinowe: ostatnie 60 minut lub 4 godziny.
 • Przedziały dzienne: 1, 7, 30 lub 90 dni.
 • Okres 5-letni albo od 2004 roku do dziś.

W Google Trends łatwo zbadamy również niestandardowy przedział czasu, wybierając interesujący nas zakres.

Czy Google Trends i Google Trend znaczy to samo? ?

Tak. Użytkownicy często zapominają o literze „s” na końcu nazwy narzędzia, stąd nierzadko można się spotkać ze zwrotem Google Trend.

Czy Google Trends pomaga w działaniach marketingowych? ?

Jak najbardziej! O jego zaletach w kontekście pozycjonowania SEO wspomnieliśmy już wyżej. Chcemy jeszcze zwrócić uwagę na tzw. evergreen content. Co oznacza ta nazwa?

Otóż evergreen content to ponadczasowe treści, które nie są podatne na sezonowość, a ich popularność jest stała w dłuższym okresie. Do tego rodzaju artykułów możemy zaliczyć rankingi na blogach czy słowniczki pojęć z danej branży.

Oczywiście trendy konsumenckie na przestrzeni dekad mogą się zmieniać, jednak są przepisy kulinarne czy pomysły na prezent, które nigdy się nie starzeją!

Czy Google Trends pokazuje ilość wyszukiwań słowa kluczowego? ?

Nie, korzystając z Google Trends dowiesz się, jak wygląda popularność danego zapytania. Nie uzyskasz natomiast precyzyjnej informacji na temat ilości wyszukiwań słowa kluczowego. Do takich analiz musisz skorzystać z bardziej wyspecjalizowanych narzędzi SEO.

Czy statystyka wyszukiwań Google Trends ma swoje ograniczenia? ?

Pomimo że aplikacja do analizy Google Search Trends jest przydatnym narzędziem, to ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest brak możliwości sprawdzenia trendów sprzed 2004 roku. Kolejny problem to brak danych dla mniej popularnych fraz kluczowych.

Inną kwestią jest niemożność sprawdzenia trendów dla mniejszego regionu niż państwo (np. konkretnego miasta). Jak widzisz, statystyka wyszukiwań Google ma pewne ograniczenia, ale jak na bezpłatne narzędzie są one niewielkie.

Czy statystyki Google Trends są wiarygodne? ?

Tak, ponieważ statystyki te pochodzą od samego usługodawcy. Bardziej wiarygodnych statystyk trendów Google nie otrzymasz w żadnym narzędziu.

Najczęściej wyszukiwane frazy w Google w kontekście najnowszych wydarzeń ?

Obserwacja trendów pomaga też w analizie najnowszych wydarzeń czy sytuacji na arenie międzynarodowej. Dobrym przykładem są zapytania rosyjskich obywateli. Kiedy pojawiły się spekulacje, że Władimir Putin planuje ogłosić powszechną mobilizację.

Bardzo popularnymi frazami w Rosji stały się pytania „jak opuścić Rosję” oraz „jak odroczyć powołanie do wojska”. Rosjanie zaczęli masowo wpisywać te słowa kluczowe, co oczywiście wychwyciło Google Trends.

Analiza trendów dla frazy "jak opuścić Rosję" w Google Trends
Google Trends – analiza trendów frazy „jak opuścić Rosję”

Jak widać powyżej, informacja o domniemanej powszechnej mobilizacji sprawiła, że wiele osób chciało się dowiedzieć, jak opuścić kraj.

Jak pokazaliśmy w poprzednim punkcie, Google Trends jest świetnym narzędziem do obserwowania najnowszych wydarzeń. Pomaga sprawdzić, co obecnie trenduje i uzyskać informacje, dotyczące najczęściej wyszukiwanych fraz.

Oprócz wydarzeń w Rosji, godne uwagi są także inne zdarzenia. Najczęściej wyszukiwane frazy Google pomagają zrozumieć, co obecnie dzieje się na świecie i jakie wydarzenia warto śledzić.

Przykład w Google Trends przedstawiający analizę trendów frazy "Wołodymyr Zełenski"
Google Trends – analiza trendów frazy „Wołodymyr Zełenski”

Wolodymyr Zeleński zyskiwał na popularności od początku zaostrzenia konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Apogeum przypadło na okres 27.02-5.03.2022.

Wykres przedstawiający analizę trendów w Google Trends dla słowa kluczowego "Wielka woda"
Google Trends – analiza trendów frazy „Wielka woda”

Z kolei fraza „Wielka woda” związana ze znanym serialem najmocniej zyskała na popularności w pierwszych dniach od premiery.

Odkryj wyszukiwania zyskujące popularność i już dziś wyprzedź swoją konkurencję! ?

Jak widzisz, trendy wyszukiwania mogą służyć nie tylko do działań marketingowych, ale także rozmaitych badań czy zwykłego zaspokojenia naszej ciekawości. Wyszukiwania zyskujące popularność, pomagają zrozumieć otaczający świat i zachowania potencjalnych klientów.

Jeżeli chcesz wykorzystać najnowsze trendy w swojej komunikacji marketingowej i zastanawiasz się, jak zrobić to dobrze, to skontaktuj się z agencją interaktywną BeesGrowth! Pomożemy Ci zyskać nowych klientów, dzięki trendom zyskującym popularność. ?

Natalia Dulian

Author url : go to url

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.