Agencja interaktywna – czym jest i jak może pomóc w marketingu internetowym Twojej marki? ?

Agencja interaktywna – czym jest i jak może pomóc w marketingu internetowym Twojej marki? ?

Chcesz wypromować swój produkt czy usługę, ale potrzebujesz pomocy specjalistów? Zastanawiasz się, czy lepiej zdecydować się na agencję reklamową, marketingową, czy interaktywną?

Podpowiadamy, jak wybrać dobrą agencję, która pomoże w realizacji Twojej strategii marketingu internetowego!

Poznaj usługi agencji interaktywnej ?

Zacznijmy jednak krótkim streszczeniem i odpowiedzmy na podstawowe pytanie – czym zajmuje się agencja interaktywna? Jakie usługi marketingu internetowego oferuje agencja interaktywna?

 • Tworzenie stron internetowych – projektowanie serwisów i sklepów internetowych.
 • Pozycjonowanie stron internetowych – optymalizacja ich widoczności w wyszukiwarkach.
 • Content Marketing – tworzenie treści tekstowych, graficznych czy filmowych.
 • Media Społecznościowe – realizacja strategii i moderowanie kanałów Social Media.
 • Płatne reklamy – działania reklamowe Facebook Ads, Google Ads i inne.

Często interaktywna agencja reklamowa pomaga również w ocenie aktualnej jakości działań w internecie, oferując realizację audytów SEO, UX czy audytu treści istniejącej już firmowej strony internetowej.

Czego jeszcze dowiesz się z lektury tekstu? ?

W artykule odpowiem na szereg pytań, dzięki którym usługi marketingu internetowego świadczone przez rozmaite agencje nie będą już owiane nektarem tajemnicy…

 • Jaka jest różnica pomiędzy agencją marketingową, reklamową, a interaktywną?
 • Jakich specjalistów zatrudniają agencje interaktywne?
 • Jaki jest koszt współpracy z agencją interaktywną?
 • Jak wybrać dobrą agencję interaktywną (i dlaczego to właśnie BeesGrowth! ?)?
 • Jakich efektów możesz się spodziewać po współpracy z agencją interaktywną?

Kawa zaparzona? A może preferujesz lekturę przy kubku dobrej herbaty? Niezależnie, co wybierzesz, zapraszam w podróż po świecie interaktywnych agencji reklamowych.

Co to jest agencja interaktywna? ?

Agencja interaktywna jest podmiotem, który zajmuje się wieloma obszarami marketingu, a do podstaw działania agencji zaliczamy marketing internetowy. W zależności od konkretnej firmy oferowane działania mogą się różnić.

Na rynku znajdziemy agencje interaktywne zajmujące się reklamami online, projektowaniem kreacji graficznych, audytami UX i UI, mediami społecznościowymi, brandingiem czy tworzeniem stron internetowych. Wiele z nich oferuje też usługi podobne do agencji SEO czy SEM.

Poszczególne firmy mogą oczywiście zatrudniać różnych specjalistów marketingu, oferując odmienne usługi z zakresu optymalizacji działania witryn internetowych czy reklamy internetowej w Google Ads albo na Facebooku.

Dużą zaletą współpracy z agencją interaktywną jest fakt, iż oferuje ona zarówno tworzenie sklepów internetowych, jak i rozmaite usługi marketingu internetowego. Oznacza to, że firma może kompleksowo wspierać rozwój Twojego biznesu e-commerce już na początku jego drogi.

Na wstępie zaznaczymy ważną rzecz, która powinna przyświecać przedsiębiorcom poszukującym odpowiedniej agencji interaktywnej. Nie ma większego znaczenia, czy firma będzie komunikowała się jako agencja marketingowa, kreatywna czy właśnie interaktywna – najważniejszy będzie efekt!

Jakie usługi oferuje agencja interaktywna? ?‍?

Jak już wspomniałam wyżej – zakres usług jest elastyczny i może się różnić pomiędzy firmami. Możemy jednak wyróżnić kilka najpopularniejszych usług, do których należą między innymi poniższe działania marketingowe w sieci.

 • Pozycjonowanie SEO w Google.
 • Prowadzenie kampanii reklamowych Google Ads.
 • Profesjonalny marketing treści.
 • Strategia mediów społecznościowych.
 • Projektowanie stron internetowych.

Warto podkreślić, że ze względu na fakt, iż agencja interaktywna ma w swoich szeregach wielu specjalistów, często oferuje też stworzenie kompleksowej strategii marketingowej. Dzięki temu masz pewność, że wybrane kanały i sposoby komunikacji zostaną dopasowane do Twojej marki.

Czym nie zajmuje się typowa agencja interaktywna? ?

Typowa agencja interaktywna z reguły zajmuje się wszystkim, co digitalowe i związane z obecnością Twojej firmy w internecie. Właśnie dlatego tego rodzaju przedsiębiorstwa nie zajmują się projektowaniem i drukiem ulotek czy banerów reklamowych.

Można trafić na firmy marketingowe z tego sektora, które oferują wsparcie w administracji serwerami sklepów internetowych czy profesjonalny serwis IT. To wyjątki w branży, jednak w przypadku e-commerce szersze spojrzenie na IT doskonale koresponduje z potrzebami rynku.

Agencja marketingowa a reklamowa – czym się różnią? ?

Przed tym pytaniem każdego dnia stoi wielu przedsiębiorców, których firmy potrzebują wsparcia specjalistów marketingu. Projekty stron, aplikacje webowe, usługi marketingu treści, a może kampania w sieci reklamowej Google?

No właśnie. Co wybrać, skoro na rynku dostępnych jest tak wiele opcji? Na początek warto zastanowić się, czym tak naprawdę różni się agencja marketingowa i reklamowa od interaktywnej.

Agencja marketingowa – czym się zajmuje? ?

W mowie potocznej często w ten sposób definiujemy również agencję reklamową oraz interaktywną. Poniżej przedstawiliśmy, jakie usługi oferuje agencja marketingowa w tradycyjnym rozumieniu tego rodzaju firmy.

 • Kompleksowe opracowanie strategii.
 • Usługi marketingu online i offline.
 • Prowadzenie kampanii reklamowych.
 • Projektowanie identyfikacji wizualnej.
 • Przygotowywanie kreacji graficznych i video.
 • Profesjonalne badania rynku.
 • Nierzadko również w zakres działania agencji wchodzi PR.

Jak widzisz, agencje marketingowe zajmują się szeroko rozumianymi działaniami reklamowymi, nie tylko z zakresu marketingu internetowego. Z usług agencji marketingowej warto skorzystać, jeżeli potrzebujesz maksymalnie kompleksowego podejścia.

Agencja reklamowa – czym się zajmuje? ?

Wiele osób błędnie utożsamia marketing wyłącznie z reklamą. Stąd bierze się również mylna koncepcja zakresu działalności agencji reklamowej. Jakie zadania w praktyce realizuje taka firma?

 • Planowanie i realizacja kampanii reklamowych.
 • Projektowanie kreacji graficznych do materiałów drukowanych.
 • Projektowanie materiałów POS.

Pewnie widzisz podstawową różnicę pomiędzy agencją reklamową a marketingową. W czym zatem specjalizuje się interaktywna agencja digitalowa?

Jakie efekty przynosi współpraca z agencją interaktywną? ?

Elementem decydującym o wyborze danej agencji interaktywnej, jest uzyskanie od niej kompleksowej oferty. Bez niej ciężko będzie przewidzieć efekty współpracy. Jeżeli jednak zdecydujesz się na odpowiedzialną, doświadczoną firmę, jakich efektów możesz się spodziewać?

 • Wzrost rozpoznawalności brandu – odpowiednio dobrane działania reklamowe pomagają podnieść świadomość marki wśród internautów.
 • Większa widoczność w sieci – synergia pozycjonowania stron oraz kampanii reklamowych pomaga zwiększyć widoczność firmy w internecie.
 • Wyższy poziom sprzedaży – odpowiednio zaplanowane działania wspierają sprzedaż w sklepie internetowym. Pomoc specjalistów marketingu pomoże osiągnąć cel.

Już na początku współpracy warto określić mierzalne KPI – cele, które chce osiągnąć Twoja firma, wykorzystując usługi agencji w obszarze marketingu internetowego. Strategiczne podejście i dobra komunikacja na linii klient-agencja to klucz do sukcesu w internecie.

Jak wybrać dobrą agencję interaktywną? ?

Zastanawiasz się pewnie, jak zdecydować się na jedną agencję spośród tak wielu? Niżej podpowiem, na co warto zwrócić uwagę w przypadku wyboru agencji interaktywnej.

Przede wszystkim warto poznać nieco bliżej usługi, jakie realizuje interaktywna agencja marketingowa. Nie mam tu na myśli doktoryzowania się na temat projektowania stron internetowych firm i sklepów czy pozycjonowania stron albo reklamy internetowej!

Chodzi przede wszystkim o to, by rozumieć usługi marketingu w internecie oferowane przez dany podmiot. W ten sposób sami ocenimy, czy potrzebujemy kompleksowej obsługi, czy może na początek wystarczy tylko część rozwiązań. Pomocna będzie lektura tych 5 artykułów.

 1. Jak promować małą firmę w internecie?
 2. Marketing na LinkedIn – jak zacząć?
 3. 5 pomysłów na content marketing
 4. Co to jest pozycjonowanie SEO?
 5. Co to jest Google Ads (Google AdWords)?

Kolejną kwestią są oczywiście warunki współpracy. Powinny być one jasno określone. Warto zwrócić uwagę na to, by w umowie były wyjaśnione kwestie rozliczenia, czas trwania umowy oraz dobrze opisany zakres pomocy agencji reklamowej czy interaktywnej.

Wybierając partnera w marketingu, zwróć także uwagę na case studies. Pozwolą Ci one zapoznać się z efektami świadczonych usług na przykładzie innych firm. Dzięki nim poznasz także specjalizację agencji interaktywnej – być może przoduje ona głównie w jednym obszarze.

Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić szczególną uwagę przed nawiązaniem współpracy to jakość kontaktu z agencją. Jest to często niedoceniania kwestia. Firmy planujące działania z zakresu marketingu internetowego chcą często kupić jednorazowy produkt, a nie usługę. To błędne podejście.

W praktyce to właśnie dobra komunikacja na linii klient-agencja jest jednym z głównych aspektów współpracy. Bez zaangażowania pracowników Twojej firmy agencja pomoże tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Marketing to proces, a nie jednorazowe działanie.

Zanim rozpoczniesz współpracę z agencją interaktywną, zastanów się nad kilkoma kwestiami, które mogą zaważyć o tym, czy dana współpraca w ogóle będzie miała miejsce. W końcu będzie to firma, której powierzysz pieczę nad znaczącą częścią marketingu Twojej marki w sieci.

Jakich specjalistów zatrudnia agencja interaktywna? ?‍?

Wszystko zależy od tego, jaki jest charakter agencji interaktywnej i jaki wachlarz działań marketingowych oferuje firma. Najczęściej znajdziemy tam niżej wymienionych specjalistów.

 • Projektanci stron internetowych – osoby odpowiedzialne za projektowanie i tworzenie stron internetowych oraz późniejszą opiekę nad serwisami i sklepami klientów.
 • Pozycjonerzy SEO – magicy, odkrywający tajemne algorytmy Google, zajmujący się podnoszeniem widoczności serwisów internetowych w wyszukiwarkach.
 • Projektanci UX oraz UI – designerzy projektujący doświadczenia użytkownika oraz interfejsy, dbający o ich przejrzystość i intuicyjną obsługę, a także dostępność dla użytkownika.
 • Social Media Managerowie – prawdziwi ninja mediów społecznościowych, wyciskający nektar z działań organicznych i płatnych na Facebooku, Instagramie czy LinkedIn.
 • Specjaliści reklam CPC – eksperci z zakresu reklamy internetowej, pomagający czerpać maksimum korzyści z systemów reklamowych CPC Google, Facebooka czy Spotify.

W agencji mogą pracować także osoby na stanowiskach takich jak: Project Manager, New Business Manager czy Web Developer. Wszystko zależy od kierunku i etapu rozwoju firmy.

Ile kosztuje współpraca z dobrą agencją interaktywną? ?

Cena współpracy z agencją interaktywną jest uzależniona od szeregu czynników. Wpływają na nią zarówno koszty wynagrodzeń pracowników, jak i budżety reklamowe czy ceny publikacji artykułów sponsorowanych. Co wpływa na koszt usług internetowej agencji reklamowej?

 • Aktualnie prowadzone działania w firmie klienta oraz ewentualne potrzeby dotyczące poprawy komunikacji marki czy stworzenia interaktywnej strony internetowej.
 • Faktyczny zakres współpracy, a co za tym idzie, liczba specjalistów marketingu internetowego oddelegowana do realizacji projektu.
 • Kwalifikacje, jakie posiadają pracownicy agencji interaktywnej, a w konsekwencji wysokość ich wynagrodzeń czy premii oraz dodatkowych benefitów pracowniczych.
 • Współpraca ze specjalistami z innych dziedzin, chociażby doradcami dbającymi o kwestie RODO, które są szczególnie istotne, gdy chcemy zbudować sklep internetowy.
 • Wpływ na koszt współpracy ma również fakt, że w danym momencie część strategii marketingowej realizuje inna firma (np. agencja SEO prowadzi kampanię link building).

Jak widzisz, trudno podać konkretną kwotę. Z reguły koszt kompleksowej współpracy oscyluje na poziomie zaczynającym się od kilku tysięcy złotych. Niektóre agencje interaktywne podają na swojej stronie internetowej cennik, jednak ostateczna wycena zależy zawsze od specyfiki projektu.

Czy moja firma potrzebuje agencji interaktywnej? ?‍?

Wychodzę z założenia, że każda firma powinna podjąć współpracę z podmiotem, który wesprze ją, oferując profesjonalne usługi marketingu internetowego. Agencja interaktywna jest jednym z lepszych wyborów. Dlaczego tak uważam?

 1. Specjaliści – nie musisz zatrudniać swoich specjalistów, ponieważ agencja ich ma. Nierzadko jest to duża oszczędność, ale także większa pewność, co do podejmowanych przez nich decyzji. To po prostu fachowcy w swojej dziedzinie – poniekąd Twój zewnętrzny dział marketingu.
 2. Analityka – dostęp do narzędzi analitycznych. Agencja interaktywna ma dostęp do narzędzi analitycznych i baz danych, do których mniejszym firmom albo nie opłaca się kupować dostępu, albo w ogóle nie mają one takiej możliwości.
 3. Know-how – w przypadku profesjonalnej agencji interaktywnej nie jesteś pierwszym klientem. Warto więc posłużyć się ich doświadczeniem, wynikającym ze współpracy z innymi podmiotami, aby uzyskać maksymalnie zadowalające efekty.

Pamiętaj jednak, że nawiązując współpracę z agencją interaktywną, będziesz potrzebował osoby, która skoordynuje komunikację pomiędzy agencją a Twoją firmą. Doświadczony marketingowiec będzie na wagę złotego nektaru pradawnych pszczół.

(FAQ) Agencja interaktywna – najczęściej zadawane pytania ?‍♂️

Czy są jeszcze jakieś kwestie, które nie dają Ci spokoju? Mam nadzieję, że poniższe FAQ, dotyczące agencji interaktywnych, w zupełności je wyjaśni. Zaczynamy!

? Czym różni się agencja interaktywna od agencji marketingowej?

Główna różnica pomiędzy agencją marketingową a agencją interaktywną jest taka, że agencje interaktywne z reguły działają głównie w digitalu. Agencjom marketingowym możesz natomiast zlecić przygotowanie kompleksowej strategii marketingowej (zawierającą kanały offline i online). Do działań, jakie realizuje agencja marketingowa, często należy również reklama w telewizji, radiu oraz publikacje w gazetach drukowanych.

? Czym różni się agencja interaktywna od agencji reklamowej?

To, co odróżnia agencję interaktywną od reklamowej to zakres działań. Agencja reklamowa opiera swoją działalność głównie na prowadzeniu efektywnej reklamy w internecie oraz mediach tradycyjnych.

Zazwyczaj agencje interaktywne również zajmują się działalnością reklamową, lecz wyłącznie w sieci – bez reklam w radiu czy telewizji. Agencja interaktywna potrafi z kolei zbudować sklep internetowy i może zaoferować kompleksowe usługi, jakie zwykle oferuje agencja SEO, czyli poprawa widoczności firmowej witryny w wyszukiwarce.

? Czy agencja interaktywna to software house?

Poszczególne agencje interaktywne czasami tworzą strony internetowe i aplikacje webowe, jednak pisanie dedykowanego oprogramowania CRM czy ERP nie należy do ich zakresu działań. To bardziej domena profesjonalnego software house.

? Agencja SEO a interaktywna – na czym polega różnica?

Agencje interaktywne mają swoich specjalistów SEO, ale oprócz tego zajmują się szeregiem innych obszarów. Do zadań agencji SEO należy głównie pozycjonowanie sklepów i stron internetowych. Mogą one pełnić rolę konsultacyjną w projekcie prowadzonym przez agencję interaktywną, jednak nie tworzą projektów stron internetowych, ani nie pomagają w uruchomieniu reklam w sieci reklamowej Google Display Network.

? Czy agencja interaktywna buduje sklepy internetowe?

Tak, tworzenie sklepów internetowych zalicza się do zakresu działań agencji interaktywnych. Jeżeli już posiadasz własną stronę internetową, to taka firma z przyjemnością pomoże Ci ją rozbudować o funkcjonalność sklepu e-commerce.

? Czy agencja zajmuje się projektowaniem stron internetowych?

Tak, agencja interaktywna zatrudnia specjalistów, którzy budują sklepy internetowe i projektują strony internetowe. W szeregach agencji znajdziesz też ludzi, którzy pomogą Ci w realizacji strategii marketingowej Twojego biznesu, opartego na obecności i widoczności marki w sieci.

? Czy agencja prowadzi kampanie Google Ads i Facebook Ads?

Tak, większość agencji interaktywnych ma w swoich zakresie działań prowadzenie kampanii reklamowych Google Ads i Facebook Ads. Tego rodzaju usługi pomogą podnieść przychody w sklepie internetowym, dzięki zwiększeniu wartościowego ruchu na stronie.

? Czy agencja pomoże mi w ochronie danych osobowych?

Niektóre agencje interaktywne współpracują z kancelariami prawnymi specjalizującymi się w RODO. Sama agencja zatrudnia specjalistów marketingu internetowego i nie pomoże Ci w ochronie danych osobowych. Może wykonać stronę lub sklep, ale do napisania polityki prywatności czy regulaminu potrzebny jest specjalista w tej dziedzinie. Jeżeli firma z takowym nie współpracuje, to osobiście polecam skonsultować się z doświadczonym prawnikiem lub kancelarią.

Agencja interaktywna BeesGrowth – sięgnij z nami po nektar digital marketingu i podnieś sprzedaż! ?

Wiesz już, jakie usługi marketingu internetowego oferuje doświadczona agencja interaktywna! Mam nadzieję, że udało mi się w Tobie rozpalić chęć nawiązania współpracy z firmą, która zajmie się marketingiem Twojej marki w sieci.

Jeżeli masz wątpliwości, jakie kanały marketingowe powinny być wykorzystane w Twojej firmie, to pamiętaj, że nasza agencja interaktywna BeesGrowth z Krakowa pomoże Ci w realizacji planu marketingowego, tworzeniu sklepu internetowego czy kreatywnym copywritingu SEO.

Natalia Dulian

Author url : go to url

1 Comment

Comments are closed.

logo-strona-01

Pomożemy w rozwoju Twojego biznesu w sieci, korzystając z najnowocześniejszych technologii informatycznych i narzędzi marketingowych.

© 2021 – BeesGrowth – all rights reserved.